more_horiz
Wiadomości

Wypadek autobusu w Katowicach. Prokuratura podała przyczynę śmierci 19-latki

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 16:25
Bardzo rozległe, wielonarządowe obrażenia były przyczyną śmierci 19-latki, przejechanej w sobotę przez autobus komunikacji miejskiej w Katowicach - wynika z sekcji zwłok przeprowadzonej we wtorek. Kierowca autobusu został w niedzielę aresztowany pod zarzutem zabójstwa.
Służby na miejscu śmiertelnego wypadku u zbiegu ulic Mickiewicza i Stawowej w ścisłym centrum Katowic
Służby na miejscu śmiertelnego wypadku u zbiegu ulic Mickiewicza i Stawowej w ścisłym centrum KatowicFoto: PAP/Hanna Bardo

pap katowice autobus kierowca 1200.jpg
Kierowca był na silnych lekach. Nowe informacje ws. wypadku miejskiego autobusu w Katowicach

- Według wstępnych wniosków po sekcji zwłok przyczyną zgonu były bardzo rozległe, wielonarządowe obrażenia, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne, które doprowadziły do zatrzymania krążenia - powiedziała Monika Łata z zespołu prasowego Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

Jak dodała prokurator, na potrzeby śledztwa zostanie pewnie jeszcze przygotowana opinia toksykologiczna. Pełną, pisemną opinię biegli sporządzą prawdopodobnie w najbliższych tygodniach.

Do tragedii doszło w sobotę przed godz. 6 rano niedaleko przejścia dla pieszych u zbiegu ulic Mickiewicza i Stawowej - w ścisłym centrum Katowic. Na dostępnym w mediach społecznościowych amatorskim nagraniu widać, jak kierowca autobusu najeżdża na grupę młodych ludzi, z których część uczestniczyła w bójce na pasie ruchu. Nastolatka znika pod kołami pojazdu, który ciągnie ją przez kilkadziesiąt metrów, zaś jeden z mężczyzn jest popychany przez jadący autobus, inni uciekają na boki, a następnie biegną za odjeżdżającym pojazdem.

Zarzut zabójstwa

31-letni kierowca Łukasz T. w niedzielę usłyszał zarzut zabójstwa 19-latki, a także zarzuty usiłowania zabójstwa dwóch innych osób, które były na torze jazdy autobusu. Został aresztowany na trzy miesiące. Jak opisywała prokuratura, w swoich wyjaśnieniach podejrzany częściowo przyznał się do przedstawionego zarzutu i stwierdził, że obawiał się o swoje życie i zdrowie; bał się, że zostanie zaatakowany przez grupę ludzi, dlatego ruszył autobusem. Jak oświadczył, absolutnie nie chciał nikogo przejechać, i gdyby miał taką świadomość - że kogoś przejechał - to zatrzymałby się i udzielił pomocy.

pap katowice 1200.jpg
Tragiczny wypadek w Katowicach. Premier: trzeba zaostrzyć przepisy, na pewno do tego doprowadzimy

Kierowcy - jak wyjaśniał śledczym - wydawało się, że ktoś z grupy stojącej po obu stronach autobusu kopie w drzwi pojazdu. Kiedy drzwi te miały się otworzyć, kierowca zamknął je i odniósł wrażenie - mówił w prokuraturze - że osoby z obu stron będą atakować autobus, dlatego ruszył. Słyszał też, że coś uderzyło w szybę. Gdy odjechał (już po potrąceniu nastolatki), myślał, że osoby biegnące za autobusem (krzyczące, że ktoś jest pod nim) ścigają go, by zaatakować.

Jak podała w poniedziałek prokuratura, badania toksykologiczne wykazały, że kierowca autobusu miał w organizmie trzy rodzaje leków – antydepresyjnych i przeciwbólowych. Nie stwierdzono w jego organizmie narkotyków ani alkoholu. Okoliczności bójki, jaka odbywała się w sobotni poranek na ulicy Mickiewicza, będą przedmiotem innego postępowania – materiały dotyczące tego wątku zostały w poniedziałek wyłączone ze sprawy śmierci 19-latki.

Matka dwójki dzieci

19-letnia Barbara Sz. mieszkała w Świętochłowicach, miała dwoje małych dzieci  w internecie zorganizowano zbiórkę pieniędzy na ich rzecz. W miejscu sobotniej tragedii pojawiły się znicze, ktoś przyniósł też misia i pluszowe serce.

Do wydarzeń z soboty odniósł się zarząd PKM Katowice, który wyraził ubolewanie z powodu tragedii i zaapelował, aby powstrzymać się od osądów i pozwolić działać policji i prokuraturze. W opublikowanym oświadczeniu przedstawiciele PKM napisali, że są wstrząśnięci tym, co się stało, i współczują rodzinie zmarłej.

Zarząd Transportu Metropolitalnego (ZTM)  organizator komunikacji miejskiej na Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim – po śmierci kobiety zapowiedział dodatkowe kontrole przewoźników. Zażądał też od PKM pilnego przedstawienia dokumentacji, która zweryfikuje, czy zachowano wszelkie procedury związane z zatrudnianiem kierowców i dopuszczaniem ich do prowadzenia autobusów.


pkur

Zobacz także

Zobacz także