"Nie widać wspólnego podejścia do tego problemu". Prof. Gil o braku jedności UE ws. kryzysu migracyjnego
- Na przykładach Niemiec i Francji widać, że nie ma mowy, aby wypracować wspólne stanowisko. To jest ciągle gra polityczna, która ma na celu stworzenie pewnej hierarchii, niekoniecznie wynikającej z traktatów i umów. To, co się dzieje na granicy polsko-białoruskiej, to jest szerszy problem - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 historyk i politolog prof. Andrzej Gil.
2021-11-19, 12:51
Gość audycji został zapytany o działania Niemiec ws. kryzysu migracyjnego, w które wliczają się między innymi rozmowy kanclerz Angeli Merkel z Aleksandrem Łukaszenką i Władimirem Putinem. - To jest obraz, który potwierdza pewien tragiczny stan - ocenił prof. Andrzej Gil. - Widać, że ten kryzys obnażył wszystkie słabości, niedoskonałości i problemy Polski oraz UE i NATO i pewnego myślenia (…). To co się stało na granicy polsko-białoruskiej to jest coś, co nie napawa optymizmem na przyszłość - skomentował.
Historyk ocenił także, że z kryzysem migracyjnym mierzyło się już wiele państw w Europie. - To jest taki sprawdzian na wewnętrzną spójność narodu, nasze relacje z innymi w ramach UE i NATO i niestety to jest porażka. Jak na razie jedynym zwycięzcą jest oś Mińsk-Moskwa - powiedział gość audycji. Jak dodał, w jego ocenie "nie podchodzimy wszyscy do tego problemu z należytą uwagą".
Brak wspólnego stanowiska w UE
Politolog skomentował także reakcje państw Unii Europejskiej na kryzys migracyjny. - To jest oczywiste ze Francja i Niemcy mają własne podejście i politykę - powiedział. - Na tych przykładach widać, że nie ma mowy, aby wypracować wspólne stanowisko. To jest ciągle gra polityczna, która ma na celu stworzenie pewnej hierarchii, niekoniecznie wynikającej z traktatów i umów. To, co się dzieje na granicy polsko-białoruskiej to jest szerszy problem - wskazał.
Posłuchaj
Prof. Andrzej Gil odniósł się także do kwestii spójności Unii Europejskiej, mówiąc, że "nie widać wspólnego podejścia do tego problemu". - To nie jest problem tylko i wyłącznie migrantów, ale też i zagrożenia, które może się skończyć bardzo źle dla Polski i dla całej UE. To zagrożenie nie ma implikacji pod postacią solidarności europejskiej, tylko widzimy gry i próby rozegrania tego z własnej perspektywy - podkreślił historyk.
REKLAMA
- Kryzys migracyjny. Piotr Zgorzelski: są sytuacje, kiedy trzeba się jednoczyć
- "Trudno przewidzieć, jakie Białorusini mają plany". Rzecznik SG o sytuacji przy granicy
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: prof. Andrzej Gil (Katolicki Uniwersytet Lubelski)
REKLAMA
Data emisji: 19.11.2021
Godzina emisji: 11.38
ng
REKLAMA