Prezydent podpisał nowelizację k.p.a. Dotyczy ona zwrotu znacjonalizowanego mienia, w tym nieruchomości. Przepisy przyjęte przez Sejm przewidują, że nie będzie można uchylić żadnej decyzji administracyjnej w tym zakresie, nawet wydanej z naruszeniem prawa, jeżeli od jej doręczenia lub ogłoszenia upłynęło 10 lat. Z mocy prawa mają też być umarzane wszystkie postępowania administracyjne, jeżeli od wydania decyzji upłynęło 30 lat.
"Kończy okres chaosu prawnego i mafii reprywatyzacyjnych". Prezydent podpisał nowelizację k.p.a.
"Podjąłem dziś decyzję w sprawie ustawy, która w ostatnich miesiącach była przedmiotem ożywionej i głośnej debaty w kraju i za granicą. Po dogłębnej analizie postanowiłem podpisać przyjętą przez Sejm i Senat nowelizację Kodeksu Postępowania Administracyjnego" - poinformował prezydent.
Czytaj także:
"Długa, ale zwycięska walka"
Nowelizacja k.p.a. Kancelaria Prezydenta odpowiada na list amerykańskich senatorów
Podpisania nowelizacji pogratulował prezydentowi m.in. Patryk Jaki. Polityk napisał na Twitterze, że "wreszcie po tylu latach walk mamy to".
Gratulacje złożył również prezes stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa Jan Śpiewak. "Prezydent podpisał ustawę, która kończy dziką reprywatyzację w Warszawie. 8 lat temu zaczęliśmy o tym mówić głośno. Mieli nas za wariatów. Dzisiaj mamy ustawę" - pisał w mediach społecznościowych. Zaznaczył przy tym, że "to była długa, ale zwycięska walka".
"Celem jest uniknięcie patologii". Premier o nowelizacji k.p.a.
Decyzję Andrzeja Dudy pochwalił także sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Jak wskazał - nowelizacja rozwiązuje "wiele problemów". "Środowiska lokatorskie i walczące patologiami reprywatyzacji są na pewno dziś z Pana dumne" - gratulował prezydentowi.
PAP/twitter.com
jbt