Uroczystości pogrzebowe o. Jerzego Tomzińskiego na Jasnej Górze

Zakon paulinów, rodzina, bliscy, biskupi pożegnali w Bazylice Jasnogórskiej zmarłego paulina ojca Jerzego Tomzińskiego, wieloletniego przeora zakonu paulinów, inicjatora Apelu Jasnogórskiego, przyjaciela kardynała Stefana Wyszyńskiego.Mszy świętej przewodniczył arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

2021-11-17, 15:56

Uroczystości pogrzebowe o. Jerzego Tomzińskiego na Jasnej Górze

W homilii metropolita częstochowski arcybiskup Wacław Depo powiedział, że w swoim życiu ojciec Jerzy Tomziński spotykał się z wieloma świętymi; Janem Pawłem II, Matką Teresą z Kalkuty, ojcem Pio, Pawłem VI i błogosławionymi księdzem Jerzym Popiełuszką i kardynałem Stefanem Wyszyńskim. - Oni nas prowadzą i wstawiają się za nami, po 100 latach życia uświadomiłem sobie, że moje ręce dotykające w Eucharystii Pana Jezusa dotykały wielu świętych - cytował zmarłego arcybiskup Depo. Zaznaczył, że podobiznę ojca Tomzińskiego na jednej ze stacji Drogi Krzyżowej, obok Jana Pawła II i kardynała Wyszyńskiego namalował Jerzy Duda Gracz.

Powiązany Artykuł

forum o. jerzy tomziński 1200 (1).jpg
Pogrzeb o. Jerzego Tomzińskiego. "Legenda Jasnej Góry" spocznie na częstochowskim cmentarzu św. Rocha

Dodał, że o. Tomziński łączył z posługą na Jasnej Górze wielu pokoleń kapłanów i biskupów, osób życia konsekrowanego. - Zwłaszcza w charyzmacie miejsca jakim jest jasna Góra - zawierzenia i zwycięstwa przez Maryję - mówił arcybiskup.

Metropolita częstochowski modlił się, by dziedzictwo Apelu Jasnogórskiego, które 8 grudnia 1953 roku zainicjował ojciec Jerzy Tomziński budowało nowe pragnienia zwierzania Bogu we wszystkim. - Ojcze Jerzy szczęśliwy jesteś, tak jak mówiłeś, bo cieszysz się już owocami wiary i posługi, wpatrując się w miłosierne oblicze Jezusa i Jego Matki, oręduj za nami! - mówił arcybiskup Depo.

List generała zakonu

Na zakończenie mszy świętej pogrzebowej w Bazylice Jasnogórskiej odczytany został list przełożonego paulinów Arnolda Chrapkowskiego. Zaznaczył, że wielką radością ojca Tomzińskiego był udział w beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Od lat czekał na beatyfikację kardynała Wyszyńskiego, swojego przyjaciela, duchowego ojca i przewodnika. Pomimo trudności wziął udział w beatyfikacji w Warszawie, po której mówił: "Teraz czekam na kanonizację".

REKLAMA

Powiązany Artykuł

pap_20131204_14O (1).jpg
Zmarł o. Jerzy Tomziński, inicjator Apelu Jasnogórskiego, przyjaciel kard. Wyszyńskiego i Jana Pawła II

Posłuchaj

Posłuchaj

O. Tomziński od lat czekał na beatyfikację kardynała Wyszyńskiego. Pomimo trudności wziął udział w beatyfikacji w Warszawie, po której mówił: "Teraz czekam na kanonizację" (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Generał paulinów zwrócił uwagę na trzy największe miłości w życiu ojca Jerzego Tomzińskiego. - Kochał ziemską ojczyznę - Polskę z optymizmem patrzył w przyszłość i mówił: żaden inny naród nie ma tylu świętych, a oni nas prowadzą i wstawiają się za nami - napisał ojciec Chrapkowski. Dodał, że wielką miłością darzył także Maryję Jasnogórską, której zawierzył całe swoje życie.

Posłuchaj

"Kochał ziemską ojczyznę - Polskę z optymizmem patrzył w przyszłość i mówił: żaden inny naród nie ma tylu świętych, a oni nas prowadzą i wstawiają się za nami" - napisał w liście ojciec Chrapkowski (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

O. Chrapkowski podkreślał, że w osobie ojca Tomzińskiego żegnamy wielkiego świadka przemian, jakie dokonywały się w XX i XXI wieku. Zaznaczył, że msza święta pogrzebowa jest sprawowana w 56. rocznicę Eucharystii odprawionej przez ojca Tomzińskiego dla uczestników II Soboru Watykańskiego.

Czytaj także:

"Legenda Jasnej Góry"

Ojciec Jerzy Tomziński był najstarszym paulinem w zakonie i ostatnim żyjącym polskim uczestnikiem Soboru Watykańskiego II. Nazywany "legendą Jasnej Góry", był świadkiem przełomowych wydarzeń w historii Polski i Kościoła. Zmarł w wieku prawie 103 lat. Do Zakonu Paulinów wstąpił jako 17-latek. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1944 roku na Jasnej Górze. W zakonie przeżył 85 lat, a w kapłaństwie - 77. Dwukrotnie piastował urząd generała Zakonu Paulinów, trzykrotnie przeora Jasnej Góry.

Ojciec Jerzy Tomziński zostanie pochowany w paulińskim grobowcu na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie.

st

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej