Od września powrót do szkół. Piontkowski: pozwala na to poziom wyszczepienia nauczycieli

- Jesteśmy zdeterminowani, żeby uczniowie wrócili od września do nauki stacjonarnej w szkołach. Pozwala na to wyszczepienie nauczycieli i pracowników akademickich na poziomie ok. 70 proc. - podkreślił w środę w Sejmie wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

2021-08-11, 14:36

Od września powrót do szkół. Piontkowski: pozwala na to poziom wyszczepienia nauczycieli
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/Syda Productions

Resort edukacji i nauki zapowiada powrót uczniów do nauczania stacjonarnego od września. Wiceszef MEiN Tomasz Rzymkowski powiedział w środę rano w TVP1, że nie ma innego scenariusza dotyczącego powrotu do nauki uczniów i studentów, jak tylko ten, który zakłada ich naukę w trybie stacjonarnym.

Powiązany Artykuł

dziecko szczepienie szczepionka shutterstock_1931732327 1200.jpg
Kiedy w szkołach ruszą punkty szczepień? Szef MEiN wyjaśnia

- Nie zakładamy innego scenariusza - podkreślił. Zapewnił też, że polskie szkoły są do tego bardzo dobrze przygotowane: "100 mln zł zostało przeznaczone na zakup sprzętu, który ma podnieść stopień bezpieczeństwa w szkołach".

Podobne stanowisko zaprezentował na posiedzeniu sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży wiceszef MEiN Dariusz Piontkowski, który przedstawił stan przygotowania szkół do organizacji nowego roku szkolnego 2021/2022.

Poziom wyszczepienia

"Jesteśmy zdeterminowani, żeby uczniowie wrócili od września do nauki w szkołach" - oświadczył Piontkowski. W jego opinii, pozwala na to poziom wyszczepienia nauczycieli.

REKLAMA

Posłuchaj

Dariusz Piontkowski poinformował, że od września uczniowie powinni wrócić do nauki w szkołach w trybie stacjonarnym (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

Wiceminister edukacji i nauki przekazał, że w pełni zaszczepionych jest 474 312 pracowników oświaty oraz 67 410 nauczycieli akademickich. - Szacujemy, że ok. 70 proc. pracowników akademickich i nauczycieli skorzystało ze szczepień - powiedział Piontkowski.

Poinformował, że 25 proc. uczniów w wieku 12-18 lat przyjęło pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19.

Powiązany Artykuł

Waldemar Kraska PAP 1200.jpg
"Planujemy naukę stacjonarną". Wiceminister zdrowia o zbliżającym się roku szkolnym

Wytyczne przeciwepidemiczne 

Piontkowski ocenił, że powrót dzieci do szkół będzie bezpieczny. Na początku sierpnia szkołom zostały przekazane wytyczne przeciwepidemiczne, uzgodnione z Ministerstwem Zdrowia oraz GIS.

- Na ukończeniu są pakiety edukacyjne na temat przeciwdziałania przeciw COVID-19 w tym szczepień, które zostaną wysłane po 20 sierpnia. Składają się na to filmy edukacyjne, materiały informacyjne, przykładowe konspekty i scenariusze lekcji o zdrowiu opracowane przez ORE we współpracy MZ, GIS i Radą Medyczną - poinformował.

REKLAMA

Czytaj także:

Środki bezpieczeństwa

Wiceminister edukacji i nauki zaznaczył, że zarezerwowano 100 mln zł na środki bezpieczeństwa dla szkół, we współpracy MEiN z Rządową Agencją Rezerw Materiałowych. Będą to stacje dezynfekujące z funkcją mierzenia temperatury przed wejściem do budynku oraz środki ochrony osobistej - maseczki, rękawiczki, płyn dezynfekujący.

Powiązany Artykuł

dzieci szkoła stock 1200.jpg
Szef MEiN: chcemy, by do szkół wrócili wszyscy, bez dzielenia na zaszczepionych i niezaszczepionych

Dariusz Piontkowski podkreślił, że oprócz stacji mierzących temperaturę, zostanie przekazane do szkół 100 tys. termometrów bezdotykowych.

Posłuchaj

Dariusz Piontkowski o powrocie do nauki stacjonarnej (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

Szczepienia uczniów

Wiceszef MEiN zaprezentował także harmonogram akcji szczepień wśród uczniów. Pierwszy tydzień września (1-5.09) ma być tygodniem informacyjnym, podczas którego będą odbywać się lekcje o zdrowiu i spotkania z rodzicami o charakterze informacyjno-edukacyjnym.

REKLAMA

Posłuchaj

Wiceminister edukacji i nauki o bezpiecznym powrocie dzieci do szkół (IAR) 0:18
+
Dodaj do playlisty

W drugim tygodniu mają odbywać się przygotowania do szczepień, a w trzecim - już szczepienia. Podkreślił, że za zgodą dyrektora szczepienia będą się odbywać na terenie placówki, ale także w punktach szczepień powszechnych i populacyjnych oraz w trybie mobilnym.

Przymusowe szczepienia?

Powiązany Artykuł

szkoła shutterstock 1200.jpg
"W tej chwili rozważamy jeden scenariusz, powrót w trybie stacjonarnym". Szef MEiN o roku szkolnym 2021/22

Dariusz Piontkowski był pytany podczas posiedzenia, czy powinien zostać wprowadzony przymus szczepień dla nauczycieli.

- Zdaniem MEiN nie powinno być przymusu szczepień ani dla uczniów ani dla nauczycieli. Powinniśmy pokazywać zalety, mówić o korzyściach, które będzie miała wspólnota szkolna i społeczeństwo - oświadczył wiceminister. 

Posłuchaj

Wiceminister o braku przymusu szczepień (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty

Krytyka ze strony opozycji 

Uwagi do wystąpienia ministra zgłaszali posłowie Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. Wyrazili obawy dotyczące - ich zdaniem - "słabego przygotowania ministerstwa do stacjonarnego nauczania".

REKLAMA

W opinii, posłanki KO Krystyny Szumilas, "MEiN nie zrobiło nic nowego niż to, co zostało wprowadzone". - Państwo nie zrobiliście nic. Ministerstwo powinno zrobić wszystko, żeby ułatwić powrót uczniom do edukacji, bez poczucia, że "czegoś nie potrafię, nie umiem" - dodała. Według niej, problemem jest także "przeładowana podstawa programowa".

jbt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej