more_horiz
Wiadomości

Rozmowa prezydentów Polski i Gruzji. Andrzej Duda miał pytać o Saakaszwilego

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 15:50
Prezydent Andrzej Duda w rozmowie z prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili upomniał się o Micheila Saakaszwilego - przekazało Polskiemu Radiu źródło w Pałacu Prezydenckim. Były gruziński prezydent, który powrócił do kraju po 8 latach nieobecności, został na początku października zatrzymany i trafił do więzienia. Polityk, będący obecnie obywatelem ukraińskim, prowadzi głodówkę, a jego stan zdrowia się pogarsza.
Micheil Saakaszwili
Micheil SaakaszwiliFoto: Parlament Europejski

Według źródła Polskiego Radia, prezydent Andrzej Duda powiedział w rozmowie z Salome Zurabiszwili, że szanuje gruziński wymiar sprawiedliwości, ale "aresztowanie Saakaszwilego szkodzi wizerunkowi kraju".

lech kaczyński tblisi gruzja 2008 663.jpg
Ostrzeżenie przed agresją ze Wschodu. Słowa Lecha Kaczyńskiego z Tbilisi wciąż aktualne

- Prezydent dodał też, że Polska pamięta Saakaszwilego jako przyjaciela Lecha Kaczyńskiego i poprosił o działania na rzecz pokojowego zakończenia jego sprawy - przekazał informator z Pałacu Prezydenckiego.

Tematy rozmów

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch poinformował na Twitterze, że tematami rozmowy Duda - Zurabiszwili były przewodnictwo Polski w OBWE, sytuacja na granicy polsko-białoruskiej oraz sprawy dwustronne.

"Prezydent zapewnił również o naszym jednoznacznym poparciu dla członkostwa Gruzji w NATO i UE" - dodał. Minister odmówił komentarza w sprawie doniesień o rozmowie na temat Micheila Saakaszwilego.

forum Micheil Saakaszwili 1200.jpg
Saakaszwili w krytycznym stanie? Ukraińska rzecznik praw człowieka ujawnia list od b. prezydenta Gruzji

Micheil Saakaszwili był prezydentem Gruzji w latach 2004-2007 i ponownie od 2008 do 2013 roku. Od 15 sierpnia 2014 był poszukiwany gruzińskim listem gończym.

Ukraiński paszport

O pogarszającym się stanie zdrowia polityka informuje ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa, która odwiedziła byłego gruzińskiego prezydenta w miejscu jego odosobnienia.

Czytaj także:

Ukraina interesuje się stanem zdrowia Micheila Saakaszwilego, ponieważ ma on ukraiński paszport i jest szefem prezydenckiej rady reform. Pojechał do Gruzji na początku października, w przeddzień miejscowych wyborów samorządowych. Został tam aresztowany, ponieważ ciąży na nim wyrok gruzińskiego sądu skazujący go na 6 lat więzienia za nadużycie władzy.

Kilka dni temu gruzińska prezydent oświadczyła, że nie ułaskawi Micheila Saakaszwilego.

fc

Zobacz także

Zobacz także