more_horiz
Wiadomości

Setki łóżek, koców i środków ochrony. Konwój z pomocą humanitarną ruszy na Białoruś

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2021 11:40
Na prośbę prezydenta Andrzeja Dudy na Białoruś zostanie wysłana pomoc humanitarna. - Po otrzymaniu raportu od rządu i służb, prezydent Andrzej Duda zwrócił się z inicjatywą o wysłaniu transportu z pomocą. Premier Mateusz Morawiecki tę inicjatywę podjął - mówiła prezydencka minister Bogna Janke podczas spotkania z dziennikarzami w Składnicy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w Komorowie pod Warszawą.
Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Bogna Janke podczas briefingu prasowego na terenie składnicy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w Komorowie
Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Bogna Janke podczas briefingu prasowego na terenie składnicy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w KomorowieFoto: PAP/Paweł Supernak
DRON.jpg
Drony terytorialsów na granicy z Białorusią. "Codziennie wykrywamy grupy migrantów"

Jednocześnie prezydent Andrzej Duda zaapelował.do władz Białorusi o przyjęcie pomocy humanitarnej migrantów, którzy zostali sprowadzeni na Białoruś.

Dziś z magazynów Agencji Rezerw Materiałowych w Komorowie wyrusza kolejny transport z najpotrzebniejszymi w okresie zimowym rzeczami.

Posłuchaj
00:29 11361414_1.mp3 Kolejny transport humanitarny na Białoruś (IAR)

Bogna Janke z Kancelarii Prezydenta mówiła, że Polska, mimo braku chęci współpracy ze strony Białorusi, musi działać i nie można ustawać w próbach pomagania. - To że dwa transporty z pomocą nie zostały przyjęte, nie znaczy, że nie mamy próbować ponownie - dodała.

Przedstawicielka prezydenta podkreśliła, że sytuacja migrantów staje się coraz trudniejsza wraz z pogarszającą się pogodą. Dlatego - jak mówiła - liczy, że Mińsk tym razem odpowie pozytywnie na nasze prośby. Zaznaczyła, że prezydent jest przejęty losem migrantów, którzy stali się zakładnikami reżimu Aleksandra Łukaszenki, i chciałby im pomóc.

Masa asortymentu

Szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski powiedział, że polski MSZ złożył specjalną notę dyplomatyczną do władz białoruskich o przyjęcie transportu. Wyraził nadzieję, że tym razem Białoruś wpuści pomoc do siebie. Michał Kuczmierowski poinformował, że transport pojedzie na przejście graniczne w Bobrownikach, gdzie będzie czekał na decyzję władz białoruskich. Są w nim koce, łóżka, namioty i środki ochrony osobistej potrzebne w czasie pandemii.

Czytaj także: 

Szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych dodał, że Polska przekazuje również pomoc na Litwę, która również mierzy się z kryzysem migracyjnym wywołanym przez reżim w Mińsku.

Minister Bogna Janke powiedziała, że prezydent Andrzej Duda jest na bieżąco informowany o sytuacji na granicy. - Wszyscy, którzy znajdują się po polskiej stronie, mogą otrzymać wsparcie od państwa - podkreślała.

***

Od wakacji Białoruś sprowadza z Bliskiego Wschodu migrantów chcących przedostać się dalej na Zachód. Za przewóz białoruskie przedsiębiorstwa związane z władzami w Mińsku inkasują od migrantów po kilka tysięcy dolarów. Korzystają też lotniska i linie lotnicze operujące między Białorusią a Syrią, Irakiem czy Libanem.

dn

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem