more_horiz
Wiadomości

Pożegnanie Andrzeja Zaorskiego na Powązkach. "Człowiek słowa i uśmiechu, którego nie da się zapomnieć"

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 17:55
Rodzina, przyjaciele i przedstawiciele świata kultury pożegnali w Warszawie Andrzeja Zaorskiego. Aktor, satyryk, twórca słuchowisk radiowych i programów telewizyjnych zmarł 31 października w wieku 78 lat. 
Andrzej Zaorski
Andrzej ZaorskiFoto: Forum/Krzysztof Kuczyk

Podczas uroczystości w Domu Pogrzebowym na Powązkach Wojskowych zmarłego wspominali, między innymi jego brat reżyser Janusz Zaorski, jego wnuk, aktor Jan Butruk i kolega ze studiów Damian Damięcki.

Andrzej Zaorski pap 1200.jpg
"Dzięki niemu zostałem reżyserem". Brat wspomina Andrzeja Zaorskiego

Janusz Zaorski w rozmowie z Polskim Radiem wyznał, że brat był dla niego wszystkim. - To strasznie trudny moment dla mnie i dla tych wielu milionów, którzy Andrzejka kochali. Trudno go było nie kochać. Był zawsze pogodny, miły, zero agresji, bo to wyniósł z domu, Akademii Teatralnej - tego uczyli go wspaniali mistrzowie sceny - kabaretu, teatru, jak również i filmu. Był dla mnie wszystkim, był moim największym przyjacielem - powiedział Janusz Zaorski.

Posłuchaj
00:57 11392398_1.mp3 Przyjaciele wspominają Andrzeja Zaorskiego. Relacja Małgorzaty Wosiek (IAR)

Wieloletni przyjaciel i współpracownik Andrzeja Zaorskiego pisarz, dziennikarz i satyryk Marcin Wolski wspominał, że pod jego wpływem nauczył się poczucia humoru i pogodnego stosunku do życia.

Językoznawca profesor Jerzy Bralczyk, żegnając Andrzeja Zaorskiego powiedział, że był to człowiek słowa i uśmiechu, którego nie da się zapomnieć.

W ostatniej drodze Andrzejowi Zaorskiemu licznie towarzyszyli koledzy aktorzy, między innymi Jan Englert, Marian Opania, Magdalena Zawadzka i Emilia Krakowska. Artysta został pochowany na Starych Powązkach.

Czytaj także:

Andrzej Zaorski występował w warszawskich teatrach: Współczesnym, Ateneum, Narodowym, Powszechnym i Kwadrat. Był też odtwórcą ról w Teatrze Telewizji. Grał w kilkudziesięciu filmach takich, jak: "Marysia i Napoleon", "Matka królów" czy "Piłkarski poker" oraz w serialach telewizyjnych: "Lalka", "Stawka większa niż życie", "Panny i wdowy, "Sprawa na dziś".

Współpracował również z kabaretami: "Pod Egidą", "Tu 60-tka", "Kaczuch Show" i "U Lopka".

Na antenie Polskiego Radia

Od lat 60. Andrzej Zaorski był związany z Polskim Radiem. Wystąpił w kilkuset słuchowiskach i audycjach. W Programie Trzecim Polskiego Radia pisał teksty do satyrycznego magazynu "60 minut na godzinę", w którym wspólnie z Marianem Kociniakiem występował też w skeczu "Para-męt pikczers, czyli kulisy srebrnego ekranu". Przygotowywał cykle: "Centralna Kuźnia Młodych", "Przygody radiowych piratów", "Zapiski kłusownika". W latach 70. wraz z bratem Januszem opracowywał radiowy "Kabarecik Reklamowy". Ponadto kreował postacie w Radiowym Teatrze Wyobraźni, między innymi w powieści radiowej "W Jezioranach", gdzie wcielał się w postać, najpierw Bolka, a później Edka Jabłońskiego.

W 2006 roku artysta został uhonorowany Złotym Mikrofonem Polskiego Radia za "wszechstronny talent i umiejętności ofiarowane Polskiemu Radiu".

Mistrz satyry

W latach 1991-1993 Andrzej Zaorski wraz z Marcinem Wolskim i Jerzym Kryszakiem, współtworzył cieszący się wielką popularnością satyryczny cykl telewizyjny "Polskie zoo", przedstawiający świat rodzimej polityki. Wcielał się tam w rolę Lwa, który był personifikacją prezydenta Lecha Wałęsy, użyczał też głosu innym postaciom.

W 1991 roku Andrzej Zaorski otrzymał statuetkę Wiktora dla osobowości telewizyjnej.

W 2012 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, przyznanym za zasługi artystyczne i działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem