more_horiz
Wiadomości

Są tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Korespondenci IAR to źródło wiarygodnych informacji

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 18:18
Są w miejscach, w których dzieją się najważniejsze wydarzenia na świecie. Relacjonują je rzetelnie i z dziennikarską pasją. Korespondenci Informacyjnej Agencji Radiowej (IAR) od lat działają w głównych europejskich stolicach, a także w Waszyngtonie i Pekinie. Ich wiedza i profesjonalizm pozwalają tworzyć najlepsze serwisy informacyjne w Polsce. Rocznie przekazują ponad 12 tys. korespondencji.
Korespondenci Polskiego Radia podczas pracy. Marek Wałkuski, Tomasz Sajewicz, Beata Płomecka, Maciej Jastrzębski.
Korespondenci Polskiego Radia podczas pracy. Marek Wałkuski, Tomasz Sajewicz, Beata Płomecka, Maciej Jastrzębski.Foto: Mat. prywatne
1200_Płomecka_PR.jpg
Beata Płomecka laureatem Nagrody Rady Programowej Polskiego Radia. "My pracujemy przede wszystkim dla słuchaczy"

Korespondent Polskiego Radia w Białym Domu Marek Wałkuski, który - jako jeden z nielicznych dziennikarzy na świecie posiada od 3 lat prestiżową akredytację Hard Pass, umożliwiającą mu nieograniczony wstęp do Białego Domu - miał okazję osobiście zadać pytanie prezydentowi Stanów Zjednoczonych.

Trudne pytania do Bidena

Do rozmowy doszło w maju tego roku. Prezydent USA rozmawiał z przedstawicielami mediów tuż przed odlotem do Delaware. Korespondent Polskiego Radia zapytał go, dlaczego pozwala Niemcom i Rosji kontynuować budowę Nord Stream 2. - Jego budowa była prawie zakończona, gdy objąłem urząd i nałożenie sankcji w tym momencie byłoby szkodliwe dla naszych relacji z Europą - odpowiedział Biden.

Marek Wałkuski - jako pierwszy - ustalił też, że dotychczasowy ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski otrzymał od strony amerykańskiej formalną akceptację do objęcia stanowiska ambasadora RP w USA.

Akredytacja, którą posiada Wałkuski, pozwala mu w zasadzie na nieograniczony dostęp do Białego Domu. - Jestem członkiem grupy dziennikarzy zagranicznych, którzy są w tak zwanej rotacji przy prezydencie. Jeśli jest jakaś ważna konferencja prasowa czy spotkanie prezydenta w Gabinecie Owalnym, to taka grupa, dla pozostałych dziennikarzy w USA i na świecie, to wydarzenie relacjonuje. Jestem pierwszym polskim dziennikarzem w historii, który taką możliwość ma - opowiadał Marek Wałkuski w audycji Trójki w listopadzie 2020 roku.

Marek Wałkuski jest korespondentem Polskiego Radia w Waszyngtonie od 2002 roku. W tym czasie obsługiwał najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne w Stanach Zjednoczonych, w tym wybory prezydenckie i parlamentarne, szczyty NATO i sesje ONZ, a także wizyty polskich i zagranicznych przywódców oraz ceremonie wręczania Oscarów.

11 korespondentów, 12 tys. relacji

Polskie Radio ma 11 stałych korespondentów zagranicznych. Nasi dziennikarze są obecni w Brukseli (Beata Płomecka), Paryżu (Stefan Foltzer), Rzymie (Piotr Kowalczuk), Pradze (Wojciech Stobba), Wilnie (Kamil Zalewski), Moskwie (Maciej Jastrzębski), Kijowie (Paweł Buszko), Londynie (Adam Dąbrowski), Mińsku (Włodzimierz Pac), Pekinie (Tomasz Sajewicz) i w Waszyngtonie (Marek Wałkuski).

1200 sondaz polskie radio media.jpg
Polskie Radio na podium wśród najbardziej opiniotwórczych nadawców

Wydarzenia ze świata przybliżają także współpracownicy Polskiego Radia, którzy relacjonują z: Budapesztu, Rzymu, Lwowa, Berlina, Tokio, Nowego Jorku, Chicago.

Wszyscy korespondenci są w pełni dyspozycyjni i gotowi do wyjazdu także do innych miast czy krajów, jeżeli tylko dzieje się tam coś ważnego. Wielokrotnie działają w zapalnych miejscach świata, aby przekazywać sprawdzone i wiarygodne informacje.

Beata Płomecka przybliża tematykę unijną, relacjonuje z Brukseli, Strasburga czy Luksemburga. Korespondentka Polskiego Radia podkreśla, że najważniejszy dla niej jest słuchacz i wytłumaczenie mu w prosty sposób skomplikowanych czasami unijnych przepisów i decyzji. - Korespondent, zwłaszcza w Brukseli, musi być ekspertem od ekonomii, od rolnictwa, spraw zagranicznych, cyfryzacji. Trzeba w szybkim tempie przyswajać tę wiedzę, żeby móc ją przekazać i poinformować słuchaczy - opowiada.

Moskiewski korespondent Maciej Jastrzębski regularnie odwiedza skupiska Polaków na Syberii, jeździ do Gruzji, pisze także książki.

Tomasz Sajewicz podróżuje po całych Chinach, był także w Korei Północnej i Japonii.

Posłuchaj
13:47 PR3_MPLS 2020_11_24-14-15-14.mp3 Jak wygląda praca polskich korespondentów w USA? (Reportaż/Trójka) 

W ciągu roku korespondenci Polskiego Radia przekazują do serwisu Informacyjnej Agencji Radiowej ponad 12 tys. relacji. Z ich pracy korzystają wszystkie anteny Polskiego Radia, 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia oraz prawie 50 klientów, którzy wykupili dostęp do serwisu IAR.

Korespondenci często publikują na Twitterze "gorące" newsy, które udało im się zdobyć, pojawiają się "na żywo" w audycjach informacyjnych, publicystycznych i kulturalnych Polskiego Radia, w których poruszana jest tematyka międzynarodowa.

Miasta, w których Polskie Radio ma swoich zagranicznych korespondentów Miasta, w których Polskie Radio ma swoich zagranicznych korespondentów

***

Informacyjna Agencja Radiowa specjalizuje się w produkcji informacji z kraju i z zagranicy, z przeznaczeniem przede wszystkim dla anten Polskiego Radia - Jedynki, Dwójki, Trójki, Czwórki, Polskiego Radia 24, Polskiego Radia dla Zagranicy i rozgłośni regionalnych. Odbiorcami serwisów IAR są także media polonijne, instytucje rządowe, ministerstwa, urzędy centralne, rozgłośnie radiowe, telewizje oraz portale internetowe. Głównym produktem IAR jest serwis, zawierający materiały tekstowe i dźwiękowe, dostępny dla odbiorców, w wewnętrznej sieci radiowej albo przez internet. Dziennie w naszym newsroomie powstaje ponad 450 informacji, w tym około 300 materiałów dźwiękowych: relacji, wypowiedzi oraz korespondencji z kraju i ze świata.

paw/

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem