more_horiz
Wiadomości

"Polacy muszą wiedzieć co się dzieje". Kamil Basaj o białoruskiej propagandzie

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 10:14
Po tym jak do sieci trafiły zdjęcia rannych zwierząt, rozpowszechniane przez białoruski reżim, przyszedł czas na zdjęcia dzieci. Jak zaznacza w rozmowie z portalem TVP.info prezes Fundacji Info OPS Kamil Basaj, "opinia publiczna powinna być informowana o że te emocje są w nich wywoływane przez konkretne państwa". 
Imigranci na granicy polsko-białoruskiej
Imigranci na granicy polsko-białoruskiejFoto: PAP/Artur Reszko

Jak podkreślił Basaj, za kreowaniem fałszywego obrazu sytuacji na granicy stoi wyspecjalizowany, białoruski personel. – Wykorzystuje się do tego pozorację przemocy stosowanej przez stronę polską w stosunku do cudzoziemców. Mistyfikuje się o samoistnym napływie cudzoziemców na polską granicę, co w rzeczywistości jest inspirowane przez Mińsk – dodaje.

Zdjęcia małych dzieci w sieci

Zdaniem prezesa Fundacji, "przeciwnik" opiera swoje działania na empatii, która jest pierwotną i bardzo silną cechą człowieka. Jednocześnie dodaje, że informacjom zmianipulowanym, selektywnie dobranym, które wywołują określone emocje, nie jest się łatwo przeciwstawić.

Straż Graniczna 1200/TT
Straż Graniczna: udaremniono 590 prób nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski

– To, co możemy robić i robimy, to opieranie się na rzetelnych informacjach pokazujących prawdziwe zdarzenia i rzeczywisty obraz. Ważne jest również wskazywanie prawdziwych intencji strony białoruskiej – wyjaśnia.

Przyjemne przekraczanie granicy

Co więcej, oprócz zdjęć dzieci, które mają "cierpieć na granicy z Polska", Internet zalewa fala filmików, które sugerują, że przekroczenie granicy jest bardzo łatwe i przyjemne. Ma to być swego rodzaju zachęta dla kolejnych nielegalnych imigrantów, którzy chcą przedostać się do Niemiec. Wpierw jednak muszą pokonać Polskę. 

Nagrania skomentował także prezes Fundacji. – Rozpowszechniane filmy z imigrantami realizują dwa cele. Po pierwsze są pewną formą reklamy i wabienia kolejnych cudzoziemców. (...) Zaczyna się on od dyslokacji, a potem mamy osadzenie w białoruskim hotelu, transport na granicę, aż wreszcie zmuszanie przez białoruskich pograniczników pod presją fizyczną do wchodzenia na teren Rzeczpospolitej – podkreśla Basaj.

Dodaje, że drugim celem udostępniania tych nagrań jest odwracanie uwagi od tego, że to reżim Łukaszenki stoi za całym procederem.

– Uwaga opinii publicznej skupia się chwilowo na firmach, organizacjach czy grupach, które zajmują się zachęcaniem do migracji i pomocą w przekraczaniu granicy. Oczywiście, że taki biznes komercyjny ma miejsce, ale nie dzieje się on przecież bez wsparcia, zgody i nadzoru białoruskich służb – zaznacza.

as

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem