X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezydent: silny sektor rolny może przyczynić się do zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 21:30
"Silny sektor rolny może przyczynić się do zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego, modernizacji gospodarek i do zwiększenia konkurencyjności naszych państw nie tylko w Europie, ale także na rynkach globalnych" - napisał w liście prezydent Andrzej Duda.
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: twitter.com/@prezydentpl
PUDA1200.JPG
Wspólna deklaracja dot. rolnictwa 12 krajów regionu Trójmorza. Dotyczy produkcji pasz oraz gospodarstw rodzinnych

"W tym kontekście cieszy mnie, że jednym z tematów Szczytu jest zabezpieczenie produkcji białka paszowego. Polska postrzega tę kwestię za kluczową dla budowy bezpieczeństwa żywnościowego oraz zmniejszenia uzależnienia Unii Europejskiej od importu białkowych materiałów paszowych. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z ryzyk wynikających z zaburzeń w łańcuchach dostaw" - czytamy w liście na Szczyt Ministrów Rolnictwa Regionu Trójmorza.

Prezydent zwraca uwagę, że Trójmorze to olbrzymi potencjał - 112 mln mieszkańców oraz 30 proc. terytorium Unii Europejskiej.

"Region ten przyczynia się w znaczącym stopniu do rozwoju gospodarczego Europy. Zgodnie z prognozami Komisji Europejskiej tempo wzrostu PKB państw Trójmorza wyniesie średnio 4,94 proc. w 2021 roku oraz 4,84 proc. w 2022 roku. Państwa regionu są coraz częściej postrzegane jako motor napędowy gospodarki europejskiej oraz atrakcyjne miejsce do inwestowania. Doskonała współpraca trójmorska na szczeblu prezydentów jest obecnie uzupełniana przez ścisłą współpracę na szczeblu rządowym oraz regionalnym" - czytamy.

Według prezydenta nowa Wspólna Polityka Rolna Unii Europejskiej będzie skoncentrowana na kwestiach związanych z ochroną środowiska i przeciwdziałaniem zmianom klimatu.

Cele proekologiczna

Zdaniem głowy państwa realizacja tych ambitnych celów środowiskowych wydaje się niemożliwa do zrealizowania bez zastosowania najnowszych rozwiązań technologicznych zarówno w zakresie ochrony gleby, doboru gatunków i odmian roślin, jak i nowatorskiego podejścia do ochrony roślin, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony integrowanej oraz biologicznej.

shutterstock_1959687538.jpg
Eksperci: pomoc dla rolników z Polskiego Ładu, to szansa na zdobywanie nowych rynków

"Trudno sobie wyobrazić realizację prośrodowiskowych działań w rolnictwie bez stosowania odpowiednich płodozmianów, czyli logicznego następstwa roślin na konkretnych rodzajach gleb. Szczególną rolę w nowoczesnym rolnictwie zrównoważonym powinny pełnić rośliny bobowate, które pozostawiają znakomite stanowiska dla roślin następczych, a jednocześnie dostarczają znakomitego białka pomocniczego do produkcji pasz" - napisał prezydent.

Według prezydenta Europa, a szczególnie nasze kraje uzależnione do tej pory od importu śruty sojowej z innych kontynentów zdecydowanie powinny postawić na rodzime źródła białka, które mogą wyeliminować uzależnienie od importu soi, dając jednocześnie duże dochody rolnikom.

"Możemy zrealizować w ten sposób zarówno cele proekologiczne, nakreślane przez Unię Europejską, jednocześnie wzmacniając ekonomicznie gospodarstwa w naszych krajach i zmniejszając uzależnienie w zakresie produkcji pasz od importu soi spoza Unii" - czytamy w liście.

Szczyt Ministrów Rolnictwa Regionu Trójmorza

W poniedziałek w Krakowie na Zamku Królewskim odbył się w Szczyt Ministrów Rolnictwa Regionu Trójmorza: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Węgier z udziałem komisarza UE ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego. Szczyt zorganizowano z polskiej inicjatywy. Było to pierwsze tego typu spotkanie ministrów rolnictwa całego regionu Trójmorza.

Andrzej Duda Dożynki free prezydent pl-1200.jpg
Narodowy Patronat prezydenta nad uroczystościami dożynkowymi. "Wdzięczność i szacunek dla rolników"

Głównym tematem rozmów była możliwość zabezpieczenie produkcji białka paszowego w regionie i w tej sprawie ministrowie podpisali wspólną deklarację. Na spotkaniu poruszono też kwestie transformacji rolnictwa i obszarów wiejskich w kierunku zielonej i cyfrowej gospodarki; mówiono także o wyzwaniach związanych z badaniami i innowacjami w zakresie systemów żywnościowych.

Jak poinformował podczas briefingu podsumowującego obrady minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda, celem szczytu jest zacieśnianie współpracy w dziedzinie rolnictwa krajów regionu Trójmorza. - Ta wzmocniona współpraca ma służyć lepszej identyfikacji potrzeb, wspólnych problemów, tego, co nas łączy, wspólnych szans i wyzwań, które możemy wspólnie podejmować – podkreślił szef MRiRW.

Zaznaczył, że w czasie szczytu poruszono przede wszystkim temat produkcji białka paszowego w krajach Trójmorza. - Wybraliśmy ten temat, bo zdajemy sobie sprawę z tego, że musimy stawiać na rodzimą produkcję, chcemy zwiększyć produkcję białka paszowego w krajach Trójmorza i doprowadzić do zmniejszenia importu białka paszowego z krajów spoza UE. Dyskutowaliśmy także o problemach i potrzebach producentów rolnych, zastanawialiśmy się, jakie mechanizmy, jakie formy pomocy powinniśmy wprowadzić, by w większym stopniu niż dotychczas uniezależnić się od pozaeuropejskich producentów roślin białkowych - podkreślił Puda.

Jak przekazał, pomysły i postulaty znalazły odzwierciedlenie we wspólnej deklaracji ws. możliwości zabezpieczenia produkcji białka paszowego w regionie Trójmorza. Dodał, że spotkanie dotyczyło też wpływu Wspólnej Polityki Rolnej na produkcję białka pochodzenia rodzimego, a także metod unowocześnienia rolnictwa, by było bardziej zrównoważone i wykorzystywało najnowsze technologie.

dn

Czytaj także

Prezydent: polscy rolnicy zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2021 13:56
- Dzięki żywności wytwarzanej przez polskich rolników zdobywamy też kolejne rynki eksportowe - mówił prezydent Andrzej Duda w Zbylitowskiej Górze (woj. małopolskie) podczas Dożynek Gminy Tarnów.
rozwiń zwiń