more_horiz
Wiadomości

Zaginione w czasie II wojny światowej rysunki wracają z USA do Polski. Trafią do Muzeum Narodowego

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 20:59
Do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie wracają dwa zaginione w wyniku II wojny światowej dziewiętnastowieczne rysunki autorstwa Adolfa Kozarskiego. Jest to możliwe dzięki działaniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz amerykańskiej fundacji The Monuments Men.
Zaginione w czasie II wojny światowej rysunki wracają z USA do Polski
Zaginione w czasie II wojny światowej rysunki wracają z USA do PolskiFoto: Ministerstwo Kultury

Dziś w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku przekazano odzyskane rysunki. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz fundacji The Monuments Men.

obraz przekazanie pap 120x660.jpg
Muzeum Narodowe odzyskało cenny obraz - "Pod brzozami" Alberta Edelfelta

Rysunki w najbliższych dniach powrócą do kraju, a 8 listopada podczas uroczystości w Muzeum Narodowym w Warszawie, w obecności m.in. wicepremiera Piotra Glińskiego, przedstawicieli Ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce, Roberta M. Edsela z fundacji The Monuments Men, zostaną oficjalnie przekazane do macierzystych zbiorów.
Odzyskane rysunki będą prezentowane obok wybranych prac Adolfa Kozarskiego z kolekcji Muzeum Narodowego.

Rysunki Adolfa Kozarskiego (1836-ok. 1911), "Widok części Zagórowa od północy" i "Uliczka żydowska w Lipnie", zostały zakupione do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie w 1925 roku od Stanisława Dybowskiego jako część zespołu 21 rysunków. W muzeum zachowała się archiwalna dokumentacja poświadczająca zakup i ewidencję tych prac. W czasie II wojny światowej trzy z tych rysunków zaginęły.

Czytaj również:

W 2019 roku fundacja The Monuments Men odnalazła dwa rysunki Adolfa Kozarskiego na terenie Stanów Zjednoczonych. Znajdowały się one w posiadaniu rodziny zmarłego oficera armii amerykańskiej, który przywiózł je do domu jako pamiątkę wojennych doświadczeń i służby wojskowej w Europie.

Odnalezione rysunki zostały zidentyfikowane przez pracowników Muzeum Narodowego w Warszawie jako straty wojenne tej instytucji. Muzeum Narodowe w Warszawie ma obecnie w swoich zbiorach około 30 prac Adolfa Kozarskiego, większość jest przechowywana w Gabinecie Rycin i Rysunków. Są to głównie widoki miast i pejzaże.

dn

Zobacz także

Zobacz także