Senat odrzucił wniosek prokuratury ws. immunitetu Grodzkiego. Jest komentarz rzecznika rządu
Senat nie zajmie się wnioskiem prokuratury o uchylenie immunitetu marszałkowi izby Tomaszowi Grodzkiemu z Koalicji Obywatelskiej. Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz podjął decyzję o pozostawieniu wniosku prokuratury bez dalszego biegu.
2021-10-20, 19:50
Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że w ten sposób władze Senatu utrudniają pracę organom państwa. Podkreślił, że uchylenie immunitetu nie powoduje tego, że ktoś został skazany, bo od tego są właściwe organy. W jego ocenie pozostawienie wniosku prokuratury bez dalszego biegu uniemożliwia tym organom zweryfikowanie tego, czy zarzuty stawiane marszałkowi Grodzkiemu są słuszne.
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Sprawa Tomasza Grodzkiego i pobierania opłat za zabiegi. Jest decyzja sądu
Głosowanie
Zdaniem Piotra Müllera, głosowanie nad wnioskiem o uchylenie immunitetu powinno zostać przeprowadzone i to większość senacka powinna zdecydować w sprawie ewentualnego uchylenia immunitetu. Zdaniem rzecznika rządu, pozostawienie wniosku bez dalszego biegu może świadczyć o tym, że Tomasz Grodzki obawia się, czy w Senacie istnieje większość zdolna do obronienia go przed niezależnym sądem.
Prokuratura złożyła wniosek w sprawie uchylenia immunitetu Tomaszowi Grodzkiemu w marcu. Dotyczy on "podejrzenia przyjęcia korzyści majątkowych od pacjentów lub bliskich w czasie, gdy Grodzki był dyrektorem szpitala w Szczecinie i ordynatorem tamtejszego Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej". W połowie kwietnia wniosek został odesłany z wezwaniem do uzupełnienia braków formalnych. Prokuratura skierowała do izby uzupełniony wniosek.
Wniosek prokuratury o uchylenie immunitetu senatora trafia do marszałka izby, który kieruje go do komisji regulaminowej, etyki i spraw senatorskich, która po zbadaniu kieruje go do całego Senatu.
REKLAMA
dz
REKLAMA