more_horiz
Wiadomości

"Dali mi dobrą radę, żebym sobie poszedł". Ziemkiewicz o kulisach zatrzymania

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2021 14:14
- Wróciłem wczoraj. Jak się okazuje, raczej jestem szczęściarzem, bo wedle posiadanych uprawnień straż graniczna mogła mnie trzymać w areszcie deportacyjnym dowolnie długo - powiedział w TV Republika Rafał Ziemkiewicz.
Rafał Ziemkiewicz
Rafał ZiemkiewiczFoto: PAP/Leszek Szymański

W sobotę na lotnisku Londyn Heathrow doszło do aresztowania publicysty Rafała Ziemkiewicza. Powołując się na oficjalne pismo brytyjskich służb, portal DoRzeczy.pl wskazał, że powodem były głoszone przez dziennikarza opinie. - Zostałem zatrzymany za poglądy, które ponoć nie licują z wartościami uznawanymi w Wielkiej Brytanii - tłumaczył później polskim mediom. Funkcjonariusze ostatecznie wypuścili redaktora, jednak musiał on wrócić do Polski.

forum-ziemkiewicz 1200 .jpg
Zatrzymanie Ziemkiewicza. CMWP SDP: to niedopuszczalne naruszenie zasady wolności słowa

Okłamanie konsula

Rafał Ziemkiewicz w programie "Polityczna kawa" w Telewizji Republika powiedział o szczegółach jego zatrzymania. - Przez 1,5 godziny byłem zwodzony, że mają jakiś problem z moim paszportem, bo mają nowy system i moje dane się nie wczytują, co było prawdopodobne. Więc zapewniono mnie, że jeszcze 5-10 minut i oddadzą mi paszport. W końcu zniknęli wszyscy, przez dobre 2 godziny nie działo się nic. Z tego, co wiem, również konsula podejmującego interwencję okłamano - powiedział publicysta.

Czytaj także: 

Dziennikarz powiedział, że zadający mu pytania funkcjonariusz z góry znał na nie odpowiedź i nie ukrywał, że to poglądy są największym problemem uniemożliwiającym pobyt w Wielkiej Brytanii. - Z powodu moich poglądów politycznych ja i tak nie zostanę wpuszczony, więc on mi dobrze radzi, żebym wziął paszport, przebukował bilet i sam wrócił, to wtedy oni nie będą robić z tego sprawy, nie będzie śladu w papierach - opowiedział.

- W każdym razie nie było żadnych pytań. Była tylko ta dobra rada, żebym sobie poszedł - dodał.

dz/niezalezna.pl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem