"Cyniczna i okrutna prowokacja". Dworczyk o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy
- Mamy do czynienia z bardzo cyniczną, okrutną prowokacją ze strony władz białoruskich - tak szef KPRM Michał Dworczyk ocenił sytuację na granicy, gdzie koczują migranci. Dodał, że wejście na pas, na którym znajdują się ci ludzie, wiązałoby się z naruszeniem granicy, ponieważ jest to teren znajdujący się pod kontrolą białoruską.
2021-08-20, 10:14
Dworczyk był w TVP1 pytany o sytuację na granicy polsko-białoruskiej, gdzie od 12 dni 32 obywateli Afganistanu, w tym cztery kobiety i 15-letnia dziewczyna, koczuje w Usnarzu Górnym. Przebywający w lesie na granicy polsko-białoruskiej ludzie nie mogą wejść do Polski ani cofnąć się na Białoruś. Kilkunastu strażników okrążyło ich obóz kordonem. Po stronie polskiej stoi sześć pojazdów, a po stronie białoruskiej widać 10 uzbrojonych żołnierzy w kaskach z szybami.
Powiązany Artykuł
"To test służby rosyjskiej". Wiceszef MON o sytuacji na granicy z Białorusią
- Mamy do czynienia z bardzo cyniczną, okrutną prowokacją zorganizowaną przez władze białoruskie, gdzie wykorzystywani są biedni ludzie chcący dotrzeć do Europy - mówił. - Władze białoruskie umożliwiają dotarcie poprzez Mińsk do granicy wschodniej Unii, czyli właśnie do granicy polsko-białoruskiej, tym osobom i próbują te osoby wypychać z Białorusi, tak aby przekraczały granice - dodał.
"Widać cień Moskwy"
- Oczywiście tutaj nie ma mowy o jakichkolwiek pozytywnych chęciach czy motywacji ze strony władz białoruskich. Chodzi o stworzenie pewnego chaosu. Można powiedzieć, że to są działania wręcz hybrydowe - powiedział szef KPRM.
Pytany, czy w tej sytuacji "widać cień Moskwy", Dworczyk odpowiedział, że "bez wątpienia bez przyzwolenia cichego Moskwy dzisiaj na Białorusi niewiele rzeczy się dzieje". - Na ile jest to uzgodnione przez władzę białoruską z Federacją Rosyjską działanie, a na ile samodzielne działania białoruskie, tego ja nie potrafię ocenić - mówił.
REKLAMA
- Imigranci przy granicy z Białorusią. Szef MON: wojsko ułożyło ponad 100 km ogrodzenia
- Prof. Żurawski o sytuacji na granicy z Białorusią: ta akcja nie jest przypadkowa
Szef KPRM podkreślał ponadto, że pas, na którym koczują migranci, znajduje się pod kontrolą białoruską, a wejście na ten pas czy przekazanie czegokolwiek wiązałoby się z naruszeniem granicy innego państwa. - Podstawowym zadaniem każdego rządu, każdego kraju, Polski oczywiście również, jest strzeżenie granicy, jest zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom i rząd polski wywiązuje się z tego zadania - powiedział.
- Musimy mieć świadomość, że jeżeli wejdziemy w tę prowokację, którą organizują władze białoruskie, to tych nieszczęśliwych ludzi będzie coraz więcej, jeśli ta prowokacja okaże się skuteczna - mówił Dworczyk.
Nie dajmy się wciągać w białoruską prowokację
Powiązany Artykuł
Migranci jako "instrument politycznego nacisku Łukaszenki". Wiceszef MSZ: nie ma na to zgody
- Chciałbym zaapelować do wszystkich koleżanek i kolegów polityków, żebyśmy nie dawali się wciągać w prowokacje organizowane przez reżim białoruski. Nie bierzmy udziału w tym przedstawieniu, bo nie ma to nic wspólnego z realną pomocą ludziom, wręcz odwrotnie - pogłębia to problem i powoduje, że będą kolejni ludzie wykorzystani przez reżim białoruski - podkreślał.
REKLAMA
Podlaski Oddział Straży Granicznej nie komentuje sprawy grupy koczującej w Usnarzu Górnym. Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, pytany w środę o doniesienia w tej sprawie, podkreślał, że nikt nie koczuje po polskiej stronie granicy, a sytuacja po białoruskiej stronie to konsekwencja celowych działań prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki.
Premier Mateusz Morawiecki do problemu osób, które nielegalnie próbują wejść na terytorium Polski ze wschodu, odniósł się w czwartek w mediach społecznościowych. - Polska musi chronić swoją granicę i dbać o suwerenność naszego terytorium. I to właśnie robi polski rząd. Bardzo szczerze współczuję uchodźcom, którzy znaleźli się w niezwykle trudnej sytuacji, ale należy wyraźnie zaznaczyć, że są oni politycznym instrumentem i narzędziem w ręku białoruskiego reżimu Łukaszenki - podkreślił premier.
Wojna hybrydowa
Powiązany Artykuł
Dyrektor OSW: podobno reżim białoruski od każdego migranta dostarczonego na granicę UE bierze ok. 10 tys. dolarów
W ostatnich miesiącach na granicach Białorusi z UE gwałtownie wzrosła liczba nielegalnych migrantów z Iraku, Syrii, Afganistanu i innych krajów. Najwięcej osób trafiło dotąd na Litwę, która zarzuciła Białorusi zorganizowanie przerzutu imigrantów na jej terytorium w ramach "wojny hybrydowej".
Po tym, jak Litwa przyjęła przepisy umożliwiające jej służbom granicznym odsyłanie migrantów na Białoruś, ich grupy przekierowały się na granicę z Łotwą i Polską. Również Łotwa podjęła decyzję o odsyłaniu migrantów i wprowadziła na granicy stan sytuacji wyjątkowej. W czwartek szefowa litewskiego MSW Agne Bilotaite, po ponad dwóch tygodniach stosowania taktyki zawracania migrantów, poinformowała, że sytuacja się stabilizuje. Szacuje się, że od tego czasu nie wpuszczono na Litwę ponad 1,5 tys. osób.
REKLAMA
Polska Straż Graniczna wskazuje, że w całym ubiegłym roku na odcinku podlaskim zatrzymano 122 osoby, które nielegalnie przekroczyły granice. W tym roku to już około 780 cudzoziemców. SG odnotowała dotychczas ponad 2 tysiące prób nielegalnego przekroczenia granicy, z czego ok. 1 350 próbom pogranicznicy zapobiegli.
st
REKLAMA