"Nie ulegajmy złu. Nie poddawajmy się zwątpieniu". Procesja do grobów królewskich w Krakowie
Przy dźwiękach dzwonu Zygmunt do grobów królewskich w katedrze na Wawelu zeszła we wtorek uroczysta procesja, która tradycyjnie odbywa się w Zaduszki. - Nie ulegajmy złu. Nie poddawajmy się zwątpieniu. Nie traćmy nadziei - apelował podczas mszy św. kard. Stanisław Dziwisz.
2021-11-02, 18:44
Powiązany Artykuł
Były metropolita krakowski poprowadził procesję. Poprzedziła ją msza św., podczas której modlono się za wszystkich, których szczątki spoczywają w podziemiach katedry.
W homilii kardynał przywołał słowa z listu św. Pawła do Koryntian: "Wiemy […], że jeśli nawet zniszczeje nasz przybytek doczesnego zamieszkania, będziemy mieli mieszkanie od Boga, dom nie ręką uczyniony, lecz wiecznie trwały w niebie".
- Oto najważniejsze zadanie całego Kościoła oraz każdej i każdego z nas. W świetle tego wyzwania i misyjnego zadania tracą ostrość wszystkie nieporozumienia i napięcia, oskarżenia, spory i konflikty, które towarzyszą naszemu życiu społecznemu - mówił kard. Dziwisz. - Nie ulegajmy złu. Nie poddawajmy się zwątpieniu. Nie traćmy nadziei. Patrzmy na otaczającą nas rzeczywistość z punktu widzenia i w światłach wieczności - apelował.
Były metropolita krakowski przypomniał, że dokładnie 75 lat temu, 2 listopada 1946 r., po przyjęciu święceń kapłańskich w kaplicy biskupów krakowskich młody ksiądz Karol Wojtyła odprawił w katedrze wawelskiej, w krypcie św. Leonarda, mszę prymicyjną.
REKLAMA
Pięć stacji
- Stąd niejako wyruszył do Wiecznego Miasta, by podjąć dalsze studia i przygotować się do czekających go zadań. Stąd, po latach, na początku października 1978 r., wyruszył do Rzymu, by stać się biskupem urbis - miasta oraz duchowym przywódcą orbis - świata wkraczającego w trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa - mówił hierarcha. - Jakże nie dziękować dziś Bogu za jego pontyfikat, za jego służbę, za jego nauczanie i świętość umacniającą dzisiejszy Kościół. Jakże dziś nie prosić w tej katedrze: święty Janie Pawle II – módl się za nami! - dodał.
Powiązany Artykuł
Podczas procesji wierni modlili się za zmarłych przy pięciu stacjach przy: konfesji św. Stanisława, ołtarzu Czarnego Krzyża, gdzie spoczywają szczątki św. Jadwigi, w kaplicy Zygmuntowskiej, kaplicy Świętokrzyskiej i w krypcie św. Leonarda.
Modlitwy zgromadzeni zanosili za wszystkich, którzy odeszli w minionym roku. Modlono się za biskupów i duchownych, w szczególności za zmarłego 2 września proboszcza parafii archikatedralnej ks. prałata Zdzisława Sochackiego; za siostry i braci zakonnych; za służących ojczyźnie, za walczących o wolność i poległych za niepodległość kraju; za ofiary wojen i totalitaryzmów; za zmarłych w wypadkach drogowych, katastrofach lotniczych i zamachach terrorystycznych.
Na Wawelu spoczywają prawie wszyscy polscy władcy i ich rodziny oraz wybitni Polacy, m.in. marszałek Józef Piłsudski i gen. Władysław Sikorski. W kryptach złożono także szczątki Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Tadeusza Kościuszki i ziemię z mogiły Cypriana Kamila Norwida.
REKLAMA
pkur
REKLAMA