Powódź błyskawiczna w Małopolsce. Premier: rząd pomoże w likwidacji skutków
Premier Mateusz Morawiecki mówił w niedzielę w Głogoczowie, że pierwsze wsparcie dla poszkodowanych w sobotnich powodziach jest już na kontach gminy. - Będziemy starali się pomagać, jak najszybciej będzie to możliwe, w odbudowie tkanki gminnej - mówił szef rządu. Premier zostaje w Małopolsce także w poniedziałek, by na bieżąco monitorować usuwanie skutków podtopień.
2021-07-18, 22:30
- Premier Mateusz Morawiecki pojechał do gminy Myślenice w Małopolsce, którą w sobotę dotknęła powódź błyskawiczna
- Szef rządu zapewnił, że rząd pomoże w likwidacji skutków nawałnic. - Pierwsza pomoc finansowa dla poszkodowanych podtopieniami dotarła na konta gminy Myślenice - powiedział
- Dodał, że dalsza pomoc będzie zapewniona, by usunąć dotychczasowe straty. - Będziemy starali się pomagać, jak najszybciej będzie to możliwe, w odbudowie tkanki gminnej - mówił szef rządu
- Mateusz Morawiecki złożył także kondolencje mieszkańcom zachodnich Niemiec i Belgii, które także ucierpiały w wyniku powodzi i podtopień
Powiązany Artykuł
Blisko 2 tys. interwencji strażaków po burzach. Utrudnienia na Zakopiance
"Po burzach i obfitych deszczach setki poszkodowanych rodzin i wiele strat w powiecie myślenickim i tarnowskim oraz na Sądecczyźnie. To niestety nie koniec. W nocy spodziewane są kolejne opady" - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.
Zaapelował też o uważne śledzenie sytuacji. "Zadbajmy o bliskich i zabezpieczmy domy" - zachęcił. Poinformował, że do akcji mobilizowane są wszystkie siły - oprócz straży pożarnej także Wojska Obrony Terytorialnej. "Wszyscy robią, co mogą, by zapanować nad żywiołem" - zauważył Mateusz Morawiecki.
Powiązany Artykuł
Szef MON: żołnierze WOT pomogą Małopolanom poszkodowanym w podtopieniach
Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że Mateusz Morawiecki zdecydował o pozostaniu w Małopolsce do jutra. Tam na bieżąco monitoruje działania wspólnie z wojewodą, KW PSP i Wodami Polskimi.
Posłuchaj
Rząd zapewnia o pomocy
Szef rządu, który przyjechał do dotkniętego w sobotę powodzią błyskawiczną Głogoczowa w Małopolsce, podkreślił, że pierwsze wsparcie dla poszkodowanych w ulewach trafiło już na konta gminy Myślenice. Zapewnił, że dalsza pomoc będzie zapewniona, by usunąć dotychczasowe straty. - Będziemy starali się pomagać, jak najszybciej będzie to możliwe, w odbudowie tkanki gminnej - mówił szef rządu.
REKLAMA
Posłuchaj
Premier Mateusz Morawiecki zauważył, że w nocnych ulewach ucierpiała infrastruktura. - Remonty, modernizacja dróg, które wykonaliśmy w ostatnim czasie, niestety także ucierpiały. Nie będziemy załamywać rąk, będziemy to odbudowywać - podkreślił Mateusz Morawiecki.
Mateusz Morawiecki powiedział po spotkaniu, że uda się także do innych miejsc, by skoordynować pomoc służb.
Posłuchaj
Szef rządu podziękował wszystkim zaangażowanym w walkę ze skutkami powodzi. Podkreślił, że wszystkie służby - strażacy, żołnierze WOT, wojsk operacyjnych, policja - stanęły na wysokości zadania.
Szef polskiego rządu zapewnił, że złożył kanclerz Angeli Merkel "obietnicę pomocy poprzez nasze służby, znakomicie przygotowane do tego" - Ta powódź, jaka miała miejsce w zachodniej części Niemiec i w Belgii, jest także absolutnie wyjątkowa. Łączymy się z kondolencjami i wyrazami współczucia z mieszkańcami tamtych terenów, także z Polakami, którzy ucierpieli na skutek tych gwałtownych zjawisk pogodowych - podkreślił szef polskiego rządu.
REKLAMA
Kryzys po powodzi błyskawicznej
Wcześniej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego w Głogoczowie koło Myślenic odbyło się posiedzenie sztabu zarządzania kryzowego. Uczestniczyli w nim także między innymi wojewoda małopolski Łukasz Kmita, strażacy czy przedstawiciele Wód Polskich.
Czytaj także:
- Zerwane dachy, podtopienia, połamane drzewa. Setki interwencji straży pożarnej z powodu burz
- Spadnie nawet 100 litrów wody na metr kwadratowy. Czerwone alerty IMGW alarmują
- Rusza rozbudowa wałów przeciwpowodziowych w Tarnowie. Adamczyk: zmniejszy się poziom zagrożenia
Po nocnych ulewach z brzegów wystąpił potok Głogoczówka, który podtopił Zakopiankę i okoliczne domy. Na tym obszarze w ciągu kilku godzin spadło nawet 100 litrów wody na metr kwadratowy.
Wojewoda małopolski: blisko 200 tys. złotych na początek
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita poinformował, że rano pierwsze zasiłki trafią do poszkodowanych powodziami w gminie Myślenice. Na początek to 192 tysiące złotych. Na konferencji w Głogoczowie zapewnił, że wszyscy poszkodowani otrzymają pomoc.
Posłuchaj
Wojewoda dodał, że po południowych burzach ucierpiały kolejne małopolskie gminy. Podkreślił, że służby - w tym także żołnierze WOT - ręka w rękę pomagają samorządom.
REKLAMA
Posłuchaj
Wojewoda Łukasz Kmita zaapelował do mieszkańców Małopolski o ostrożność. Dodał, że na terenie województwa prewencyjnie ewakuowano 4 obozy.
Premier: sytuacja będzie opanowana
Jeszcze w niedzielę wieczorem premier Mateusz Morawiecki odwiedził także zaporę w Dobczycach w Małopolsce. Jestem przekonany, że - o ile warunki pogodowe się nie pogorszą - sytuacja będzie opanowana - powiedział szef rządu. Dodał, że służby cały czas są w najwyższej gotowości bojowej.
Jak zaznaczył Mateusz Morawiecki, zbiornik w Dobczycach zabezpiecza kilka powiatów. Premier wymienił Bochnię, Brzesko, Proszowice i część Krakowa. Zapewnił, że dzięki dobremu zarządzaniu zrzutami wody miejsca te są bezpieczniejsze, gdyby doszło do tragedii, takiej, jaka miała miejsce w 2010 r.
- Natura pokazuje coraz groźniejsze swoje oblicze i tutaj, w Małopolsce, w bardzo wielu miejscach - powiedział premier. - Bardzo dokładnie zapoznaliśmy się z sytuacją meteorologiczną, hydrologiczną i skutkami ewentualnymi związanymi z gwałtownymi ulewami, z burzami. Mamy przekonanie razem z odpowiednimi służbami, że sytuacja jest opanowana coraz lepiej - poinformował premier.
REKLAMA
Szef rządu podziękował służbom mundurowym i wojewodzie małopolskiemu Łukaszowi Kmicie za organizację i synchronizację wszystkich działań między służbami mundurowymi. Zwrócił uwagę także na pomoc sąsiedzką, która - według niego - jest nieoceniona, "jest braterską dłonią wyciągnięta do drugiego człowieka".
We współpracy z Wodami Polskimi
- Tutaj w Dobczycach temat ewentualnego przyboru wód i zarządzanie wodami w tym dolnym biegu rzeki Raby jest we właściwy sposób zarządzany i dzięki temu mieszkańcy tej części Małopolski mogą spać bezpiecznie. Jesteśmy cały czas w kontakcie ze wszystkimi służbami mundurowymi, ale także technicznymi, które monitorują na bieżąco sytuację w tym województwie, w województwach także na wschód, podkarpackim, lubelskim - powiedział.
Zaznaczył, że o tym, jak niszczycielska może być woda, przypominają powodzie, które tutaj były rok czy dwa lata temu. - Jestem przekonany, że - o ile warunki pogodowe się nie pogorszą - (...), to sytuacja będzie opanowana - powiedział premier. Dodał, że służby cały czas są w najwyższej gotowości bojowej.
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita poinformował, że oprócz działań związanych z pomocą konkretnym poszkodowanym podejmowane są działania wspólne z Wodami Polskimi, aby przeciwdziałać ewentualnym klęskom.
REKLAMA
- Dlatego w dniu wczorajszym Wody Polskie podjęły decyzję o zwiększonym zrzucie wód, tak, aby tutaj w Dobczycach ten zbiornik mógł przyjąć ten napór wody. Kilka godzin temu widzieliśmy, jak wyglądała sytuacja w okolicach Myślenic. Wiemy o tym, że ta woda spływa i właśnie tego typu zbiorniki, jak ten w Dobczycach, mają kluczową kwestię retencyjną dla Małopolski - powiedział wojewoda.
mbl, jmo
REKLAMA