X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Migracyjny szlak przez Białoruś. Tak wygląda przerzut ludzi przez Mińsk

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 11:25
- Chcę dostać się do Holandii. Tam są już moi znajomi - mówi Ali (imię zmienione), spotkany w centrum Mińska. Inni rozmówcy PAP przekonują, że na Białoruś przyjechali jako turyści. Widać ich w centrum handlowym, w hotelach, w kolejce do kantoru. Kupują ciepłe kurtki, śpiwory, płaszcze przeciwdeszczowe, plecaki.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: twitter.com/Straz_Graniczna

- Oczywiście, że nie - mówi Ali, zapytany, czy przyjechał do Mińska zwiedzać. Ma mniej niż 30 lat, pali Marlboro. Nieźle mówi po angielsku.

Przez Polskę dalej do Europy

Ali krąży przed prestiżowym centrum handlowym Gallereja w centrum Mińska. Przyleciał na Białoruś z Dohy w Katarze przez Azerbejdżan. Wcześniej - jak przekonuje - przez kilka lat mieszkał w jednym z krajów w Azji, choć pochodzi z Bliskiego Wschodu.

straż graniczna free 1200.jpg
"Mamy twarde dane potwierdzające udział Rosji w tym, co się dzieje". Żaryn o kryzysie migracyjnym

Mówi, że jego wyjazd na Zachód jest zorganizowany, nie zdradza jednak szczegółów.

- Wiem, że przejście przez granicę będzie niebezpieczne, ale zaryzykuję. Nie chcę zostać w Polsce czy na Litwie, nie. Wolę Holandię lub Niemcy – mówi.

Obok niego przechadza się grupa kilkudziesięciu innych osób o śniadej karnacji. To głównie młodzi mężczyźni, kobiety pojawiają się rzadziej, podobnie jak dzieci. Rozmówca PAP opowiada, że większość tych "turystów" to Irakijczycy i Syryjczycy. O Afgańczykach nie słyszał.

Niezbędne wyposażenie

Ciepłą kurtkę kupił w centrum handlowym. Na liście rzeczy do zabrania "na granicę" ma śpiwór, czapkę, rękawiczki, płaszcz przeciwdeszczowy, nawet parasolkę, zapas jedzenia i picia. - Potem w Polsce wszystko to wyrzucę – mówi.

jedynka paweł jabłoński 1200.jpg
Jabłoński o sytuacji na granicy: działania prowokacyjne mają doprowadzić do eskalacji, do ofiar

Wyjaśnia, że przy przekraczaniu granicy potrzebny jest telefon, a najlepsza jest, jak mówi, "karta międzynarodowa". Podaje nazwę operatora. Chodzi zapewne o kartę sim, która ma niższe opłaty za roaming. - Ona podobno nie działa na samej granicy, ale potem już będzie – tłumaczy.

Niezbędna rejestracja

Na Białorusi każda karta sim jest rejestrowana i wymaga podania danych paszportowych. To kolejny argument za tym, że białoruskie władze mają dokładną informację na temat tożsamości osób, które przybywają na Białoruś jako "turyści", a potem znikają w lesie na granicy.

Telefony, konieczne do komunikacji, mają wszyscy krążący po Mińsku migranci. Internet też. Zabijają czas, oglądając filmiki, siedząc w KFC czy na ławce przed Gallereją. Niektórzy jedzą w sieciówkach centrum handlowego, inni w droższych restauracjach.

Czytaj także:


Widać ich też w kolejce do kantoru. Część krąży po centrum handlowym. Kupują ciepłe ubrania, płaszcze przeciwdeszczowe, plecaki. Często mają jednakowe buty lub kurtki.

Milicja nie niepokoi

Pod galerię handlową co pewien czas podjeżdżają taksówki, do których wsiadają migranci z plecakami czy siatkami. Gdzie jadą? Czy są to już kursy w okolice granicy z Polską? O tym nikt nie chce mówić. Także Ali nie chce zdradzić, jak dostanie się z Mińska nad granicę.

Płot granica free tt-663.jpg
Budowa zapory na granicy z Białorusią. Sejm skierował projekt ustawy do komisji

Zapytany, czy jego lub jego znajomych zatrzymywała mińska milicja, odpowiada: "No co ty, przecież oni wiedzą, kim jesteśmy". Wśród migrantów jest wyjątkiem – większość angielskiego nie zna.

- Turecki lub arabski – mówi jeden z "turystów".  - Irak, Kurdystan – odpowiadają mężczyźni, pytani, skąd przyjechali. - Oczywiście, turyści, zwiedzamy! Tu jest bardzo ładnie - uśmiechają się szeroko.

Białoruskich chłodów się nie boją, pokazują ciepłą podszewkę w kurtce. - Zimno jest w nocy – mówi jeden z nich i mruga.

Zakwaterowanie w hotelach

Punktów, gdzie w Mińsku można spotkać migrantów, jest mnóstwo. Przed Gallereją gromadzą się ci, którzy mieszkają w znajdującym się obok hotelu Jubilejnyj i w Biełarusi – po drugiej stronie ulicy. Z relacji rozmówców wynika jednak, że dla "turystów z Bliskiego Wschodu" przeznaczono też budżetowe hotele na obrzeżach miasta.

przydacz 1200 pap (1).jpg
"Nie jedźcie na Białoruś, nie dajcie się wykorzystać Łukaszence". Apel wiceszefa MSZ w irackich mediach

Przed hotelem Willing, który mieści się na obrzeżach centrum i ewidentnie nie należy do najtańszych hoteli w stolicy Białorusi, już od kilku miesięcy mieszkają migranci. Można ich spotkać w lobby, gromadzą się przed wejściem. Nie wyglądają, jakby dokądś się spieszyli, oni też czekają. Od czasu do czasu podjeżdża taksówka i zabiera kolejne osoby z plecakami.

Pod ścianą Willinga, na której w czasach "otwierania się Białorusi na świat" i organizowanych regularnie międzynarodowych festiwali street artu powstały oryginalne murale, siedzi – wprost na ziemi i na dwóch ławeczkach – kilkanaście osób. Jeden z mężczyzn rozłożył swój dywanik modlitewny i modli się. W grupie są kobiety i dzieci, w tym kilkuletnie, chłopcy i dziewczynki. Obok leżą bagaże, śpiwory.

Kręcą się po lesie? Jest OK

W internecie i mediach niezależnych pojawia się wiele informacji z różnych miejsc Białorusi, zwłaszcza z regionów przygranicznych. Migranci pojawiali się np. w Grodnie czy Oszmianach. Gdy mieszkańcy strefy nadgranicznej dzwonili do pograniczników, by poinformować, że "jacyś ludzie kręcą się po lesie", usłyszeli, że "wszystko jest OK".

Czytaj także:

Teoretycznie, tzn. według białoruskich przepisów, by wjechać do strefy nadgranicznej obcokrajowiec (lub osoba bez obywatelstwa) potrzebuje specjalnej przepustki, wydanej przez Państwowy Komitet Graniczny.

Transport zorganizowany

Wiadomo, że migranci przybywają na Białoruś drogą lotniczą. Początkowo przylatywali głównie z Iraku, ale po wstrzymaniu lotów z tego krajów (na prośbę UE), trasy się zmieniły. Według mediów niezależnych są to loty ze Stambułu, z Dubaju. Na lotnisko w Mińsku przylatywały również samoloty z Syrii. Jak pokazuje przykład Alego (Doha-Baku-Mińsk), dla chcącego nic trudnego. - Wcześniej nie mogliśmy tu przyjeżdżać, teraz jest inaczej - wyjaśnia.

migranci 1200.jpg
Białoruś zawiesza umowę o readmisji z UE. Chodzi o odsyłanie nielegalnych migrantów na jej terytorium

Taksówkarze na lotnisku w Mińsku walczą o każdego pasażera. Z "turystami", którzy przylecieli ze Stambułu, sprawa nie jest łatwa, bo ich transport jest "zorganizowany". Zbijają się w kilkunastoosobową grupę i stają z boku, gdzie ma przyjechać samochód. - A friend! I wait for a friend (Przyjaciel, czekam na przyjaciela) – tłumaczą nagabującym taksówkarzom. Jeden z nich ma jednak dość czekania i zgadza się na kurs do hotelu Biełaruś za 35 dol.

Wypowiedziana umowa

Na początku lipca Alaksandr Łukaszenka oświadczył, że Białoruś nie będzie wstrzymywać nielegalnej migracji do UE, ponieważ z powodu sankcji, "nie ma na to ani pieniędzy, ani sił". W międzyczasie Białoruś sformalizowała tę decyzję, wycofując się z umowy z UE o readmisji.

Jak poinformowała w środę polska Straż Graniczna, od początku października zanotowano 6,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Według danych MSWiA migranci to najczęściej obywatele Iraku, Afganistanu, Syrii, Rosji, Somalii, Tadżykistanu, Iranu i Turcji.

fc

Czytaj także

Paweł Mucha: nie ulega wątpliwości, że musimy zapewnić szczelność polskiej granicy

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 08:43
- Mamy świadomość, że presja jest ogromna, jeżeli chodzi o kwestie prób nielegalnego przekraczania granicy. Te dane na bieżąco przedstawia nam MSWiA i Straż Graniczna - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Mucha, doradca społeczny prezydenta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ABW zatrzymała mężczyznę podejrzanego o szpiegostwo. Współpracował z białoruskim wywiadem

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 10:15
- ABW zatrzymała obywatela Polski podejrzanego o szpiegostwo na rzecz białoruskiego wywiadu - poinformował w środę rzecznik koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Zatrzymany mężczyzna trafił na trzy miesiące do aresztu.
rozwiń zwiń