Wniosek o wotum nieufności wobec Przemysława Czarnka. Jest opinia komisji edukacji, nauki i młodzieży
Posłowie sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży negatywnie zaopiniowali wniosek o wotum nieufności dla ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. W trakcie jutrzejszego posiedzenia sejmu wnioskiem zajmą się posłowie w sali plenarnej.
2021-07-20, 20:45
Powiązany Artykuł

"Zawsze stawał w obronie praw rodziców do wychowania dzieci". Rzymkowski w Sejmie o Czarnku
Wniosek o odwołanie ministra edukacji i nauki złożyli w czerwcu posłowie Koalicji Obywatelskiej, argumentując, że minister Czarnek "musi odejść, jest ministrem złym, szkodliwym, pełnym agresji i pogardy".
"Narusza konstytucyjne prawo rodziców"
Poseł Rafał Grupiński z Platformy Obywatelskiej mówił w trakcie posiedzenia komisji, że minister Przemysław Czarnek łamie przepisy wzmacniając rolę kuratorów w szkołach. - Narusza po pierwsze konstytucyjne prawo rodziców do wychowania swoich dzieci zgodnie ze swoimi poglądami. Po drugie, prawo uczniów do nauki w warunkach niezbędnych do rozwoju w oparciu o zasady demokracji, solidarności, sprawiedliwości, tolerancji. Po trzecie - prawo do nauki wolności słowa i autonomii szkół wyższych - mówił poseł Grupiński.
Posłuchaj
"Zawsze stawał w obronie"
Z tym zarzutem nie zgodził się reprezentujący szefa resortu edukacji i nauki wiceminister Tomasz Rzymkowski. - Pan minister zawsze stawał w obronie konstytucyjnego prawa rodziców do wychowania swoich dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Wielokrotnie i zdecydowanie sprzeciwiał się organizowaniu zajęć w szkołach przez podmioty zewnętrzne bez wiedzy i zgody rodziców - mówił wiceminister.
REKLAMA
Powiązany Artykuł

"Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom rodziców". Rzymkowski o kierunkach polityki oświatowej państwa
- "Szef MEiN powinien być zdystansowany od kwestii światopoglądowych". Borys o wotum nieufności dla Przemysława Czarnka
- Senyszyn: minister Czarnek ma średniowieczną mentalność i nie pasuje do naszych czasów
Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Agnieszka Górska przypomniała w trakcie posiedzenia komisji, co dla polskiej szkoły i nauczycieli zrobił obecny minister edukacji. - Zwiększenie środków na edukację i wiele innych działań na rzecz edukacji. Podwyżki dla nauczycieli, jakich do tej pory nie było - to kwota ponad jednego miliarda złotych. Pakiet wolności akademickiej, który zakłada zasadę poszanowania wolności nauczania, wzmocnienie wolności słowa badań naukowych, z zachowaniem pluralizmu światopoglądowego - dodała poseł Górska.
Posłuchaj
Przemysław Czarnek został ministrem edukacji i nauki w październiku 2020 roku, zastępując na stanowisku Dariusza Piontkowskiego.
REKLAMA
nt
REKLAMA