more_horiz
Wiadomości

Wynagrodzenia nauczycieli wzrosną? Szef MEiN zapewnia o dialogu ze związkowcami

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 23:36
- Rozmawiamy ze związkami na temat wynagrodzeń. To jest możliwe, jeśli chodzi o realia finansowe, natomiast jest bardzo trudne, jeśli chodzi o prawo i reguły budżetowe - również unijne - które ograniczają możliwość zaciągania zobowiązań długoterminowych - powiedział Przemysław Czarnek.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Syda Productions

Szef MEiN pytany był w piątek w Telewizji Trwam, czy możliwe jest powiązanie wysokości wynagrodzeń nauczycieli z wysokością przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. Takiego powiązania chce Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność", a także Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych.

Czytaj także:
Dariusz Piontkowski 1200.jpg
"Konsekwentnie dążymy do podwyższania wynagrodzenia". Piontkowski o zarobkach nauczycieli

W tym tygodniu list do premiera Mateusza Morawieckiego wystosował przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda, który domaga się w nim od premiera spełnienia szóstego punktu porozumienia zawartego w kwietniu 2019 r. między rządem a oświatową "Solidarnością". Punkt ten brzmi: "Zmiana systemu wynagradzania nauczycieli w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi do 2020 r.". "Od ponad dwóch lat rząd uchyla się od wypełnienia przyjętego zobowiązania o wprowadzeniu nowego systemu wynagradzania nauczycieli w powiązaniu z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej" - napisał Piotr Duda.

- Jesteśmy cały czas w dialogu i rozmawiamy również na ten temat. To jest możliwe, jeśli chodzi o realia finansowe, natomiast jest bardzo trudne, jeśli chodzi o prawo budżetowe i reguły budżetowe - również unijne - które ograniczają możliwość zaciągania zobowiązań długoterminowych. To będzie przedmiotem rozmowy m.in. także pana premiera Mateusza Morawieckiego z panem przewodniczącym Piotrem Dudą - odpowiedział Przemysław Czarnek.

Czytaj także:

"Atrakcyjność i odbiurokratyzowanie"

- My skupiamy się na tym, żeby zdecydowanie uatrakcyjnić zawód nauczyciela, zmienić system pracy nauczyciela, żeby nauczyciel był bardziej dla ucznia i rodziców ucznia, a nie dla biurokracji. I żeby zarabiał zdecydowanie więcej. Stąd nasza propozycja podniesienia wynagrodzeń nauczycieli z poziomu 3,5 tys. przeciętnego wynagrodzenia dla nauczyciela wchodzącego do zawodu do blisko 5 tys., i dla przytłaczającej większości nauczycieli - nauczycieli dyplomowanych z - poziomu ok. 6,5 tys. przeciętego wynagrodzenia do blisko 8 tys. zł - dodał.

Jak mówił, dzięki odbiurokratyzowaniu pracy nauczyciele będą mieli więcej czasu dla uczniów. Przypomniał, że z początkiem roku szkolnego zniósł ewaluację zewnętrzną i wewnętrzną w szkołach. Jak stwierdził, właśnie powstał wykaz dokumentów, których już nie będzie można żądać od nauczycieli "po to, by zaoszczędzić czas dla ucznia w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy, który jest zapisany nie od dzisiaj w Karcie Nauczyciela" - dodał.

Czytaj także:
Mateusz Morawiecki MEIN pap 1200.jpg
"Jesteście tymi, na których polegamy w kształceniu naszej młodzieży". Premier podziękował nauczycielom

Rozmowy ze związkami zawodowymi 

W połowie września kierownictwo MEiN przedstawiło związkom zawodowym propozycje zmian m.in. w systemie wynagradzania i czasu pracy nauczycieli.

ZNP, FZZ i KSOiW NSZZ "Solidarność" zdecydowały w środę, że będą razem działać przeciwko propozycjom resortu edukacji i nauki. We wspólnym stanowisku poinformowały, że zdecydowanie odrzucają propozycje resortu edukacji.

Propozycje MEiN, przedstawione przez kierownictwo resortu związkom zawodowym 21 września na posiedzeniu zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty, zakładają m.in. zmniejszenie liczby stopni awansu zawodowego nauczycieli z czterech do trzech – likwidację stopni stażysty i nauczyciela kontraktowego i wprowadzenie w ich miejsce jednego stopnia.

Resort proponuje także podwyższenie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli o 4 godziny (z wyjątkiem nauczycieli wychowania przedszkolnego). Wyjaśnia, że zmiany pensum będą wiązały się z ruchami kadrowymi, w związku z tym zakłada trzyletni okres przejściowy dający możliwość elastycznego przestawienia się na nowy system. Rozwiązania kadrowe – jak podaje – będą uwzględniały decyzję nauczyciela o zwiększeniu pensum z jednoczesnym wzrostem wynagrodzenia lub zachowaniu dotychczasowego wymiaru pensum i ustaleniu proporcjonalnego wynagrodzenia zasadniczego.

Jednocześnie MEiN chce, aby nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy (z wyjątkiem nauczycieli przedszkoli) zobowiązany był "do bycia dostępnym" dla uczniów i rodziców w szkole w wymiarze 8 godzin tygodniowo.

Wynagrodzenia 

MEiN proponuje też wprowadzenie przeciętnego wynagrodzenia nauczycieli zamiast średniego, ustalanego na podstawie kwoty bazowej ogłaszanej corocznie w ustawie budżetowej.

Będzie ono wynosiło: dla nauczyciela bez stopnia awansu zawodowego – 140 proc., nauczyciela mianowanego – 181 proc., nauczyciela dyplomowanego – 219 proc. kwoty bazowej. Minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego, będą ustalone, jako określony procent przeciętnego wynagrodzenia nauczycieli. Minimalne stawki dodatków do wynagrodzenia – zgodnie z propozycją MEiN – określone będą kwotowo w drodze rozporządzenia.

Czytaj także:
pap Przemysław Czarnek 1200.jpg
Minister edukacji: mniej biurokracji i zdecydowanie większe wynagrodzenia dla nauczycieli

Resort podaje, że po wprowadzeniu zmian, stawki przeciętnego wynagrodzenia nauczycieli będą wynosiły: dla nauczyciela niemającego stopnia awansu zawodowego – 4950 zł brutto, nauczyciela mianowanego – 6400 zł brutto i dla nauczyciela dyplomowanego – 7750 zł brutto. Z kolei minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli mających tytuł magistra i przygotowanie pedagogiczne będą wynosiły brutto odpowiednio: dla nauczyciela bez stopnia awansu zawodowego – 4010 zł, nauczyciela mianowanego – 4540 zł i dla nauczyciela dyplomowanego – 5040 zł.

Kolejne posiedzenie zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty planowane jest 22 października.

jbt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem