Szef klubu PiS o oświadczeniu Porozumienia: znamy ich stanowisko, będziemy zmierzać do uzgodnień

- Znamy stanowisko Porozumienia w sprawach, które wymienili w oświadczeniu, czyli podatków, samorządów i ustawy medialnej i rozumiem, że będziemy zmierzać do jakichś uzgodnień - powiedział szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

2021-08-07, 16:00

Szef klubu PiS o oświadczeniu Porozumienia: znamy ich stanowisko, będziemy zmierzać do uzgodnień

W sobotę odbyło się posiedzenie zarządu Porozumienia, podczas którego politycy tego ugrupowania mieli zdecydować o dalszej współpracy w ramach Zjednoczonej Prawicy.

Powiązany Artykuł

porozumienie Gowin FORUM 1200.jpg
Decyzja Porozumienia o dalszej współpracy w ramach Zjednoczonej Prawicy. Partia stawia warunki

"Porozumienie - wyrażając pełne poparcie dla wielu rozwiązań programowych Polskiego Ładu, na czele z postulowanym przez nas od lat podniesieniem kwoty wolnej - nie godzi się na drastyczne podniesienie podatków i danin dla milionów ciężko pracujących Polaków" - przekazało Porozumienie w oświadczeniu dla mediów po posiedzeniu zarządu partii.

Porozumienie domaga się również - jak czytamy - "uzupełnienia Polskiego Ładu o rozwiązania, które zagwarantują stabilność finansową samorządów".

W oświadczeniu politycy formacji Jarosława Gowina odnieśli się też do projektu noweli ustawy medialnej przygotowanej przez posłów PiS. "Porozumienie - wyrażając pełne wsparcie dla idei uporządkowania i zabezpieczenia polskiego rynku medialnego - nie godzi się na zaproponowany kształt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji, czyli tzw. lex TVN" - czytamy. Według polityków Porozumienia, "zmiany te narażają nasze państwo na zarzut naruszania zasady wolności mediów, odpychają od Polski potencjalnych inwestorów, a przede wszystkim uderzają w nasz sojusz z USA, stanowiący podstawową gwarancję bezpieczeństwa Polski".

REKLAMA

"Oczekujemy na podjęcie rozmów"

"W każdym z tych trzech przypadków przedstawiliśmy naszym koalicjantom konkretne rozwiązania naprawcze. Oczekujemy na podjęcie rozmów na ich temat" - oświadczył zarząd Porozumienia.

"Nie poprzemy zmian podatkowych, zmian w finansowaniu samorządów i zmian w prawie medialnym bez uwzględnienia naszych postulatów. Od tego uzależniamy nasze pozostanie w Zjednoczonej Prawicy. Bo w polityce jesteśmy po to, aby budować lepszą przyszłość dla Polski i Polaków, a nie trwać przy władzy za wszelką cenę" - podkreślono.

Posłuchaj

Wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek poinformował, że partia Jarosława Gowina zostanie w rządzie, jeśli będą spełnione postulaty partii (IAR) 0:19
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Szef klubu PiS odniósł się do oświadczenia Porozumienia. - Nic specjalnie nowego się nie wydarzyło. Znamy ich stanowisko w sprawach, które wymienili, czyli podatków, samorządów i ustawy medialnej i rozumiem, że będziemy zmierzać do jakichś uzgodnień - powiedział.

REKLAMA

Pytany, czy koalicji rządzącej nie grozi rozpad, a Porozumienie opuści obóz Zjednoczonej Prawicy, Terlecki stanowczo zaprzeczył, żeby miało się to stać. Dopytywany, czy dojdzie do spotkania liderów ws. oświadczenia partii Jarosława Gowina, odpowiedział natomiast: "Zapewne tak".

Propozycje z Polskiego Ładu były w ostatnim czasie krytykowane przez byłą wiceminister rozwoju Annę Kornecką, którą premier Mateusz Morawiecki odwołał w ostatnią środę. Rzecznik rządu Piotr Mueller napisał na Twitterze, że "powodem odwołania jest zdecydowanie niezadowalające tempo prac nad kluczowymi projektami Polskiego Ładu w zakresie ułatwienia budowy domów 70m2 oraz zakupu mieszkań bez wkładu własnego".

Sprawdzian tego, jak reszta Zjednoczonej Prawicy podejdzie do postulatów Porozumienia będzie na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które zaplanowane jest na 11 sierpnia. Bez głosów Porozumienia rząd nie ma większości. Partia Jarosława Gowina ma 9 posłów w klubie PiS oraz 2 poza klubem.


nt

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej