more_horiz

"Pensje dla nauczycieli powinny być wyższe". Jakub Pacan o sytuacji w polskim szkolnictwie

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 12:03
- Sytuacja w polskich szkołach stanowi bardzo szorstki temat. Zależy jednak, na czym się skupiamy i na czym koncentrujemy uwagę - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Pacan ("Tygodnik Solidarność").
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Syda Productions
shutterstock_nauczyciel szkoła 1200.jpg
Dziś Dzień Edukacji Narodowej. Wyróżnia pracę nauczycieli i przypomina pionierską historię Polski

14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej - święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów. Obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej, czyli pierwszego w Europie ministerstwa oświaty, która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.

Z tej okazji na antenie Polskiego Radia 24 Jakub Pacan ocenił obecną sytuację w polskich szkołach. Jak wskazał redaktor, sytuacja polskiej szkoły stanowi "bardzo szorstki temat". - Jeśli pytamy o polską szkołę, to zależy, na czym się skupiamy, na czym koncentrujemy uwagę i w jakich obszarach - zaznaczył.

Posłuchaj
20:13 PR24_mp3 2021_10_14-11-08-29.mp3 Jakub Pacan: pensje dla nauczycieli powinny być wyższe (Polskie Radio 24)

Jak uważa, "pensje dla nauczycieli powinny być wyższe". - O to wielokrotnie upominała się Solidarność i sekcja edukacji - powiedział. - Zarobki nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami nie są wysokie i należałoby robić wszystko, żeby zatrzymywać ludzi, by nie przechodzili ze szkoły do rynku - wskazał.

Zauważył, że "podobnie jest, o czym mało się mówi, ze szkolnictwem zawodowym" - Często bywa tak, że szkoły naprawdę płacą dużo pieniędzy po to, by ściągnąć jakiegoś fachowca do szkół zawodowych - zaznaczył. Jak dodał, są to "szkoły branżowe, letnie czy technika".

Wskazał, że dzieje się tak "ponieważ człowieka, który zarabia jako dobry blacharz czy mechanik samochodowy, ciężko jest ściągnąć ze stratą finansową".

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Temat dnia/Gość PR24"

Prowadziła: Stanisław Janecki

Gość: Jakub Pacan, "Tygodnik Solidarność"

Data emisji: 14.10.2021

Godz. emisji: 11.09

PAP/ jb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem