more_horiz
Wiadomości

Polacy wracają do kraju. Takiego wyniku nie było od 2004 roku

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 12:55
O 176 tys. spadła liczba polskich emigrantów w 2020 roku - informuje zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego Andrzej Kubisiak, powołując się na raport GUS "Informacja o rozmiarach i kierunkach czasowej emigracji z Polski w latach 2004-2020".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Alii Sher

Ekspert zauważył, że to największy spadek emigracji od czasu dołączenia naszego kraju do Unii Europejskiej. - Efekt podobny do powrotów obserwowanych po kryzysie 2008-09 - wskazał. 

1200_emigracja_shutterstock.png
Modzelewski: długo czekaliśmy na to, żeby Polacy nie wyjeżdżali za granicę

Jednocześnie mamy do czynienia z utrzymującym się od kilku lat trendem. "Skala emigracji spada systematycznie od 2017 roku" - podkreślił na Twitterze Andrzej Kubisiak. Wówczas poza Polską mieszkało 2,54 mln rodaków, teraz - według ostatnich danych GUS - to 2,24 mln. 

Pożegnanie z Wielką Brytanią

"Za zmniejszenie się liczby emigrantów odpowiada głównie wynik dla Wielkiej Brytanii" - analizuje dane wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W tym kraju spadek to aż 164 tys. osób, co oznacza, że emigracja zmniejszyła się o blisko 1/4.

Wspólnota 4 sala.jpg
Prezydent: Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" ma ogromne zasługi w integrowaniu polskiej rodziny na całym globie

"Rok 2020 był trzecim z kolei rokiem, w którym odnotowano zmniejszenie się liczby stałych mieszkańców Polski przebywających w Wielkiej Brytanii" - podkreśla z kolei GUS.

Procentowo jeszcze więcej Polaków opuściło Grecję, ale w wartościach bezwzględnych to zaledwie ok. 2 tys. osób. 

Posłuchaj
05:02 kubisiak-justa-26.mp3 O konsekwencjach dla gospodarki nowego zjawiska, jakim jest zjawisko powracania Polaków do kraju, mówił w radiowej Jedynce Andrzej Kubisiak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego./Justyna Golonko/.

 

Wyjazdy do pracy

Więcej Polaków zdecydowało się poszukać szczęścia w Holandii i Norwegii. Emigracja wzrosła też, choć w mniejszym stopniu, jeśli chodzi o Irlandię i Niemcy.

porodówka niewowle dziecko szpital 1200.jpg
"Jeszcze w tym stuleciu Polaków będzie tylko 21 milionów"

"Podobnie jak w poprzednich latach, głównym powodem wyjazdów za granicę była chęć podjęcia tam pracy" - wskazuje GUS. 

Czasowo za granicą

Dane w raporcie dotyczą osób przebywających w ostatniej dekadzie czasowo za granicą powyżej 3 miesięcy.

"Przez osoby przebywające czasowo za granicą należy rozumieć również takie osoby, które przebywają poza krajem często nawet przez wiele lat, ale nie dokonały wymeldowania z pobytu stałego w Polsce w związku z wyjazdem na stałe za granicę. Wyniki szacunków z założenia nie obejmują emigracji sezonowych Polaków, które z uwagi na czas ich trwania – najczęściej do trzech miesięcy – w większości krajów Wspólnoty podlegają uproszczonym procedurom formalno-prawnym lub w ogóle nie są rejestrowane" - czytamy w komunikacie GUS.

fc


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem