Piknik, spacer po Warszawie, msza, wystawy. Obchody 120. rocznicy urodzin Prymasa Tysiąclecia

Dziś mija 120. rocznica urodzin kardynała Stefana Wyszyńskiego. Rocznica urodzin i beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia zaplanowana na 12 września to okazje do przypomnienia jego bogatego dziedzictwa.

2021-08-03, 04:45

Piknik, spacer po Warszawie, msza, wystawy. Obchody 120. rocznicy urodzin Prymasa Tysiąclecia
Kardynał Stefan Wyszyński. Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Ksiądz Jerzy Jastrzębski, wykładowca w warszawskim seminarium, autor książek o prymasie, podkreśla w rozmowie z Polskim Radiem, że kardynał Wyszyński, który żył w burzliwym czasie, pokazuje nam, jak zachować równowagę ducha, jak kochać Boga i Kościół i jak mądrze troszczyć się o sprawy polskie. Jak mówi ksiądz Jastrzębski, prymas nauczył się tego w domu rodzinnym.

Powiązany Artykuł

zuzela premiee 1200.jpg
"Idee prymasa przyświecają nam jak latarnia w ciemności". Premier w 120. rocznicę urodzin kard. Wyszyńskiego

Posłuchaj

Dziś 120. rocznica urodzin kardynała Stefana Wyszyńskiego. Relacja Małgorzaty Jędrzejczyk (IAR) 0:55
+
Dodaj do playlisty
Czytaj również:

Wychowanie katolickie i patriotyczne

- Oprócz dobrego wychowania religijnego miał jasne wychowanie patriotyczne, rodzice dyskutowali z nim o tym, m.in. na bazie książeczki "Historia Polski w 24 obrazkach" - mówił kapłan. Dodał, że ojciec zabierał go również na groby powstańców styczniowych.

Posłuchaj

Ks. Jastrzębski: prymas Wyszyński odebrał wychowanie patriotyczne w domu (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślił ksiądz Jerzy Jastrzębski, Prymas Tysiąclecia głosił i bronił praw człowieka w czasach zniewolenia komunistycznego, wiele mówił również o godności kobiety.

REKLAMA

- Pamiętamy, że to był czas, kiedy zohydzano ten obraz kobiety poprzez wprowadzenie ustawy aborcyjnej, rozwijała się także prostytucja. Prymas mówił o godności ciała kobiety, a kiedy propaganda komunistyczna zapędzała kobiety na traktory, podkreślał, że owszem, kobieta może wykonywać wiele zawodów, jednak jej powołaniem jest "wnosić serce, wnosić miłość w świat" - zaznaczył.

Posłuchaj

Ks. Jastrzębski: prymas szczególnie bronił godności kobiety (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

pap wyszyński 1200 .jpg
"Swoją odwagą zdobywał coraz większy autorytet w życiu publicznym". Ks. prof. Krukowski o Prymasie Tysiąclecia

Jak dodał ksiądz Jastrzębski, kardynał Wyszyński może być także patronem trudnego dialogu międzyludzkiego i dialogu Kościoła z władzami kraju. - Kiedy władza przekraczała swoje kompetencje, stanowczo protestował, mówił "non possumus" - przypominał. Kapłan zaznaczył, że prymas bronił pokrzywdzonych, głodnych, domagał się godziwej zapłaty za pracę.

Posłuchaj

Ks. Jastrzębski: kard. Wyszyński może być patronem dialogu Kościoła i państwa (IAR) 0:19
+
Dodaj do playlisty

"Zawdzięczamy mu wolną ojczyznę"

Ksiądz Jastrzębski podkreślił, że Prymas Tysiąclecia był niekwestionowanym autorytetem i prorokiem. - Nie mielibyśmy Solidarności, gdyby nie troska prymasa Wyszyńskiego o zachowanie godności człowieka - stwierdził kapłan.

Posłuchaj

Ks. Jastrzębski: bez Prymasa Tysiąclecia nie byłoby Solidarności (IAR) 0:33
+
Dodaj do playlisty

Jak mówił, słowa prymasa "Idzie nowych ludzi plemię" spełniły się w pokoleniu kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II. Podkreślił, że to między innymi Prymasowi Tysiąclecia zawdzięczamy wolną i demokratyczną ojczyznę.

REKLAMA

Kardynał Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 roku w Zuzeli. Kierował Kościołem katolickim w Polsce w latach 1948-1981. Zmarł w 1981 roku, w wieku 79 lat. Jest jednym z największych Polaków XX wieku. Był wybitnym mężem stanu, obrońcą praw człowieka, Kościoła i narodu.

12 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbędzie się beatyfikacja kardynała Wyszyńskiego.

Rok 2021 uchwałą Sejmu został ogłoszony Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Powiązany Artykuł

Wyszyński 1200 Polona.png
Przygotowania do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. W archidiecezji krakowskiej kilkutygodniowa nowenna

Obchody 120. rocznicy urodzin

Z okazji 120. rocznicy urodzin kardynała Stefana Wyszyńskiego Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie organizuje piknik urodzinowy dla najmłodszych, który rozpocznie się o 14.00.

REKLAMA

W programie pikniku, który odbędzie się przy pomniku kardynała Stefana Wyszyńskiego na Krakowskim Przedmieściu, są m.in. gry, warsztaty edukacyjne oraz występy teatrzyku kukiełkowego aktorów Teatru Lalka.

Posłuchaj

Piotr Dmitrowicz: piknik to okazja do poznania Prymasa Tysiąclecia (IAR) 0:15
+
Dodaj do playlisty

O 18.00 rozpocznie się spacer śladami prymasa Wyszyńskiego po Warszawie, z którą był związany od 1948 roku.

O 19.00 w archikatedrze Świętego Jana na Starym Mieście zostanie odprawiona msza święta z okazji 120. rocznicy urodzin prymasa Stefana Wyszyńskiego, po niej zaplanowano modlitwę przy jego sarkofagu.

Posłuchaj

Piotr Dmitrowicz zaprasza na spacer śladami kardynała Wyszyńskiego po Warszawie (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Na Krakowskim Przedmieściu otwarta jest również wystawa poświęcona kardynałowi Wyszyńskiemu zatytułowana "Czas to miłość" W nowoczesnej formie graficznej oraz na fotografiach przedstawiono najważniejsze słowa Prymasa Tysiąclecia z kolejnych dekad jego życia.

REKLAMA

jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej