Tusk uspokaja po doniesieniach o wojskach USA. "Nie ma wpływu na bezpieczeństwo Polski"

Donald Tusk skomentował sygnały o planowanej redukcji wojsk USA w Polsce. Zapewnił, że polskie władze są w kontakcie z dowódcą sił amerykańskich w Europie gen. Alexusem Grynkewichem. Wskazał, że te decyzje nie wpłyną na bezpieczeństwo Polski i mają "charakter logistyczny".

2026-05-15, 13:45

Tusk uspokaja po doniesieniach o wojskach USA. "Nie ma wpływu na bezpieczeństwo Polski"
Premiet Tusk uspokaja nastroje w związku z doniesieniami o żołnierzach USA stcjnujących w Polsce. Foto: PAP/Piotr Nowak

USA zmniejsza zaangażowanie w Europie? Tusk: wszystko pod kontrolą

Premier Donald Tusk poinformował po odprawie ze Strażą Graniczną, że polskie władze pozostają w stałym kontakcie z amerykańskimi dowódcami NATO i sekretarzem generalnym Sojuszu w związku z sygnałami o możliwych redukcjach zaangażowania USA w Europie.

- Chcę wszystkich uspokoić. Spodziewaliśmy się od wielu, wielu miesięcy pewnych decyzji dotyczących Europy. Nasz sojusznik - najważniejszy, najbliższy - Stany Zjednoczone, właściwie od lat zapowiadał pewną korektę w ich polityce, większe zainteresowanie innymi teatrami i tymi apelami, na które Polska odpowiedziała natychmiast i  odpowiada skutecznie także dziś, o to aby Europa brała na siebie większą odpowiedzialność za swoje bezpieczeństwo i Polska jest tutaj absolutnie wiodącym krajem, nic się tu nie zmieni - zapewnił premier.

Dodał, że otrzymał zapewnienie, że decyzje administracji USA "mają charakter logistyczny i nie wpłyną bezpośrednio na możliwości odstraszania i nasze bezpieczeństwo, jeśli chodzi o współpracę polsko-amerykańską".

- Polska była, jest i będzie najbardziej stabilnym, najbardziej lokalnym i skutecznym sojusznikiem, zarówno USA, jak i innych państw NATO-owskich i jestem przekonany, że będziemy mogli liczyć dziś i w przyszłości także w tej sprawie na wzajemność. Wszystko jest pod kontrolą - kontynuował Tusk.

Tusk podsumowuje sytuację na granicy. Wskazał kluczowy powód sukcesu

Premier oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński odwiedzili w piątek Ośrodek Konferencyjno-Szkoleniowy Straży Granicznej "Strażnica" w Otwocku, gdzie wzięli udział w odprawie ze Strażą Graniczną. Jak podkreślił premier, w pierwszym kwartale tego roku nie było żadnej udanej próby nielegalnego przedostania się przez granicę polsko-białoruską, która - jak zaznaczył - jest najbardziej krytycznym odcinkiem granicy kraju.

- W 2023 r. granicę z Białorusią (...) przekroczyło nielegalnie 12 tys. ludzi. Dzisiaj możemy uroczyście ogłosić, że osiągnęliśmy to, o czym można było tylko marzyć. W pierwszym kwartale roku 2026 nikomu nie udało się nielegalnie przekroczyć granicy między Polską a Białorusią - mówił. Tusk wskazał, że udało się to osiągnąć nie tylko dlatego, że zmalała presja na granicę polsko-białoruską, ale dzięki modernizacji bariery granicznej i dzięki coraz lepszemu wyszkoleniu funkcjonariuszek i funkcjonariuszy SG.

Zaznaczył, że wreszcie udało się stworzyć na granicy z Białorusią poważną, a nie tylko symboliczną barierę. - To wszystko pozwoliło nam zbudować system, który uczynił polską granicę wschodnią najlepiej strzeżoną granicą zewnętrzną Unii Europejskiej - powiedział Tusk. Podkreślił, że wynik - zero udanych prób nielegalnego przekroczenia granicy - to jedyna metoda, aby przywrócić wszystkie humanitarne standardy na naszej granicy. - Tylko skuteczna ochrona granicy pozwala uniknąć sytuacji, których chcemy unikać. Sytuacji, gdzie potrzebna jest przemoc - ocenił.

Przypomniał, że intencją rządu było przekazanie kolejnych środków dla Straży Granicznej na wielką skalę z programu pożyczkowego SAFE. Zapowiedział, że jeszcze w piątek minister spraw wewnętrznych i administracji z wicepremierem, ministrem obrony narodowej Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem ogłoszą decyzje, które pozwolą wykorzystać dodatkowe środki mniej więcej w takiej skali, jaką planował rząd na rzecz Straży Granicznej i ochrony granic.

- Nie jest kompetencją premiera wręczać odznaczenia, ale jest moją potrzebą serca i też moim prawem powiedzieć jeszcze raz: dziękuję i powiedzieć o tym, że wszystkie środki, jakie będą niezbędne na utrzymanie tej bezpiecznej polskiej granicy, otrzymacie, bo zasłużyliście na to jak nikt w Polsce dzięki właśnie waszej ofiarnej służbie i coraz większym kompetencjom - zapewnił premier Tusk.

Czytaj także:

Źródła: PolskieRadio24.pl/PAP/łl/nł

Polecane

Wróć do strony głównej