Zbliża się beatyfikacja ks. Jana Machy. Znamy szczegóły uroczystości
Ponad 3 tys. osób będzie mogło przebywać wewnątrz katedry pw. Chrystusa Króla w Katowicach podczas zaplanowanej na 20 listopada uroczystości beatyfikacji ks. Jana Machy. Nie będą potrzebne wejściówki, a wokół świątyni zostaną ustawione telebimy.
2021-11-03, 14:11
- Staramy się, aby wydarzenie było rzeczywiście dostępne dla tych wszystkich, którzy będą chcieli wziąć w nim udział. Liczymy, że sytuacja epidemiologiczna nie pokrzyżuje nam tych planów. Obowiązywać będą podstawowe zasady sanitarne: dystans, maseczki i dezynfekcja. Po przeliczeniu wyszło, że do katedry będziemy mogli wpuścić ponad 3 tys. wiernych. Będzie oczywiście wyznaczona strefa dla zaproszonych gości. Część wiernych będzie mogła skorzystać także z krypty i placu przed katedrą, gdzie przygotowane będą specjalne telebimy – poinformował w środę rzecznik archidiecezji katowickiej ks. Tomasz Wojtal.
Powiązany Artykuł
Rusza Ogólnopolski Kongres Jezusa Chrystusa Króla. Bp Jamrozek: Jego królowanie poprowadzi do wzajemnej zgody
- W parafiach archidiecezji katowickiej trwa "Nowenna niedziel" przed tym wydarzeniem, zaplanowano też akcję informacyjną - powiedział rzecznik archidiecezji katowickiej.
Posłuchaj
Uroczystości, która rozpocznie się o godz. 10.00 w katowickiej katedrze Chrystusa Króla, będzie przewodniczył delegat papieża Franciszka – prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro. Podczas niedawnego pobytu w Watykanie z okazji wizyty "ad limina apostolorum" metropolita katowicki spotkał się z nim osobiście i zaprosił do Katowic. Abp Wiktor Skworc wyraził radość i wdzięczność wiernych i duchownych archidiecezji katowickiej w związku z zaplanowaną beatyfikacją śląskiego kapłana. Przedstawił stan trwających przygotowań i plany związane z wyniesieniem na ołtarze ks. Machy.
REKLAMA
- Spotkanie Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy. "Świadectwo apostolskiej gorliwości w dobie pandemii"
- Papież: wzywam do wychowania młodzieży w duchu obrony tożsamości i godności każdego człowieka
W parafiach archidiecezji katowickiej trwają duchowe przygotowania do tej uroczystości – to "Nowenna niedziel". - Na zakończenie niedzielnej mszy świętej wierni uczestniczą w specjalnym nabożeństwie ku przyszłego błogosławionego. Przez jego wstawiennictwo prosimy o dobre przygotowanie do beatyfikacji, a także o jej duchowe owoce dla naszego lokalnego Kościoła. Mamy nadzieję, że to wydarzenie stanie się dla nas wszystkich okazją do pogłębienia wiary i ożywienia życia religijnego - podkreślił ks. Tomasz Wojtal.
Akcja upamiętniająca postać
W regionie prowadzona jest akcja informacyjno-promocyjna, m. in. na pojazdach komunikacji miejskiej - 5 autobusów PKM z wizerunkiem sługi Bożego ks. Jana Machy i datą beatyfikacji będzie można zobaczyć na ulicach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Również podróżujący tramwajami linii 7, 9 i 16 będą mogli natrafić na pojazd zapowiadający zbliżające się wydarzenie. Informacje o beatyfikacji pojawią się także na 40 przystankach komunikacji miejskiej w Katowicach, Rudzie Śląskiej i Chorzowie oraz w pociągach Kolei Śląskich. Z okazji beatyfikacji ks. Jana Machy Poczta Polska zapowiedziała specjalną serię znaczków i kopert FDC.
Powiązany Artykuł
Papież zatwierdził dekret o męczeństwie księdza Jana Machy
- Papież Franciszek: wiara bez dzieł miłosierdzia jest martwa
- "Wyraz wdzięczności". Abp Gądecki o odnowieniu aktu oddania Narodu Polskiego Sercu Jezusa
Ks. Jan Macha urodził się 18 stycznia 1914 r. w Chorzowie Starym. W 1934 r. wstąpił do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. 25 czerwca 1939 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa Stanisława Adamskiego w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach. Po dwumiesięcznym zastępstwie w rodzinnej parafii objął 10 września stanowisko wikarego przy kościele parafialnym św. Józefa w Rudzie Śl. Tam nawiązał łączność z tajną organizacją i rozwinął ożywioną działalność charytatywną wśród rodzin polskich, dotkniętych skutkami i okupacji.
Powiązany Artykuł
"Śmierć została pokonana przez miłość". Kard. Nycz poprowadził procesję żałobną w Warszawie
5 września 1941 r. ks. Jan Macha został aresztowany przez gestapo na dworcu w Katowicach. Znaleziono przy nim listę osób, którym on i jego współpracownicy pomagali oraz inne dokumenty wskazujące, że zbierali pieniądze i przekazywali je potrzebującym. Lista była jednym z głównych dowodów w późniejszym śledztwie i procesie całej grupy. Podczas licznych przesłuchań ks. Macha był torturowany, ale się nie załamał.
17 lipca 1942 odbyła się przed sądem doraźnym w Katowicach krótka rozprawa, na której ks. Macha i współpracujący z nim kleryk Guertler skazani zostali na śmierć przez ścięcie. Wyrok wykonano 3 grudnia 1942 w katowickim więzieniu. Ciała ks. Machy nigdy nie wydano rodzinie, najprawdopodobniej zostało spalone w obozie koncentracyjnym Auschwitz.
pg
REKLAMA
REKLAMA