Od września powrót do szkół. Piontkowski: pozwala na to poziom wyszczepienia nauczycieli
- Jesteśmy zdeterminowani, żeby uczniowie wrócili od września do nauki stacjonarnej w szkołach. Pozwala na to wyszczepienie nauczycieli i pracowników akademickich na poziomie ok. 70 proc. - podkreślił w środę w Sejmie wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.
2021-08-11, 14:36
Resort edukacji i nauki zapowiada powrót uczniów do nauczania stacjonarnego od września. Wiceszef MEiN Tomasz Rzymkowski powiedział w środę rano w TVP1, że nie ma innego scenariusza dotyczącego powrotu do nauki uczniów i studentów, jak tylko ten, który zakłada ich naukę w trybie stacjonarnym.
Powiązany Artykuł
Kiedy w szkołach ruszą punkty szczepień? Szef MEiN wyjaśnia
- Nie zakładamy innego scenariusza - podkreślił. Zapewnił też, że polskie szkoły są do tego bardzo dobrze przygotowane: "100 mln zł zostało przeznaczone na zakup sprzętu, który ma podnieść stopień bezpieczeństwa w szkołach".
Podobne stanowisko zaprezentował na posiedzeniu sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży wiceszef MEiN Dariusz Piontkowski, który przedstawił stan przygotowania szkół do organizacji nowego roku szkolnego 2021/2022.
Poziom wyszczepienia
"Jesteśmy zdeterminowani, żeby uczniowie wrócili od września do nauki w szkołach" - oświadczył Piontkowski. W jego opinii, pozwala na to poziom wyszczepienia nauczycieli.
REKLAMA
Posłuchaj
Wiceminister edukacji i nauki przekazał, że w pełni zaszczepionych jest 474 312 pracowników oświaty oraz 67 410 nauczycieli akademickich. - Szacujemy, że ok. 70 proc. pracowników akademickich i nauczycieli skorzystało ze szczepień - powiedział Piontkowski.
Poinformował, że 25 proc. uczniów w wieku 12-18 lat przyjęło pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19.
Powiązany Artykuł
"Planujemy naukę stacjonarną". Wiceminister zdrowia o zbliżającym się roku szkolnym
Wytyczne przeciwepidemiczne
Piontkowski ocenił, że powrót dzieci do szkół będzie bezpieczny. Na początku sierpnia szkołom zostały przekazane wytyczne przeciwepidemiczne, uzgodnione z Ministerstwem Zdrowia oraz GIS.
- Na ukończeniu są pakiety edukacyjne na temat przeciwdziałania przeciw COVID-19 w tym szczepień, które zostaną wysłane po 20 sierpnia. Składają się na to filmy edukacyjne, materiały informacyjne, przykładowe konspekty i scenariusze lekcji o zdrowiu opracowane przez ORE we współpracy MZ, GIS i Radą Medyczną - poinformował.
REKLAMA
- Promowanie szczepień i nacisk na pomoc psychologiczną dla uczniów. Wiceszef MEiN o nowych zaleceniach dla szkół
- Powrót uczniów do szkół od 1 września. MEiN opublikowało wytyczne sanitarne w związku z COVID-19
- "Jesteśmy przygotowani". Wiceminister edukacji o powrocie dzieci do szkół
Środki bezpieczeństwa
Wiceminister edukacji i nauki zaznaczył, że zarezerwowano 100 mln zł na środki bezpieczeństwa dla szkół, we współpracy MEiN z Rządową Agencją Rezerw Materiałowych. Będą to stacje dezynfekujące z funkcją mierzenia temperatury przed wejściem do budynku oraz środki ochrony osobistej - maseczki, rękawiczki, płyn dezynfekujący.
Powiązany Artykuł
Szef MEiN: chcemy, by do szkół wrócili wszyscy, bez dzielenia na zaszczepionych i niezaszczepionych
Dariusz Piontkowski podkreślił, że oprócz stacji mierzących temperaturę, zostanie przekazane do szkół 100 tys. termometrów bezdotykowych.
Posłuchaj
Szczepienia uczniów
Wiceszef MEiN zaprezentował także harmonogram akcji szczepień wśród uczniów. Pierwszy tydzień września (1-5.09) ma być tygodniem informacyjnym, podczas którego będą odbywać się lekcje o zdrowiu i spotkania z rodzicami o charakterze informacyjno-edukacyjnym.
REKLAMA
Posłuchaj
W drugim tygodniu mają odbywać się przygotowania do szczepień, a w trzecim - już szczepienia. Podkreślił, że za zgodą dyrektora szczepienia będą się odbywać na terenie placówki, ale także w punktach szczepień powszechnych i populacyjnych oraz w trybie mobilnym.
Przymusowe szczepienia?
Powiązany Artykuł
"W tej chwili rozważamy jeden scenariusz, powrót w trybie stacjonarnym". Szef MEiN o roku szkolnym 2021/22
Dariusz Piontkowski był pytany podczas posiedzenia, czy powinien zostać wprowadzony przymus szczepień dla nauczycieli.
- Zdaniem MEiN nie powinno być przymusu szczepień ani dla uczniów ani dla nauczycieli. Powinniśmy pokazywać zalety, mówić o korzyściach, które będzie miała wspólnota szkolna i społeczeństwo - oświadczył wiceminister.
Posłuchaj
Krytyka ze strony opozycji
Uwagi do wystąpienia ministra zgłaszali posłowie Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. Wyrazili obawy dotyczące - ich zdaniem - "słabego przygotowania ministerstwa do stacjonarnego nauczania".
REKLAMA
W opinii, posłanki KO Krystyny Szumilas, "MEiN nie zrobiło nic nowego niż to, co zostało wprowadzone". - Państwo nie zrobiliście nic. Ministerstwo powinno zrobić wszystko, żeby ułatwić powrót uczniom do edukacji, bez poczucia, że "czegoś nie potrafię, nie umiem" - dodała. Według niej, problemem jest także "przeładowana podstawa programowa".
jbt
REKLAMA