30-lecie istnienia Trójkąta Weimarskiego. Szef MSZ: to czas dużych perspektyw na dalszą współpracę

2021-09-10, 16:45

30-lecie istnienia Trójkąta Weimarskiego. Szef MSZ: to czas dużych perspektyw na dalszą współpracę
Heiko Maas, Jean-Yves Le Drian, Zbigniew Rau. Foto: PAP/EPA/CLEMENS BILAN / POOL

- 30 lat Trójkąta Weimarskiego obejmującego Polskę, Niemcy i Francję to czas dojrzałości i dużych perspektyw na dalszą współpracę - powiedział szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau w Weimarze. Szef MSZ rozmawiał tam ze swoimi odpowiednikami z Niemiec, Heiko Maasem, i Francji, Jean-Yves Le Drianem.

Piątkowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Trójkąta Weimarskiego odbyło się na zaproszenie Heiko Maasa i było elementem jubileuszu 30-lecia powołania tego trójstronnego formatu.

Powiązany Artykuł

mid-21701382 (1).jpg
Rau: kwestia zadośćuczynienia za zbrodnie wojenne Niemiec jest otwarta. Maas: ta sprawa jest zakończona

- 30 lat temu nasi poprzednicy powołali to forum współpracy w ważnym dla Polski momencie transformacji ustrojowej i gospodarczej - zaznaczył Zbigniew Rau podczas konferencji prasowej kończącej jednodniowe spotkanie. - Bez współpracy z Francją i Niemcami nasza droga do członkostwa w UE i NATO byłaby dłuższa i trudniejsza, dziękuję za to partnerom z Paryża i Berlina - dodał szef polskiej dyplomacji.

- Trójkąt Weimarski założono w duchu współpracy i wspólnej odpowiedzialności za rozwój nowej Europy. To było ważne 30 lat temu i pozostaje ważne dziś - deklarował Heiko Maas. - Współpraca Polski, Niemiec i Francji w ramach Trójkąta Weimarskiego opiera się na zaufaniu, jest bliska i unikatowa, ponieważ zbliża różne perspektywy - uzupełnił.

- Trójkąt Weimarski to forum, które nadal stanowi bardzo ważną formę prowadzonego na różnych szczeblach dialogu między naszymi trzema krajami; współpraca w tym formacie to okazja do szczerych rozmów i szukania porozumienia - mówił Jean-Yves Le Drian. - Nasze kraje mogą stać się źródłem inicjatyw na rzecz silniejszej, bardziej suwerennej i gotowej do przezwyciężania kryzysów Europy - dodał szef francuskiej dyplomacji.

Tematy spotkania 

Tematem rozmów między ministrami były najbardziej aktualne zagadnienia polityki międzynarodowej, w szczególności sytuacja w Afganistanie, na Białorusi, Ukrainie i w Rosji.

- Nie pozostawimy naszych polskich przyjaciół samych sobie w tym codziennym zagrożeniu i wyzwaniu związanym z nieakceptowalną instrumentalizacją niewinnych uchodźców wzdłuż granicy zewnętrznej Unii - mówił o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej Heiko Maas.

Powiązany Artykuł

rau zibi.jpg
Szef MSZ Polski spotkał się z ambasadorem Niemiec. Tematem: m.in sytuacja na Białorusi

- Obecna sytuacja na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej z Białorusią jest wynikiem instrumentalnego wykorzystywania migrantów do wywierania presji politycznej na UE, a także jej poszczególne państwa - zaznaczył Zbigniew Rau. Dodał, że Polska postrzega działania Białorusi jako destabilizujące sytuację "działania hybrydowe wsparte dezinformacją".

Czytaj także:

Posłuchaj

Niemcy: spotkanie szefów MSZ Polski, Niemiec i Francji z okazji 30-lecia Trójkąta Weimarskiego. Relacja Wojciecha Osińskiego (IAR) 0:55
+
Dodaj do playlisty

Sytuacja na granicy 

Powiązany Artykuł

rau 1200 pap jpg
Prof. Miszczak o Trójkącie Weimarskim: jest równoramienny, Polska odgrywa coraz większą rolę

Polski minister przekazał, że podzielił się ze swoimi odpowiednikami z Trójkąta Weimarskiego szczegółami dotyczącymi sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. Podkreślił, że w tym momencie bardzo ważna jest europejska solidarność.

Trójkąt Weimarski został powołany w sierpniu 1991 r. w Weimarze przez ówczesnych ministrów spraw zagranicznych Polski – Krzysztofa Skubiszewskiego, Francji – Rolanda Dumasa i Niemiec – Hans-Dietricha Genschera.

Zbigniew Rau, kończąc swoje wystąpienie na konferencji prasowej, zaprosił swoich odpowiedników z Niemiec i Francji na kolejne spotkanie w tym formacie w Polsce.

jbt

Polecane

Wróć do strony głównej