Czwartkowe posiedzenie Senatu. Przepisy dot. nielegalnego przekraczania granicy i tzw. ustawa antykorupcyjna

Nowelą, zgodnie z którą cudzoziemiec zatrzymany niezwłocznie po nielegalnym przekroczeniu granicy Unii Europejskiej, postanowieniem komendanta placówki Straży Granicznej będzie zobowiązany do opuszczenia terytorium RP oraz tzw. ustawą antykorupcyjną - zajmie się Senat na rozpoczynającym się w czwartek posiedzeniu.

2021-10-06, 18:25

Czwartkowe posiedzenie Senatu. Przepisy dot. nielegalnego przekraczania granicy i tzw. ustawa antykorupcyjna
Posiedzenie Senatu. Foto: Twitter/Senat

Posiedzenie rozpocznie przemówienie Przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Rika Daemsa, który od kilku dni przebywa w Polsce, m.in. w związku z Warsaw Security Forum. W środę, jeszcze przed posiedzeniem Izby, Daems spotka się z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim.

Powiązany Artykuł

1200 premier morawiecki free.jpg
Premier: staramy się chronić nasze granice w duchu zobowiązań międzynarodowych

Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach

Zgodnie z harmonogramem obrad, pierwszym punktem będzie uchwalona we wrześniu nowelizacja ustawy o cudzoziemcach, zgodnie z którą obcokrajowiec zatrzymany niezwłocznie po nielegalnym przekroczeniu granicy zewnętrznej UE, postanowieniem komendanta placówki Straży Granicznej będzie zobowiązany do opuszczenia terytorium RP i objęty czasowym zakazem wjazdu do Polski i państw strefy Schengen.

Nowela wprowadza też przepis, zgodnie z którym Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców może pozostawić bez rozpoznania wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej, jeśli został on złożony przez cudzoziemca zatrzymanego niezwłocznie po przekroczeniu granicy zewnętrznej Unii Europejskiej (z Rosją, Białorusią i Ukrainą), chyba że ta osoba m.in. przybyła bezpośrednio z terytorium, gdzie grozi jej prześladowanie.

Odrzucenie poprawek

Podczas głosowania posłowie odrzucili poprawki zgłoszone przez Koalicję Obywatelską i Lewicę, które zakładały m.in., że na postanowienie komendanta SG o opuszczeniu terytorium RP przysługiwałaby skarga do sądu administracyjnego lub zażalenie do sądu rejonowego. Zgodnie z jedną z poprawek, gdyby cudzoziemiec złożył skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego wraz z wnioskiem o wstrzymanie jego wykonania, termin wykonania postanowienia przedłużałby się z mocy prawa do wydania przez sąd prawomocnego postanowienia w sprawie wniosku.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

shutterstock unia europejska free ue free 1200.jpg
Będą sankcje UE wobec Białorusi. Powodem podsycanie kryzysu migracyjnego

Nowelizacja wprowadza też kary więzienia lub grzywny za niszczenie infrastruktury granicznej. W regulacji wskazano, że w szczególności chodzi o ogrodzenia, zasieki, zapory lub rogatki. Zgodnie z tym artykułem, osoba, która "zabiera, niszczy, uszkadza, usuwa, przesuwa lub czyni niezdatnymi do użytku elementy infrastruktury, znajdujące się w strefie nadgranicznej i przeznaczone do ochrony granicy państwowej, w szczególności ogrodzenia, zasieki, zapory lub rogatki", będzie podlegała karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5. Natomiast w przypadku mniejszej wagi, grozić ma kara grzywny.

Wykaz cudzoziemców 

Wprowadzany jest również przepis, zgodnie z którym dane cudzoziemca, który nielegalnie przekroczył granicę, na okres wskazany w zarządzeniu zamieszczone zostaną w wykazie cudzoziemców, których pobyt w Polsce jest niepożądany. Dane tego cudzoziemca, na ten sam okres, szef Urzędu przekaże do Systemu Informacyjnego Schengen do celów odmowy wjazdu.

Ustawa ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Nowela Kodeksu karnego i "ustawa antykorupcyjna"

Senat zajmie się też m.in. nowelizacją Kodeksu karnego i innych ustaw, zwaną "ustawą antykorupcyjną". Została ona przygotowana przez posłów koła Kukiz'15-Demokracja Bezpośrednia i poparta przez PiS w ramach umowy politycznej zawartej między oboma ugrupowaniami.

Powiązany Artykuł

forum Ryszard Terlecki 1200.jpg
"Porozumienie stabilizujące naszą większość w Sejmie jest bliskie". Terlecki o rozmowach z koalicjantami

Nowelizacja poszerza katalog przestępstw, których popełnienie będzie grozić bardzo surowymi sankcjami m.in. obligatoryjną utratą pracy, a także dożywotnim zakazem pracy w instytucjach publicznych w przypadku recydywy. Ponadto zakłada m.in., że skazani za korupcję nie będą mogli ubiegać się o pieniądze publiczne w ramach przetargów; sąd będzie mógł pozbawić skazanego za korupcję praw publicznych; wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, parlamentarzyści nie będą mogli być zatrudniani w spółkach, w których Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego posiadają co najmniej 10 proc. akcji lub udziałów.

REKLAMA

Obowiązek prowadzenia rejestrów wpłat oraz umów 

Zgodnie z "ustawą antykorupcyjną" partie polityczne będą miały obowiązek prowadzenia i aktualizacji rejestrów wpłat, które będą umieszczane w Biuletynie Informacji Publicznej. Będą miały też obowiązek prowadzenia rejestru zawieranych umów, również udostępnianego w BIP. Obowiązek publikowania umów mają mieć również samorządy.

Czytaj również:

W porządku obrad jest też ustawa zmieniająca zasady ustalania dochodów samorządów w związku z programem Polski Ład. Zakłada ona m.in. wprowadzenie nowej subwencji rozwojowej, która ma zwiększyć możliwości inwestycyjne samorządów.

Powiązany Artykuł

shutterstock senior free emeryt free emerytura free 1200.jpg
2022 rok z rekordowymi podwyżkami dla emerytów. Efekt Polskiego Ładu w praktyce

Senat zajmie się też nowelizacją uszczelniającą zakaz handlu w niedzielę. Przewiduje ona uszczelnienie zakazu handlu w niedziele tak, by nie omijały go sklepy świadczące usługi pocztowe. Zgodnie z projektem funkcjonować w niedziele będą mogły tylko te placówki, które wykażą, że rzeczywiście zajmują się one przede wszystkim usługami pocztowymi, a nie handlem detalicznym - przychody z usług pocztowych będą musiały stanowić ponad 50 proc. pozostałych przychodów danej placówki.

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o dowodach osobistych

Izba zajmie się również nowelizacją ustawy o dowodach osobistych, która ma na celu umożliwienie obywatelom załatwianie w sposób zdalny spraw dotyczących m.in. zameldowania się we własnym lokalu czy pobierania określonych zaświadczeń z rejestru dowodów osobistych, rejestru PESEL lub rejestru stanu cywilnego.

Senatorowie zajmą się też ustawą o ratyfikacji Europejskiej Konwencji o ochronie dziedzictwa audiowizualnego. Wysłuchają też informacji dla Sejmu i Senatu RP o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w pracach Unii Europejskiej w okresie styczeń-czerwiec 2021 r.

nt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej