Wiceminister klimatu: 70 mln złotych w dotacjach na poszukiwania i rozpoznania złóż wód termalnych

2021-11-03, 16:20

Wiceminister klimatu: 70 mln złotych w dotacjach na poszukiwania i rozpoznania złóż wód termalnych
Konferencja dotycząca założeń nowego konkursu w programie priorytetowym "Udostępnianie wód termalnych w Polsce". Foto: PAP/Tomasz Gzell

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy 70 milionów złotych na poszukiwania i rozpoznania złóż wód termalnych. Nabór w ramach drugiej odsłony programu "Udostępnianie wód termalnych w Polsce" rozpocznie się za dwa miesiące. O dotacje do 100 procent kosztów kwalifikowanych na wykonanie pierwszego otworu mogą ubiegać się samorządy lub ich związki.

Wiceminister klimatu, Główny Geolog Kraju Piotr Dziadzio przypomniał, że w wyniku pierwszego naboru w sierpniu podpisano umowy na odwierty geotermalne z 15 miejscowościami. Na ten cel Narodowy Fundusz przeznaczył niemal 230 milionów złotych.

Powiązany Artykuł

gawkowski krzysztof_1200.jpg
Szczyt COP26. Gawkowski: klimat, ochrona środowiska nie mają koloru politycznego

- W 2020 roku powiedzieliśmy sobie wyraźnie, że skończyliśmy badania, dlatego że mamy dość dobrze rozpoznaną budowę geologiczną naszego kraju, wiemy, gdzie ten potencjał geotermalny jest, wiemy, jak go powinniśmy zagospodarować i w związku z tym ogłosiliśmy konkurs, który już będzie udostępniał wody geotermalne, a nie badał ich występowanie - wyjaśnił.


Posłuchaj

Dziadzio: w 2020 roku powiedzieliśmy sobie wyraźnie, że skończyliśmy badania, dlatego że mamy dość dobrze rozpoznaną budowę geologiczną naszego kraju (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

 

Wiceminister dodał, że decyzja o drugim naborze w programie jest komunikowana wcześniej, by samorządy miały czas na podjęcie decyzji o starcie w konkursie i mogły wystąpić do Państwowego Instytutu Geologicznego o opinię. Gminy mogą od instytucji bezpłatnie pozyskać dokument na temat potencjału geotermalnego na swoim terenie.

Posłuchaj

Dziadzio: projekt daje gminom możliwość uzyskania informacji (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj więcej:

Piotr Dziadzio poinformował, że obszar z potencjałem geotermalnym może obejmować nawet od 30 do 45 procent powierzchni Polski. Podkreślił, że program "Udostępnianie wód termalnych w Polsce" służy również rozwojowi ciepłownictwa w naszym kraju. Wyjaśnił, że gminy, po pierwszym odwiercie geotermalnym oraz udokumentowaniu wydajności i mineralizacji wód termalnych mogą starać się o kolejne dofinansowanie, tym razem na rozwój ciepłownictwa z programu "Polska Geotermia Plus".

W nowej odsłonie program wyklucza możliwość dofinansowania otworów głębszych niż 3500 metrów. Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zwraca uwagę, by w celu uniknięcia błędów we wnioskach, dokładnie zapoznać się z aktualną treścią programu. Samorządy mogą składać aplikacje poprzez generator na stronie instytucji. Po ocenie wniosków zostanie stworzona lista rankingowa, która będzie podstawą do zatwierdzenia i udzielenia dofinansowania.

Posłuchaj

NFOŚiGW przeznaczy 70 mln zł dla samorządów poszukujących złóż wód termalnych (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

 

Nabór rozpocznie się 3 stycznia i potrwa do 30 czerwca 2022 roku.

nj

Polecane

Wróć do strony głównej