more_horiz
Wiadomości

Apele, by rząd zwrócił się do Frontexu ws. sytuacji na granicy. Szef MSWiA wyjaśnia, jakimi siłami dysponuje ta agencja

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 13:17
- Polska Straż Graniczna liczy 16 000 funkcjonariuszy. Pomaga jej 10 000 żołnierzy i Polska Policja. Frontex na Litwę wysłał kontyngent 60–osobowy - skomentował w sieci wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Przy białoruskiej granicy zgromadziła się grupa nawet kilku tysięcy migrantów. Dziennikarze apelują w sieci o to, aby rząd zwrócił się o pomoc do Frontexu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Grand Warszawski/Shutterstock
mswia wizyta na granicy 12000.jpg
Kryzys migracyjny przy granicy z Białorusią. Jest oficjalny komunikat Frontexu ws. Polski

"Będą próbowali masowo wkroczyć do Polski" - tak o dużej grupie migrantów z Bliskiego Wschodu, która zmierza właśnie w kierunku polskiej granicy na Podlasiu, napisał na Twitterze Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

"Kolejne informacje pokazują, że grupa jest pod ścisłą kontrolą uzbrojonych Białorusinów. To oni decydują, którędy przemieszcza się grupa. To kolejna wroga białoruska akcja wymierzona w Polskę" - podkreślił Stanisław Żaryn. W sieci pojawiły się także nagrania z granicy.

Dominika Długosz z "Newsweeka", napisała z kolei, że "każdy z nas musi zadać sobie pytanie dlaczego nie poprosiliśmy o pomoc Frontexu i Unii".

"Polskie władze nie radzą sobie na granicy polsko-białoruskiej i nie poradzą sobie bez Frontexu i wsparcia UE" - zaznaczył Jacek Nizinkiewicz z "Rzeczpospolitej". Jak ocenił dziennikarz, polityka rządu prowadzi do "tragedii", na co Maciej Wąsik wskazał, że unijna agencja Frontex liczy zaledwie 1 300 urzędników.

Czytaj także:

"Polska Straż Graniczna liczy 16 000 funkcjonariuszy. Pomaga jej 10 000 żołnierzy i Polska Policja. Frontex na Litwę wysłał kontyngent 60–osobowy w tym kilkunastu polskich Strażników Granicznych" - podkreślił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, zaznaczając, że Frontex nie dysponuje więc siłami, które mogłyby odegrać w tej sytuacji kluczową rolę.


jb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem