Maląg: dom rodzinny kształtuje nasze wartości oraz światopogląd

Dom rodzinny kształtuje nasze wartości, nasz światopogląd, to dzięki rodzinie zaczynamy funkcjonować w przestrzeni publicznej, dorastamy, uczymy się żyć – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

2021-10-05, 15:16

Maląg: dom rodzinny kształtuje nasze wartości oraz światopogląd
Marlena Maląg . Foto: Forum/Adam Chelstowski

Szefowa MRiPS wzięła udział w konferencji "Bliżej siebie. Bliżej potrzeb. Jak wspierać młodzież w osiąganiu dorosłości?", zorganizowanej przez Parlamentarny Zespół na rzecz Życia i Rodziny.

Powiązany Artykuł

500+ free 1200.jpg
Nowelizacja ustawy o 500+. Wnioski tylko elektronicznie, pieniądze wypłaci ZUS

Minister rodziny o wartości rodziny

Maląg podkreśliła, że naturalnym środowiskiem dla rozwoju dzieci jest rodzina. - To dom rodzinny kształtuje nasze wartości, nasz światopogląd. To dzięki rodzinie zaczynamy funkcjonować w przestrzeni publicznej, dorastamy, uczymy się żyć. To rodzina pokazuje drogi funkcjonowania i przejścia do dorosłego życia - mówiła minister.

Dodała, że w procesie wychowania ważną rolę odgrywają instytucje oświatowe. Zwróciła uwagę, że mają one na celu wspierać wychowawczą rolę rodziny.

Czytaj również:

- Aby skutecznie realizować jakąkolwiek politykę, potrzebne jest współdziałanie wszystkich zainteresowanych stron. Tak jest w przypadku polityki rodzinnej w tworzeniu, której współpracuje rząd, samorządy, a także organizacje pozarządowe - podkreśliła Maląg.

Przypomniała, że rząd stara się wspierać rodziny m.in. dzięki programom "Rodzina 500 plus" i "Dobry start" czy dzięki rozwojowi programu "Maluch plus".

REKLAMA

Wspieranie procesów wychowawczych 

Wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski zwrócił uwagę, że wspieranie procesu wychowawczego jest priorytetem.

- To ma swoje odzwierciedlenie również w kwestii polityki oświatowej państwa. W nowych wytycznych, które co roku minister edukacji i nauki publikuje w pierwszym punkcie, podkreśliliśmy, że priorytetem dla ministerstwa jest kwestia wspierania rodziny, w tym przypadku wspierania przedmiotu, jakim jest wychowanie do życia w rodzinie – powiedział.

Dodał, że polska szkoła ma uczyć umiejętności i wpajać system wartości w kontakcie z rodziną. - Szkoła nie ma zastępować rodziców, aby wychowywać dzieci, ale szkoła musi wspierać proces wychowawczy – zaznaczył.

Czytaj więcej:

Mówił, że resort przygotował programy, które mają wspierać ten proces. Ważne jest też - jak zauważył - wsparcie inicjatyw środowisk społecznych. Rzymkowski zwrócił uwagę, że pandemia covid stworzyła "wielką wyrwę" przede wszystkim w relacjach społecznych. -Będziemy starali się ją zasypać – podkreślił.

Dodał, że młodzi ludzie mają możliwości korzystania ze współczesnej techniki, co ma swoje dobre i złe strony. "Rzecz w tym, aby młodzi ludzie w sposób właściwy korzystali z tych zdobyczy" - wskazał.

REKLAMA

 "Młodzi ludzie chcą być wysłuchani, uznani, chcą, by im towarzyszyć"

W trakcie konferencji głos zabrał także przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych bp Tadeusz Bronakowski. Przypomniał, że dokument końcowy synodu biskupów z 2018 r. podkreśla konieczność słuchania młodzieży.

- To właśnie pełne zrozumienia i wczuwania się słuchanie wraz z pokorą i cierpliwością dorosłych, a także unikanie przygotowanych odpowiedzi, pozwala prowadzić prawdziwy dialog z młodzieżą - powiedział.

Podkreślił, że "młodzi ludzie chcą być wysłuchani, uznani, chcą, by im towarzyszyć". Wskazywał też, że "rodzina jest najlepszym środowiskiem kształtowania trzeźwości". - Uzależnienie jest zawsze wynikiem ludzkiego zagubienia, bezradności wobec życia. Dobrze, odpowiedzialnie i kochający siebie i swoje dzieci rodzice mogą uczynić naprawdę wiele, aby uchronić potomstwo przed złym losem - powiedział bp Bronakowski.

Zwrócił uwagę, że spożycie alkoholu w Polsce ciągle wzrasta. Zdaniem hierarchy państwo wszelkimi środkami powinno przeciwdziałać alkoholizmowi.

nj

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej