"Realizujemy ponad 200 najróżniejszych inwestycji". Piotr Gliński o przedsięwzięciach resortu kultury 

- W tej chwili realizujemy łącznie ponad 200 najróżniejszych inwestycji, które poprawiają naszą siatkę muzealną, od budowy wielkich muzeów po najróżniejsze wsparcie dla innych istotnych muzeów - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

2021-09-08, 14:58

"Realizujemy ponad 200 najróżniejszych inwestycji". Piotr Gliński o przedsięwzięciach resortu kultury 
Wicepremier Piotr Gliński. Foto: PR24

Wicepremier jest w środę uczestnikiem Forum Ekonomicznego 2021 w Karpaczu. Podczas rozmowy z Adrianem Klarenbachem na antenie Polskiego Radia 24 prof. Piotr Gliński zwrócił uwagę, że w Polsce nie było nigdy muzeum poświęconego Kresom.

- Dlaczego nie było? - zapytał wicepremier. - To wszyscy wiemy - odpowiedział. - Zaniechań było tak wiele, że moglibyśmy godzinami o tym mówić, jakie to były zaniechania, czy, dlaczego nie budowano takich czy innych instytucji - kontynuował prof. Piotr Gliński.

Powiązany Artykuł

piotr glinski 1200 .jpg
"Filar rozwoju czytelnictwa". Piotr Gliński o Narodowym Czytaniu

Szef resortu kultury, dziedzictwa narodowego i sportu zapowiedział, że jedno z tych muzeów jest tworzone w tej chwili w Brzegu.

- Jak wiemy, na Dolnym Śląsku jest bardzo dużo Kresowiaków. Cieszę się, że razem z miejscowym samorządem tworzymy to muzeum jako oddział Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu - powiedział wiceprezes Rady Ministrów.

REKLAMA

Jak zaznaczył, jest to jeden z przykładów.

- Główne Muzeum Kresów będzie w Lublinie, gdzie zakupiliśmy Pałac Lubomirskich. W tej chwili jest ono tworzone jako część Muzeum Narodowego - podkreślił.

Budowa Muzeum Historii Polski

Prof. Piotr Gliński na antenie Polskiego Radia 24 zaznaczył, że "podejmujemy te rzeczy, które nasi poprzednicy przez lata zaniedbali". Jako przykład podał budowę Muzeum Historii Polski.

- Powołane przed wielu laty było takim muzeum sztucznym, bez siedziby - zauważył wicepremier.

REKLAMA

Czytaj także:

Podejmowano różne decyzje o budowie, czy to stadionów, czy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, natomiast to Muzeum Historii Polski nie było budowane przez poprzednie rządy. Taką decyzję podjął dopiero rząd Prawa i Sprawiedliwości.

W tej chwili w warszawskiej Cytadeli powstaje budynek, gdzie Muzeum Historii Polski będzie miało swoją siedzibę.

Posłuchaj

Piotr Gliński o polityce historycznej (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 12:14
+
Dodaj do playlisty

Odbudowa Pałacu Saskiego

W rozmowie z Adrianem Klarenbachem wicepremier odniósł się do budowy Pałacu Saskiego.

REKLAMA

- Pamiętajmy, że został on wysadzony w powietrze celowo przez Niemców tuż po Powstaniu Warszawskim. Nie było żadnego powodu militarnego ani żadnego innego, aby w grudniu 1944 roku w pustym mieście wysadzić Pałac Saski - przypomniał prof. Piotr Gliński.

Zaznaczył, że to działanie miało zabić polską suwerenność i tożsamość.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

REKLAMA

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: prof. Piotr Gliński

Data emisji: 08.09.2021

Godzina emisji: 12.45

REKLAMA

bf

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej