X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nowelizacja k.p.a. Kancelaria Prezydenta odpowiada na list amerykańskich senatorów

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 19:25
"Osoby pozbawione mienia będą nadal mogły ubiegać się o rekompensatę, a prezydent Polski Andrzej Duda podejmie ostateczną decyzję w sprawie nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego po przyjęciu jej przez Sejm" - napisał prezydencki minister Jakub Kumoch w liście do amerykańskich senatorów.
Andrzej Duda
Andrzej DudaFoto: shutterstock.com/Dziurek; twitter.com/Biuro Polityki Międzynarodowej

"Ostateczny kształt nowelizacji jest stanowiony w procesie parlamentarnym. Prezydent Andrzej Duda podejmie decyzję po jego zakończeniu" - napisał w opublikowanym w poniedziałek liście Szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta Jakub Kumoch. Jak dodał, "możliwe podpisanie" przez głowę państwa będzie motywowane przez "najwyższy interes Polski i jej obywateli".

Czytaj także:
Senat free 1200.jpg
Nowelizacja k.p.a.; senackie komisje za zmianami, ale z poprawką

Odpowiedź na pismo senatorów 

List Kumocha jest odpowiedzią na pismo wystosowane przez 12 amerykańskich senatorów z obydwu partii, którzy zwrócili się do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie nowelizacji k.p.a. Politycy argumentowali, że przyjęcie projektu "znacznie zwiększyłoby istniejące trudności, które uniemożliwiają ofiarom i ich rodzinom ubieganie się o zwrot i rekompensatę za mienie bezprawnie zabrane im przez nazistowskie Niemcy i komunistyczny rząd Polski".

Prezydencki minister podkreślił, że projekt prawa, nad którym pracuje Sejm, jest wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego ogłoszonego jeszcze przed objęciem urzędu przez Andrzeja Dudę. Zaznaczył, że zawarta w proponowanym prawie klauzula wprowadza 30-letni limit czasowy na zakwestionowanie decyzji odebrania mienia tylko w postępowaniach administracyjnych. Zapewnił też, że osoby pozbawione mienia przez komunistyczne władze nadal będą mogły ubiegać się o rekompensatę w drodze procesów cywilnych.

Minister argumentuje, że brak limitów czasowych prowadziłby do "prawnego chaosu". Dodał też, że dotychczasowe doświadczenia z reprywatyzacją były naznaczone korupcją i oszustwami oraz doprowadziły do aktów niesprawiedliwości, w tym eksmisji 40-55 tys. osób oraz przejęcia mienia przez grupy przestępcze.

Czytaj także:

Czytaj także:
Grodzki izrael free 1200.jpg
Marszałek Senatu rozmawiał z charge d'affaires ambasady Izraela. MSZ domaga się przekazania informacji ze spotkania

Pamięć o Holokauście 

Minister napisał, że Polska zgadza się, że ma specjalną rolę jako gwarant i obrońca pamięci o Holokauście i wywiązuje się z tej roli, podejmując wiele działań na rzecz pielęgnowania historycznych miejsc i placówek związanych z tragedią, wymieniając m.in. Muzeum Auschwitz, POLIN i powstające Muzeum Getta Warszawskiego.

"Mogę państwa również zapewnić, że społeczności żydowskie stopniowo odzyskują swoje utracone mienie" - podkreślił Jakub Kumoch. Dodał, że relacje polsko-żydowskie są "bardzo bliskie sercu" prezydenta, podkreślając przy tym m.in., że regularnie spotyka się on z przedstawicielami amerykańskich organizacji żydowskich.

Jeszcze w lipcu polski Senat przyjął projekt noweli k.p.a., wprowadzając jednak poprawki częściowo odpowiadające na krytykę prawa ze strony m.in. USA i Izraela. Chodzi np. o pozwolenie na zakończenie już rozpoczętych postępowań w sprawie reprywatyzacji oraz wydłużenie vacatio legis do 3 miesięcy.

jbt

Czytaj także

Izraelska prasa mięknie wobec stanowiska Polski i noweli Kpa. "Polaków można zrozumieć"

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 13:24
Zmiany w polskim prawie nie wynikają z antysemityzmu; można zrozumieć Polaków chcących przedawnienia roszczeń majątkowych, biorąc pod uwagę, że od zakończenia wojny minęło niemal 80 lat - komentuje w czwartek izraelski dziennik "Haarec". Chodzi o ubiegłotygodniową nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego, która wywołała ostrą reakcję Izraela.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Roszczenia mają adresata w postaci Niemiec". Kazimierz Michał Ujazdowski o nowelizacji k.p.a.

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 09:52
- Ten głos powinien wybrzmieć ze spokojem, bez intencji konfliktowania się z Izraelem (…) namawiam obóz władzy, łączenie z mediami ją wspierającymi, żeby nie używać retoryki nacjonalistycznej. Zniszczenia obciążają państwo niemieckie, Polska była ofiarą II wojny światowej - mówił w Polskim Radiu 24 senator Kazimierz Michał Ujazdowski (PSL-Koalicja Polska).
rozwiń zwiń