Rośnie liczba wniosków o azyl. Pozytywne decyzje są wydawane w prawie połowie przypadków
Od lipca zauważalny jest wyraźny wzrost liczby składanych wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce - informuje Urząd do Spraw Cudzoziemców. W pierwszych trzech kwartałach tego roku wnioski uchodźcze złożyło prawie 5 tysięcy 200 cudzoziemców.
2021-10-16, 03:58
Powiązany Artykuł
Müller: Polska informuje migrantów na granicy o możliwości legalnego wystąpienia o azyl
Rzecznik UDsC Jakub Dudziak mówił, że do końca września o azyl ubiegało się najwięcej obywateli Afganistanu i Białorusi. - Wnioski uchodźcze najczęściej składali obywatele Afganistanu, było to 1700 osób, w tym ewakuowani do kraju współpracownicy polskiego kontyngentu wojskowego i dyplomacji. W dalszej kolejności pod względem złożonych wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej byli obywatele Białorusi - 1400 osób, Rosji - 800 osób, Iraku - 500 osób oraz Ukrainy - 200 osób - wyliczał rzecznik.
Posłuchaj
- "Zamieni w proch i pył operację Śluza". Potocki o zapowiedzi budowy bariery na granicy
- Paweł Mucha: nie ulega wątpliwości, że musimy zapewnić szczelność polskiej granicy
- Migracyjny szlak przez Białoruś. Tak wygląda przerzut ludzi przez Mińsk
Połowa pozytywnych decyzji
Jak mówił Jakub Dudziak spośród rozpatrzonych przez urząd wniosków, pozytywne decyzje zostały wydane w prawie połowie przypadków.
Powiązany Artykuł
Polacy są zgodni: to wojna hybrydowa. Zobacz wyniki sondażu ws. sytuacji na granicy z Białorusią
- W pierwszych trzech kwartałach tego roku Urząd do Spraw Cudzoziemców przyznał ochronę międzynarodową 934 osobom. Byli to głównie obywatele Białorusi - 732 osoby, Rosji - 64 osoby oraz Turcji - 48 osób. Decyzje negatywne otrzymało natomiast 941 cudzoziemców - w większości byli to obywatele Rosji i Ukrainy - mówił Jakub Dudziak.
REKLAMA
Posłuchaj
Cudzoziemcowi udziela się ochrony międzynarodowej, jeśli w jego kraju pochodzenia grozi mu prześladowanie lub rzeczywiste ryzyko utraty życia czy zdrowia. Wobec danej osoby nie mogą przy tym występować okoliczności wskazujące, że może np. stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa.
jt
REKLAMA