more_horiz
Wiadomości

"Zawód aktora to namiętność, której nie da wydrzeć się z serca". Ewa Wiśniewska z Wielką Nagrodą Festiwalu "Dwa Teatry"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2021 15:05
- Jeżeli traktuje się ten zawód poważnie, to niewątpliwie staje się on pasją - powiedziała Ewa Wiśniewska. W jej opinii "zawód aktora to namiętność, której nie da wydrzeć się z serca". Aktorka została laureatką Wielkiej Nagrody  XX Festiwalu "Dwa Teatry". 
Ewa Wiśniewska
Ewa WiśniewskaFoto: Robert Prach/PR

Ewa Wiśniewska i Jerzy Zelnik zostali uhonorowani Wielkimi Nagrodami XX Festiwalu "Dwa Teatry" za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej. Aktorzy odebrali nagrody podczas uroczystego otwarcia Festiwalu.

ROB_4957 1200 (1).jpg
Wielkie Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry" wręczone. Laudacja Prezes Polskiego Radia

"Wcześniej chciałam być siatkarką"

Jak podkreśliła wybitna artystka w czasie spotkania laureatów Wielkiej Nagrody XX Festiwalu "Dwa Teatry" z publicznością "myśl o aktorstwie pojawiła się tuż przed maturą". - Wcześniej chciałam być siatkarką, chciałam tez być pediatrą - zaznaczyła Ewa Wiśniewska. 

Jedną z atrakcji festiwalu są spotkania z artystami, które odbywają się w renesansowej synagodze znajdującej się na Starym Mieście w Zamościu. Miłośnicy teatru, obecni na spotkaniu z Ewą Wiśniewską, bardzo miło wspominali aktorkę, jak i samą formułę wydarzenia.

Posłuchaj
00:53 11302019_1.mp3 Pani Danuta Palec z Puław oraz pani Ewa z Zamościa o spotkaniu z aktorką Ewą Wiśniewską (IAR) 
Festiwal Dwa Teatry 2021 spotkanie w Synagodze Magda Zawadzka.jpg
XX Festiwal "Dwa Teatry" w Zamościu. Wielkie Nagrody i spotkania z artystami

Ewa Wiśniewska stworzyła wiele wybitnych kreacji w radiowym teatrze wyobraźni - to niemal 300 archiwalnych nagrań, a także 60 ról w teatrze telewizji. W 1987 otrzymała nagrodę "Złotej Kaczki" za 1986 rok w kategorii: najlepsza polska aktorka. W 1987 na 17 LLF w Łagowie otrzymała tytuł "Gwiazdy Sezonu Filmowego. W 2000 odcisnęła swoją dłoń na promenadzie gwiazd w czasie V Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach.

Całe dekady była związana z Teatrem Ateneum w Warszawie. Obecnie występuje w Teatrze Narodowym, z którym współpracuje od 2009 roku. Grała m.in. w spektaklu tj. "Łysa śpiewaczka" Ionesco w reżyserii Macieja Prusa (premiera miała miejsce w kwietniu 2013 roku).

Wielkie Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry" Zamość 2021 - CZYTAJ TUTAJ

Jest także laureatką m.in. Feliksa Warszawskiego za role w wystawionym na scenie Teatru Narodowego w 2004 "Błądzeniu" Witolda Gombrowicza w reżyserii Jerzego Jarockiego (zagrała Matkę, Ciocię, Królową i Hrabinę). Ponadto otrzymała nagrodę Orła za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą w filmie "Ogniem i mieczem". Grała u Aleksandra Bardiniego, Janusza Warmińskiego, Edwarda Dziewońskiego i Gustawa Holoubka.

Jerzy Zelnik free 1200.jpg
"Mam wrażenie, że jeszcze wszystko przede mną". Jerzy Zelnik laureatem Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry"

***

Prezentacje konkursowe Festiwalu odbywają się w Jazz Clubie Kosz, Auli Państwowej Szkoły Muzycznej, Scenie Miejskiej Rynku Wodnego oraz Sali Ślubów Ratusza Miejskiego. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. W programie znajduje się też kilkadziesiąt spektakli telewizyjnych i radiowych oraz konkurs słuchowisk radiowych dla dorosłych oraz dla dzieci i młodzieży.

Wszystkie konkursowe słuchowiska są także dostępne na stronie polskieradio.pl w zakładce Teatru Polskiego Radia - specjalnej platformie "Dwa Teatry 2021". Słuchowiska zgłoszone do konkursu - posłuchaj TUTAJ

Więcej na stronach: polskieradio.pl i dwateatry.tvp.pl oraz na antenach Polskiego Radia. 

W Polskim Radiu o Festiwalu Dwa Teatry - czytaj TUTAJ

IAR/PolskieRario24.pl/nt

Zobacz także

Zobacz także