"Żegnamy wielkiego bohatera naszej niepodległości". Premier o Julianie Kulskim

Mateusz Morawiecki na Twitterze pożegnał zmarłego prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego. "Żegnamy wielkiego bohatera naszej niepodległości – z żalem, ale i z niewysłowioną wdzięcznością. Panie Profesorze, pamięć o Panu nigdy nie zginie, trwa w nas" – napisał w sobotę premier.

2021-08-14, 11:49

"Żegnamy wielkiego bohatera naszej niepodległości". Premier o Julianie Kulskim
Premier Mateusz Morawiecki. Foto: Adam Guz/KPRM

Powiązany Artykuł

mid-21813053 (1).jpg
W USA zmarł powstaniec warszawski Julian Eugeniusz Kulski

W piątek zmarł prof. Julian Eugeniusz Kulski, ps. "Goliat", weteran II Wojny Światowej oraz Powstania Warszawskiego, a także ceniony na świecie architekt.

"Zmarł prof. Julian Eugeniusz Kulski. Żołnierz AK, Powstaniec Warszawski, wybitny architekt, ambasador polskiej sprawy. Żegnamy wielkiego bohatera naszej niepodległości – z żalem, ale i z niewysłowioną wdzięcznością. Panie Profesorze, pamięć o Panu nigdy nie zginie, trwa w nas" – napisał w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Julian Eugeniusz Kulski walczył w powstaniu warszawskim od chwili jego wybuchu, w ugrupowaniu "Żywiciel". Został ranny w powstaniu, a za odwagę w walce otrzymał Krzyż Walecznych. Po upadku powstania jako 15-latek trafił do obozu jenieckiego w Altengrabow w Saksonii. Na pięć dni przed wyzwoleniem obozu przez Armię Czerwoną uciekł, wskakując na ciężarówkę amerykańskiego Czerwonego Krzyża. Anglicy przemycili go do Anglii jako wracającego angielskiego jeńca wojennego.

Czytaj również:

W Anglii zaopiekowała się nim bardzo zamożna lady Ida Copeland, która poznała ojca Kulskiego jeszcze przed wojną. To w jej posiadłości w Kornwalii, zajmując pokój, w którym wcześniej pomieszkiwał przyjaciel rodziny Ignacy Paderewski, Kulski, chory na gruźlicę i wyczerpany pobytem w niemieckim obozie pracy, dochodził do sił.

W 1949 r. Kulski wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie ukończył architekturę na Uniwersytecie Yale. Stał się cenionym architektem; jego projekty, m.in. dla Banku Światowego, zrealizowano w 30 krajach. Uważał, że te sukcesy zawdzięcza ciężkiej szkole, jaką przeszedł podczas wojny.

REKLAMA

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej