Prezydent: w obliczu pandemii pilniejsze staje się pełne wdrożenie Narodowej Strategii Onkologicznej
"W obliczu pandemii koronawirusa jeszcze pilniejsze staje się jak najszybsze i pełne wdrożenie Narodowej Strategii Onkologicznej" – napisał prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do organizatorów i uczestników V Kongresu Onkologii Polskiej we Wrocławiu.
2021-10-20, 23:35
W środę rozpoczął się we Wrocławiu V Kongres Onkologii Polskiej. W wydarzeniu, które po raz drugi odbywa się w stolicy Dolnego Śląska, swój udział zadeklarowało ponad pół tysiąca specjalistów.
Powiązany Artykuł
Jak pandemia zmieniła onkologię? Eksperci opracowali specjalny raport
Podczas ceremonii otwarcia kongresu odczytany został list od prezydenta Andrzeja Dudy, który objął patronat honorowy nad wydarzeniem. Prezydent zwrócił w nim uwagę, że co roku na raka umiera w Polsce sto tysięcy osób. "Nowotwory odpowiadają za ponad połowę zgonów w grupie wiekowej od pięćdziesiątego piątego do siedemdziesiątego czwartego roku życia. Co więcej, wciąż niezadowalające są wskaźniki przeżywalności, które nadal są u nas niższe, niż w innych krajach Unii Europejskiej"- napisał.
Pandemia a wykrywalność chorób
Prezydent wskazał, że dodatkowym wyzwaniem stała się pandemia koronawirusa, która spowodowała spadek liczby osób zgłaszających się do lekarzy onkologów, a co za tym idzie, nieuchronne zmniejszenie wykrywalności chorób nowotworowych.
"W tej sytuacji jeszcze pilniejsze staje się jak najszybsze i pełne wdrożenie Narodowej Strategii Onkologicznej. Projekt ten, opracowany z mojej inicjatywy, zakłada zaangażowanie wszystkich podmiotów odpowiedzialnych za walkę z rakiem w Polsce i usprawnienie procedur służących profilaktyce, diagnozowaniu i leczeniu nowotworów. Musimy zapewnić szerszą i szybszą diagnostykę oraz lepszą dostępność leczenia nowotworów" - stwierdził Andrzej Duda.
REKLAMA
Leczenie
Andrzej Duda napisał, że nowoczesne metody leczenia - takie jak protonoterapia - powinny być powszechnie stosowane, a służąca do ich przeprowadzania aparatura musi być jak najefektywniej wykorzystywana. "Wąskie ścieżki leczenia trzeba koniecznie udrożnić i jak najszybciej zamienić w otwarte kanały, pozwalające dobierać najlepsze terapie dla poszczególnych pacjentów. Zdecydowanej poprawy wymaga leczenie nowotworów u dzieci, których zdrowie w sposób szczególny chroni Konstytucja" - podkreślił w liście prezydent.
Zaznaczył, że "tego wszystkiego nie da się osiągnąć bez wspólnego wysiłku wszystkich osób odpowiedzialnych za funkcjonowanie onkologii w Polsce". "Patrząc z uznaniem na Państwa pracę oraz olbrzymi wysiłek, jaki wkładają Państwo każdego dnia w ratowanie życia i zdrowia Polaków, liczę jednocześnie na to, że V Kongres Onkologii Polskiej stanie się okazją do dyskusji o problemach związanych z leczeniem chorób nowotworowych i pozwoli wypracować rozwiązania, które pomogą nam poprawić wskaźniki przeżywalności, a tym samym dołączyć do innych europejskich krajów, gdy chodzi o skuteczność walki z rakiem" - zwrócił się do uczestników kongresu prezydent.
Powiązany Artykuł
Nowotworom można zapobiegać. 12 sposobów na zdrowie
- Wsparcie i rozmowa drogą do zdrowia. "Na raka choruje cała rodzina"
- Onkologia precyzyjna. W jaki sposób pomaga w walce z rakiem?
- To jeden z najgroźniejszych nowotworów. "Palenie jest jego główną przyczyną"
V Kongres Onkologii Polskiej
Podczas środowej ceremonii otwarcia wręczone zostały też złote odznaczenia Polskiego Towarzystwa Onkologicznego za zasługi na rzecz polskiej onkologii. Odznaczeni zostali: prof. Stanisław Góźdź, prof. Andrzej Kułakowski, prof. Bogusław Maciejewski i prof. Marian Reinfuss. Wykłady inauguracyjne wygłosili prof. Andrzej Kułakowski i prof. Bogusław Maciejewski.
REKLAMA
Motywem przewodnim V Kongresu Onkologii Polskiej jest kompleksowa i koordynowana opieka onkologiczna. W programie zaplanowano 60 sesji edukacyjnych, w tym blisko 160 wykładów, które poprowadzi 175 wykładowców.
W tym roku - z uwagi na sytuację epidemiczną - kongres odbywa się w formule hybrydowej. Wydarzenie potrwa do soboty.
jbt
REKLAMA