more_horiz
Wiadomości

Wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami. Kancelaria Prezydenta przygotuje projekt rozszerzenia usługi asystencji

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 20:45
Kancelaria Prezydenta pracuje nad projektem przepisów w sprawie rozszerzenia usługi asystencji osobistej dla osób z niepełnosprawnościami. Dziś nad nowelizacją obradowała prezydencka Rada ds. Społecznych. Szczegóły nowelizacji mają być znane już w grudniu, przepisy mogą zostać przyjęte w przyszłym roku.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/silentalex88

MRiPS 1200 TT.jpg
Prace nad ustawą dot. osób z niepełnosprawnościami. "Ma zmienić cały system postrzegania tej grupy obywateli"

Nowe regulacje mają sprawić, że więcej osób z niepełnosprawnościami będzie mogło skorzystać z usługi asystenta osobistego. Usługa ta ma być dopasowana do konkretnych potrzeb i być dostępna nieprzerwanie i długotrwale.

Posłuchaj
00:22 11400989_1.mp3 Paulina Malinowska-Kowalczyk: najważniejszym celem jest zagwarantowanie osobom z niepełnosprawnościami niezależności (IAR) 

- Takim najważniejszym celem jest zagwarantowanie osobie z niepełnosprawnością niezależności, wolności osobistej, prawa do decydowania o sobie w życiu codziennym, do życia w społeczności lokalnej. Całe, pełne, aktywne życie nie będzie możliwe, jeśli takiej usługi asystencji osobistej nie wdrożymy - mówi doradca prezydenta Paulina Malinowska-Kowalczyk.

Czytaj także:

Z usługi asystencji osobistej korzysta obecnie w Polsce około czterech tysięcy osób. W ocenie Pauliny Malinowskiej-Kowalczyk liczba osób, która mogłaby skorzystać z takiego wsparcia, jest w rzeczywistości dużo większa.

Prezydencka Rada ds. Społecznych liczy na to, że nowe przepisy dotyczące asystencji osobistej wejdą w życie od 1 stycznia 2023 roku.

ng

Zobacz także

Zobacz także