more_horiz
Wiadomości

Kryzys migracyjny przy granicy z Białorusią. Jest oficjalny komunikat Frontexu ws. Polski

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 14:34
Dyrektor wykonawczy Frontexu Fabrice Leggeri podczas roboczej wizyty na granicy polsko-białoruskiej podziękował władzom Polski za współpracę z tą chroniącą unijnych granic agencją. Dodał, że jest pod wrażeniem środków zastosowanych w celu ochrony polskiej granicy.
Fabrice Leggeri oraz Bartosze Grodecki podczas wizyty na granicy z Białorusią
Fabrice Leggeri oraz Bartosze Grodecki podczas wizyty na granicy z Białorusią Foto: Twitter.com/MSWiA/ Straż Graniczna

Dyrektor wykonawczy Agencji Frontex Fabrice Leggeri wraz z wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji Bartoszem Grodeckim odbyli w poniedziałek wspólnego przeglądu granicy polsko-białoruskiej.

pap - Mariusz Błaszczak.jpg
Szef MON: celem Białorusi jest osłabienie naszego bezpieczeństwa

Podziękowania dla Polski

"Dyrektor wykonawczy Leggeri dokonał przeglądu operacji prowadzonych przez polską Straż Graniczną i był pod wrażeniem środków zastosowanych w celu ochrony granicy" - czytamy w komunikacie, opublikowanym na stronie Frontexu po wizycie.

Jak przekazała Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej, na koniec unijny urzędnik podziękował Polsce za współpracę. Dodano, że szef Frontexu podziękował polskim władzom za to, że od początku kryzysu migracyjnego na wschodniej granicy Unii Europejskiej współpracowały z agencją poprzez wymianę bieżących danych i informacji.

"Polska również aktywnie udziela pomocy innym krajom znajdującym się pod presją migracyjną. Między innymi wspomogła niezbędnym sprzętem i funkcjonariuszami operację Frontexu na Litwie, by również przeciwdziałać hybrydowym działaniom Białorusi" - przekazano w komunikacie Frontexu.

Czytaj również:

Rutynowa współpraca z polskim MSWiA

Straż Graniczna 1200/TT
Szef Frontexu z wizytą na granicy polsko-białoruskiej. "Zapoznał się z działaniami SG, był pod wrażeniem"

Uzupełniono, że wizyta na granicy, w której uczestniczyli również wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki oraz zastępca komendanta głównego Straży Granicznej gen. bryg. SG Grzegorz Niemiec, jest częścią rutynowej współpracy miedzy Frontexem a polskim MSWiA.

Podczas spotkania Grodecki przedstawił informacje na temat aktualnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej oraz podejmowanych przez polski rząd działań, które mają zapewnić bezpieczeństwo granic i przeciwdziałać hybrydowym operacjom podejmowanym przez Białoruś.

nt/st

Zobacz także

Zobacz także