Trudne negocjacje ws. Turowa. Szymański: wrócimy do rozmów, jeśli postawa Czech będzie rzeczowa
- Będziemy mogli wrócić do rozmów ws. Turowa jeśli będziemy mieli do czynienia z rzeczową postawą po stronie czeskiej; Izba Dyscyplinarna SN w aktualnym składzie przestanie istnieć - mówił minister ds. UE Konrad Szymański odpowiadając na pytania posłów o kary nałożone przez TSUE na Polskę.
2021-10-28, 14:06
Podczas posiedzenia sejmowej komisji ds. UE poseł KO Cezary Tomczyk pytał ministra Szymańskiego, kiedy rząd zastosuje się do postanowień Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie kopalni Turów oraz w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN. Tomczyk oszacował, że łączne kary za rok niewykonywania postanowień TSUE wyniosłyby ok. 2 mld zł.
Powiązany Artykuł
![konrad szymański 1200 free.jpg](http://static.prsa.pl/images/c34f2fdf-f214-427c-ba2e-88026378c3db.jpg)
Konrad Szymański: KE powinna działać w sprawie praktyk Gazpromu i certyfikacji Nord Stream 2
Szymański krytycznie odniósł się do uwagi o łącznej rocznej wysokości kar. Przypomniał, że postanowienie dotyczące kary dziennej za niezawieszenie stosowania przepisów krajowych odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN, zostało wydane w środę i minął dopiero jeden dzień od postanowienia, a nie jeden rok. Uwagę Tomczyka w tej sprawie określił jako "kuglarstwo".
Ukierunkowanie na porozumienie
W kwestii kar za niewstrzymanie wydobycia w kopalni Turów minister ds. UE zapewniał, że działania wielu resortów były ukierunkowane na dobre porozumienie z Czechami.
- Sprawa kopalni Turów. KE żąda od Polski dowodu zaprzestania wydobycia węgla
- Spór ws. kopalni Turów. Beata Kempa: komuś zależy na tym, by zamykać polskie kopalnie
REKLAMA
- Dzisiaj czekamy na odtworzenie sytuacji politycznej po wyborach w Czechach i z całą pewnością szybko do tych rozmów będziemy mogli wrócić, jeżeli będziemy mieli do czynienia z rzeczową postawą po stronie czeskiej - mówił Szymański.
Powiązany Artykuł
![Turów Elektrownia free 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/495cff55-4bd2-47a5-be84-9322ba32eb36.jpg)
"Mamy nadzieję, że zdrowy rozsądek zwycięży". Libereccy radni chcą kontynuować negocjacje z Polską ws. Turowa
Zapewniał, że dymisja dotychczasowego ministra środowiska i klimatu Michała Kurtyki nie ma żadnego związku z kwestią Turowa, a była podyktowana względami prywatnymi.
Niezmienne stanowisko
Minister ds. UE odniósł się także do kar nałożonych postanowieniem TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej SN i podkreślał, że stanowisko Polski dotyczące reformy sądownictwa nie zmieniło się.
- Izba Dyscyplinarna w aktualnym składzie przestanie istnieć. To nie oznacza, że Polska ma się wyrzec jakiejkolwiek formy odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów, bo nie to jest przedmiotem orzeczeń i nie to jest, mam nadzieję, intencją Komisji Europejskiej czy TSUE. Natomiast takie działanie, z jakim mieliśmy do czynienia w ostatnich tygodniach i dniach z całą pewnością nie ułatwia tego rozwiązania - powiedział Szymański.
Powiązany Artykuł
![pmm morawiecki free shutt 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/fe20205a-20c2-4c83-b2bd-9d641256c866.jpg)
Premier w "Financial Times": mamy do czynienia z dyskryminacyjnym traktowaniem i dyktatem ze strony KE
Ocenił, że żaden Sejm nie będzie działał pod otwartą presją unijnych instytucji i stwierdził, że ostatnie rozstrzygnięcia TSUE utrudniają porozumienie między KE a Polską.
Zobowiązanie do zapłaty ws. Izby Dyscyplinarnej
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej poinformował w środę, że Polska, z uwagi na to, iż nie zawiesiła stosowania przepisów krajowych odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, została zobowiązana do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 1 mln euro dziennie.
- "Trzeba opanować tę anarchię". Prezes PiS zapowiedział dalsze zmiany w sądownictwie
- Reforma sądownictwa. Prof. Gontarski: ciało dyscyplinarne, w tej czy innej formie, musi istnieć
W wydanym w środę postanowieniu TSUE zobowiązał Polskę do zapłaty tej kary na rzecz Komisji Europejskiej licząc od dnia doręczenia tego postanowienia do dnia zastosowania się do postanowienia z 14 lipca 2021 r., kiedy to Polska została zobowiązana przez TSUE do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
Powiązany Artykuł
![tsue 1200 free (1).jpg](http://static.prsa.pl/images/c0fe44be-1cd5-4c9a-83b2-94525338edff.jpg)
TSUE nakłada karę pieniężną na Polskę. Sebastian Kaleta: to uzurpacja i szantaż
Po niespełna dwóch miesiącach od lipcowego postanowienia TSUE, Komisja Europejska zdecydowała 7 września o zwróceniu się do TSUE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji w sprawie środków tymczasowych. KE podała wówczas, że uważa, iż Polska nie podjęła wszystkich środków niezbędnych do pełnego wykonania nakazu Trybunału.
Spór o wydobycie w Bogatyni
Z kolei 20 września TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.
Czechy wniosły skargę przeciw Polsce w sprawie Turowa w lutym. Strona czeska wnioskowała też o zastosowanie środka tymczasowego, czyli zakazu wydobycia. Skargę skierowano w związku z rozbudową kopalni, która zagraża, zdaniem Pragi, dostępowi do wody mieszkańców Liberca uskarżających się także na hałas i pył związany z eksploatacją węgla brunatnego.
W maju TSUE, odpowiadając na wniosek Czech, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w Turowie. Polski rząd ogłosił, że kopalnia nadal będzie pracować i rozpoczął rozmowy ze stroną czeską, które trwały do końca września, ale zakończyły się fiaskiem.
fc
REKLAMA
REKLAMA