more_horiz
Wiadomości

"To największa inwestycja w unowocześnienie polskiej szkoły". Szef MEiN o programie "Laboratoria Przyszłości"

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 15:11
- Drukarki 3D, mikrokontrolery, roboty i inny nowoczesny sprzęt, w tym do nagrań, trafi do szkół podstawowych w całym kraju w ramach programu "Laboratoria Przyszłości", na którego realizację przeznaczono miliard złotych - poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Przemysław Czarnek i Justyna Orłowska
Przemysław Czarnek i Justyna OrłowskaFoto: PAP/Radek Pietruszka

- Oto ogłaszamy program rządowy "Laboratoria Przyszłości". Program wartości miliarda złotych na kompetencje przyszłości naszych dzieci, na nowoczesny sprzęt, który trafi do wszystkich szkół podstawowych - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w środę na wspólnej konferencji z pełnomocnik prezesa Rady Ministrów do spraw GovTech Justyną Orłowską, która jest także pełnomocnikiem ministra edukacji i nauki do spraw transformacji cyfrowej.

1200 wycieczka szkolna free.jpg
Ruszył nabór wniosków do nowego programu MEiN "Poznaj Polskę". Resort przeznaczył na niego 15 milionów złotych

- To największa tego typu inwestycja w unowocześnienie polskiej szkoły, w unowocześnienie polskiej edukacji, w kompetencje przyszłości naszych dzieci - podkreślił szef MEiN. Dodał, że to wsparcie edukacji ponad 3 mln uczniów.

Posłuchaj
00:25 11295674_1.mp3 Przemysław Czarnek: to największy tego typu program rządowy w polskich szkołach (IAR)

- "Laboratoria Przyszłości" trafią do wszystkich szkół, które będą tego chciały, a zatem również do tych szkół, które mają mniej niż 100 uczniów. Także te małe szkoły w niewielkich miejscowościach mają szansę, jeśli tylko się zgłoszą - poinformował Czarnek.

Wskazał, że ogłoszona inicjatywa zakłada, że jeszcze w tym roku organy prowadzące szkoły podstawowe w całej Polsce otrzymają środki finansowe na zakup środki przynajmniej nowoczesnych narzędzi, takich jak drukarki 3D, mikrokontrolery, roboty, kamery, sprzęt do nagrań.

Posłuchaj
00:18 11295674_2.mp3 Justyna Orłowska: sprzęt będzie wykorzystywany w trakcie lekcji i w zajęciach pozalekcyjnych (IAR)

- Polski rząd postawił sobie zadanie, by nie wracać do szkoły sprzed pandemii (...). Wracamy do szkoły z nowoczesnym sprzętem - powiedziała Orłowska. Podała, że katalog sprzętu, który może trafić do szkół liczy 150 pozycji i nie jest zamknięty, można zgłaszać propozycje, o co może być rozszerzony. Konsultacje potrwają do 30 września.

Pieniądze wkrótce trafią do szkół

Aby otrzymać wsparcie, szkoły będą zgłaszać się do swoich organów prowadzących, które następnie wystąpią do właściwego wojewody o przyznanie wsparcia. We wnioskach szkoły i samorządy będą podawać jedynie podstawowe dane, a cały proces będzie odbywał się elektronicznie. Wnioski rozpatrywane będą (a wsparcie przyznawane) na bieżąco, tak, aby środki finansowe trafiły do szkół tak szybko jak to możliwe.

Jak podaje MEiN środki w pierwszej kolejności dla szkół prowadzonych przez samorządy, a następnie także szkół niepublicznych.

Czytaj również:

Wsparcie będzie przyznawane w zależności od wielkości szkół: do 30 tys. zł - w przypadku szkół do 100 uczniów; do 60 tys. zł - w przypadku szkół od 101 do 200 uczniów; do 70 tys. zł - w przypadku szkół od 201 do 234 uczniów; 300 złotych na ucznia - w przypadku szkół od 235 uczniów.

Przekazywane będzie w całości z góry, bez konieczności wniesienia wkładu własnego. Jednocześnie, co najmniej 60 proc. wsparcia otrzymanego przez dany podmiot planowane jest do wydatkowania do końca 2021r. a nie więcej niż 40 proc. - w 2022 r. Zgodnie z planem, wnioski przyjmowane będą między początkiem października a połową listopada.

Wnioski można składać elektronicznie

1200 szkoła dzieci free shutterstock.jpg
"Polscy uczniowie lubią szkołę, ale zadowolenie spada wraz z wiekiem". Raport o jakości życia dzieci i młodzieży

Obowiązek udostępniania sprzętu uczniom przez szkoły wejdzie w życie od roku szkolnego 2022/2023.
Program "Laboratoria Przyszłości" realizuje jeden z postulatów "Polskiego Ładu" i jest finansowany z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Inicjatywa będzie obsługiwana przez specjalną stronę internetową dostępną pod adresem gov.pl/laboratoria. Za jej pośrednictwem możliwe będzie składanie wniosków i sprawozdań oraz zapoznawanie się z najważniejszymi informacjami, w tym z katalogiem wyposażenia.

Odpowiedzi na wszystkie pytania i wątpliwości dotyczące programu "Laboratoria Przyszłości" udziela infolinia dostępna pod numerem +48 22 500 144, która działa w godzinach 6.00 - 20.00 od poniedziałku do piątku i 8.00 - 18.00 w soboty i w niedziele.

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem