Zakaz wjazdu do Polski i strefy Schengen. Kilkudziesięciu migrantów musi opuścić nasz kraj
W pierwsze dwa dni obowiązywania nowych przepisów 63 migrantów postanowieniem komendanta Straży Granicznej musiało opuścić terytorium RP po nielegalnym przekroczeniu granicy z Białorusi do Polski. Wobec każdej z tych osób wydano też zakaz wjazdu do Polski i całej Strefy Schengen na trzy lata.
2021-10-28, 11:42
We wtorek weszła w życie nowelizacja wprowadzająca przepisy, zgodnie z którymi cudzoziemiec zatrzymany niezwłocznie po nielegalnym przekroczeniu granicy zewnętrznej UE postanowieniem komendanta placówki SG będzie musiał opuścić terytorium Polski. W postanowieniu o opuszczeniu RP orzeka się też zakaz wjazdu do Polski i państw Strefy Schengen na okres od 6 miesięcy do 3 lat.
Powiązany Artykuł
Prezydent: Polska będzie wprowadzała niezbędne środki do strzeżenia swojej i unijnej granicy z Białorusią
Rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska poinformowała PAP w czwartek, że w pierwsze dwa dni obowiązywania nowych przepisów wydano 63 takie postanowienia wobec cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę polsko-białoruską. 40 migrantom nakazano opuścić terytorium RP w środę, a 23 - we wtorek.
Rzeczniczka SG wyjaśniła, że osoby te doprowadzono do linii granicy. Wszystkim migrantom w postanowieniu orzeczono zakaz wjazdu do Polski i do całej Strefy Schengen na maksymalne 3 lata.
- Nielegalnie przewozili imigrantów przez granicę. Teraz grozi im do 8 lat więzienia
- Nielegalni migranci zdemolowali busa, którym mieli zostać wywiezieni z Polski. Jest nagranie
- Maciej Wąsik: wszędzie gdzie wybudowano zapory, powstrzymały falę nielegalnych imigrantów
Nowe przepisy
Nowelizacja wprowadziła też przepis, zgodnie z którym szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców może pozostawić bez rozpoznania wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej, jeśli został on złożony przez cudzoziemca zatrzymanego niezwłocznie po nielegalnym przekroczeniu granicy zewnętrznej UE. Nie może tego zrobić, jeśli cudzoziemiec ten "przybył bezpośrednio z terytorium, na którym jego życiu lub wolności zagrażało niebezpieczeństwo prześladowania, lub ryzyko wyrządzenia poważnej krzywdy, oraz przedstawił wiarygodne przyczyny nielegalnego wjazdu na terytorium RP i złożył wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej niezwłocznie po przekroczeniu granicy".
Jak zaznaczyła rzeczniczka SG, od wtorku nie było jeszcze przypadku pozostawienia takiego wniosku bez rozpoznania.
Powiązany Artykuł
"Reżimowi Łukaszenki zależy na tym, aby nas poróżnić". Anna Michalska o atakach na Straż Graniczną
Przygotowaną w MSWiA nowelizację ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw Sejm uchwalił ustawę 17 września, a 14 października rozpatrzył poprawki wprowadzone do niej przez Senat. Prezydent Andrzej Duda podpisał ją 21 października. W poniedziałek nowelę opublikowano w Dzienniku Ustaw, a we wtorek weszła w życie.
Sytuacja na granicy
Według danych Straży Granicznej tylko we wtorek i w środę doszło łącznie do 850 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Cudzoziemcy, którzy próbują się przedostać przez Białoruś do Unii Europejskiej, pochodzą głównie z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki. UE i państwa członkowskie uważają, że presja migracyjna na granicach Unii z Białorusią to efekt celowych reżimu Aleksandra Łukaszenki w odpowiedzi na sankcje.
REKLAMA
Od 2 września w związku z presją migracyjną w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Rząd na granicy z Białorusią planuje budowę zapory.
jbt
REKLAMA