Jest pierwsza kasacja Prokuratora Generalnego na wniosek komisji ds. pedofilii

2021-07-19, 16:09

Jest pierwsza kasacja Prokuratora Generalnego na wniosek komisji ds. pedofilii
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/Zolnierek

Prokurator Generalny uwzględnił pierwszy wniosek państwowej komisji ds. pedofilii o wniesienie kasacji do SN - poinformowano w poniedziałek. Chodzi o prawomocny wyrok, który zapadł w postępowaniu nakazowym. Za seksualne wykorzystania dzieci poniżej lat 15 mężczyzna został ukarany grzywną.

Jak poinformowano w poniedziałkowym komunikacie komisji, wniosek w tej sprawie został skierowany 15 czerwca tego roku.

Powiązany Artykuł

kmieciak 1200 pap.jpg
Komisja ds. pedofilii wystąpiła do watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary o informacje ws. polskich duchownych

Chodziło o wniesienie kasacji na niekorzyść oskarżonego od prawomocnego wyroku nakazowego w sprawie utrwalania nagich wizerunków małoletnich poniżej lat 15 oraz składania za pośrednictwem systemu teleinformatycznego propozycji "poddania się lub wykonania innej czynności seksualnej i zmierzania do ich realizacji".

Zastępca Prokuratora Generalnego pismem z 7 lipca poinformował komisję, że jej wniosek o wniesienie kasacji został uwzględniony i wniósł kasację do SN.

Czytaj także:

Wyrok nakazowy

Komisja przypomniała, że prawo kierowania do Prokuratora Generalnego wniosków o wniesienie skargi nadzwyczajnej albo kasacji od prawomocnego orzeczenia kończącego sprawę w zakresie przestępstw pedofilii przyznano jej na mocy ustawy z 2019 r. regulującej jej funkcjonowanie.

- W sprawie objętej wnioskiem Państwowej Komisji zapadł wyrok nakazowy. Postępowanie nakazowe jest szczególną instytucją prawa procesowego, której zastosowanie zostało przewidziane dla najbardziej oczywistych przypadków, gdy materiał dowodowy przedłożony z aktem oskarżenia jest tak jednoznaczny, że nie nasuwa żadnych wątpliwości co do winy osoby oskarżonej i okoliczności popełnienia przez nią zarzucanego czynu - czytamy.

Powiązany Artykuł

shutterstock_ papież franciszek 1200.jpg
Zmiany w Kodeksie Prawa Kanonicznego. Dotyczą m.in. kar za przestępstwa seksualne

Jak wskazano, wyrok nakazowy zapada bez udziału stron. - To procedura przyspieszająca załatwianie spraw mniejszej wagi, w których nic nie budzi wątpliwości. W ocenie Państwowej Komisji sprawy o przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności w żaden sposób nie nadają się do rozstrzygania w trybie uproszczonym (nakazowym) - podkreślono.

- W sprawie, która była przedmiotem badania przez Państwową Komisję, warunki do procedowania w trybie nakazowym nie zostały spełnione. O ile nie budziły wątpliwości fakt popełnienia przestępstwa ani sprawstwo oskarżonego, o tyle okoliczności rzutujące na ocenę stopnia społecznej szkodliwości popełnionych przez niego czynów oraz stopnia zawinienia, nie zostały przez sąd kompleksowo wyjaśnione - czytamy.

Komisja podkreśliła, że skierowanie tej sprawy do rozpoznania w trybie nakazowym doprowadziło do pozbawienia małoletnich pokrzywdzonych możliwości korzystania z ich uprawnień procesowych jako oskarżycieli posiłkowych, a także skutkowało wymierzeniem oskarżonemu kary rażąco łagodnej, jaką była grzywna.

Komisja ds. pedofilii 

Powiązany Artykuł

papiez 1200 pap (1).jpg
"Psychologiczne zabójstwo i przekreślenie dzieciństwa". Papież ostro o pedofilii

Państwowa Komisja ds. wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 została powołana przez Sejm 24 lipca 2020 r.

Urząd rozpoczął funkcjonowanie 1 października ub.r., od 6 listopada w siedzibie przy ul. Twardej 18. Jego działania polegają na pomocy osobom indywidualnym, a także analizie i ocenie obecnych systemów pomocy poszkodowanym oraz karania sprawców. Komisja przyjmuje zgłoszenia od 24 listopada zeszłego roku.

jbt

Polecane

Wróć do strony głównej