Sędziowie pokoju. Prezydent podpisał projekt ustawy tworzonej z Kukiz'15

2021-11-04, 13:03

Sędziowie pokoju. Prezydent podpisał projekt ustawy tworzonej z Kukiz'15
Prezydent Andrzej Duda i poseł na Sejm RP Paweł Kukiz . Foto: PAP/Andrzej Lange

Prezydent Andrzej Duda podpisał projekt ustawy w sprawie powołania sędziów pokoju. Prace nad tymi rozwiązaniami prowadził od wiosny zespół powołany przez prezydenta pod kierownictwem profesora Piotra Kruszyńskiego. 


Powiązany Artykuł

1200 paweł kukiz pap (1).jpg
"Projekt ustawy ws. sędziów pokoju w październiku w Sejmie". Paweł Kukiz po spotkaniu z prezydentem

Propozycja wprowadzenia instytucji sędziów pokoju to jeden ze sztandarowych pomysłów Kukiz'15. Prezydent Andrzej Duda zdecydował o powołaniu zespołu po rozmowach z Pawłem Kukizem.

- To początkowo był po prostu pomysł tego, aby udział czynnika bliższego polskiemu społeczeństwu w najprostszych sprawach (...) spowodował zbliżenie wymiaru sprawiedliwości do obywatela - zaznaczył Andrzej Duda.


Posłuchaj

Prezydent podpisał inicjatywę ustawodawczą dot. sędziów pokoju (IAR) 0:34
+
Dodaj do playlisty

 

Jego zdaniem, wprowadzenie instytucji sędziów pokoju daje także nadzieję na zwiększenie szacunku do wymiaru sprawiedliwości w polskim społeczeństwie oraz przekonania o jego dobrym funkcjonowaniu i sprawiedliwości. Jak ocenił, przyniesie też skutki w postaci uproszczenia i przyspieszenie procedur.

Dziś - oświadczył prezydent - dwa projekty ustaw ws. sędziów pokoju zostaną skierowane do Sejmu jako prezydenckie projekty ustawy.

Sędziowie pokoju

Projekt zakłada, że sędziowie będą mogli orzekać w drobnych sprawach karnych i w sprawach o wykroczenia, między innymi o przestępstwa do 10 tysięcy złotych, w sprawach przeciwko mieniu, ale pod warunkiem, że nie będą wymagały one powołania biegłych.

Chodzi między innymi o kradzieże, akty wandalizmu, wadliwe wykonanie usługi. Sędziowie pokoju będą wybierani w wyborach powszechnych na 6-letnią kadencję. Po jej zakończeniu będą mogli przystąpić do egzaminu sędziowskiego, adwokackiego, prokuratorskiego czy radcowskiego bez wymogu odbycia aplikacji.

pkur

Polecane

Wróć do strony głównej