more_horiz
Wiadomości

Ponad 280 milionów więcej na sport. Gliński: to dzięki polskim medalistom z Tokio

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 20:03
W przyszłym roku państwo przeznaczy 284 miliony złotych więcej na rozwój programów sportowych - oświadczył wicepremier i minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński na gali PKOl na cześć polskich olimpijczyków z Tokio. Dodatkowe pieniądze mają być przeznaczone w większości na sport powszechny, ale - jak mówił Piotr Gliński - "sport wyczynowy na tym zyska bardzo wiele, gdyż sport powszechny jest podstawą sportu wyczynowego". 
Piotr Gliński
Piotr GlińskiFoto: PAP/Piotr Nowak
  • Przyszłoroczny budżet Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu będzie większy o 284 miliony złotych w sekcji "kultura fizyczna" - poinformował szef tego resortu Piotr Gliński
  • Dodatkowe środki mają być przeznaczone głównie na sport powszechny, jednak - w ocenie Piotra Glińskiego - zyska na tym także sport wyczynowy
  • Piotr Gliński mówił również o nowych programach stypendialnych dla utalentowanych sportowców

pad na gali pkol pap 1200 .jpg
"14 medali to wspaniały wynik". Prezydent podziękował polskim sportowcom podczas Gali Olimpijskiej

Wicepremier Piotr Gliński zapowiedział największy wzrost nakładów na polski sport. Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu zaznaczył podczas Gali Olimpijskiej w Warszawie, że część "kultura fizyczna" w ramach budżetu państwa będzie w przyszłym roku większa o 284 miliony złotych.

Czytaj także: 

Dziękując polskim olimpijczykom za udział w igrzyskach i przywiezione do domu medale, wicepremier ocenił, że ten "największy wzrost budżetowy w polskim sporcie (...) jest dzięki wam, dzięki polskim medalistom w Tokio". - Atmosfera pozytywna, jaka powstała, emocje pozytywne, jakie wyzwoliliście dzięki waszym sukcesom, umożliwiły to, że takie decyzje można było podjąć i że mają one pełne poparcie społeczne i poparcie w polskim parlamencie - mówił Piotr Gliński.

00:31 glinski - setka 1 .mp3 Piotr Glińśki: ten wzrost budżetowy jest dzięki wam, dzięki polskim medalistom w Tokio (IAR)

- Nowelizacja Ustawy o sporcie, którą przeprowadziliśmy, aby te pieniądze sensownie wydać w przyszłym roku, przeszła z prawie stuprocentowym poparciem - wszystkie kluby parlamentarne poparły [ją] w Sejmie - podkreślił Piotr Gliński, wyrażając nadzieję, że tak samo będzie w Senacie.  

Środki na sport powszechny i programy stypendialne 

Poinformował, że dodatkowe środki mają być przeznaczone w większości na sport powszechny. Ocenił, że "sport wyczynowy na tym zyska bardzo wiele, gdyż sport powszechny jest podstawą sportu wyczynowego". Zaznaczył, że sport powszechny ma między innymi wpływ na stan zdrowia społeczeństwa, dlatego - jak mówił - musi on być wspierany na równi ze sportem wyczynowym.

Minister Piotr Gliński mówił również o nowych programach stypendialnych dla utalentowanych sportowców. Wśród nich wymienił "Team100" i "Team100 junior", oraz specjalne programy ministerialne.

00:29 glinski - setka 2 .mp3 Wicepremier Piotr Gliński o nowych programach stypendialnych w MKDNiS (IAR)

Czwartym programem stypendialnym będzie Team100 Trener dla najlepszych szkoleniowców klubowych. Jak dodał wicepremier Piotr Gliński, na wsparcie będzie mogło liczyć nawet 250 trenerów.

W przyszłym roku budżet ministerstwa w dziale kultura fizyczna wyniesie 1 miliard 600 milionów złotych. -  Wiem, że te pieniądze będą dobrze wydane, bo jako minister odpowiedzialny za sport poznałem środowisko sportowe, poznałem jego potrzeby i poznałem ludzi - powiedział Piotr Gliński. 


mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem