more_horiz
Wiadomości

"Niewielu hitlerowskich sprawców ludobójstwa zostało ukaranych". Piotr Gliński na wystawie w Auschwitz-Birkenau

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 19:12
Wiceminister, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński powiedział, że strona polska jest gotowa współpracować z Austrią przy tworzeniu miejsc upamiętniających ofiary hitlerowskich obozów koncentracyjnych z czasów II wojny światowej.
Piotr Gliński
Piotr GlińskiFoto: PAP/Art Service 2

W muzeum Auschwitz-Birkenau została otwarta austriacka wystawa poświęcona historii tego miejsca związanej z obywatelami Austrii: zarówno ofiarami, jak i sprawcami, którzy przyczynili się do zbrodni ludobójstwa.

wystawa sport w auschwitz 1200.jpg
Igrzyska śmierci – wystawa "Sport i sportowcy w KL Auschwitz"

Minister Piotr Gliński zaznaczył, że ta wystawa to ważny element upamiętnienia historii II wojny światowej oraz sprawców ludobójstwa, spośród których niewielu zostało ukaranych. - Należy zauważyć, że proces rozliczenia sprawców z ich haniebnych działań przebiegał różnie w różnych krajach. Niestety nie wszyscy sprawcy odpowiedzieli za swoje czyny. Trzeba nawet stwierdzić, że nieliczni. Na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy, światowa opinia publiczna o tym po prostu nie wie, ale ponad 90 procent sprawców zbrodni z okresu II wojny światowej nigdy nie poniosło żadnej kary po wojnie - mówił Piotr Gliński.

Posłuchaj
00:27 11327699_1.mp3 P. Gliński: niewielu hitlerowskich sprawców ludobójstwa podczas II wojny światowej zostało ukaranych (IAR)

Wystawę "Tak daleko, tak blisko. Austria a Auschwitz" przygotował austriacki Narodowy Fundusz Republiki Austriackiej na rzecz Ofiar Narodowego Socjalizmu we współpracy z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem