more_horiz
Wiadomości

Przypominająca dawka szczepionki przeciw COVID-19. Kto i od kiedy może ją przyjąć?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2021 13:15
Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło wysyłanie informacji o możliwości skorzystania z przypominającej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Kto może się zaszczepić i w jaki sposób uzyskać informację o terminie? Wyjaśniamy krok po kroku. 
MZ wysyła informacje o możliwości przyjęcia dodatkowej dawki szczepionki
MZ wysyła informacje o możliwości przyjęcia dodatkowej dawki szczepionkiFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Przyjęcie dawki przypominającej szczepionki przeciw COVID-19 przedłuża o rok ważność unijnego certyfikatu covidowego. Zależnie od rodzaju wcześniej otrzymanego preparatu będzie to dawka trzecia lub druga.

Certyfikat covidowy dostępny jest dla pacjentów w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) i w aplikacji mObywatel. Osoby niekorzystające z jednego z tych dwóch narzędzi elektronicznych mogą poprosić o wydruk certyfikatu w placówce podstawowej opieki zdrowotnej lub w punkcie szczepień.

Kto może przyjąć dodatkową dawkę?

Trzecia, przypominająca dawka szczepionki przeciw COVID-19 (druga w przypadku szczepionki J&J) jest dostępna od 2 listopada dla każdej osoby w wieku powyżej 18 lat, jeśli od pełnego zaszczepienia (dwoma dawkami szczepionek Pfizera, Moderny i AstryZeneki lub jednodawkowym preparatem Johnson & Johnson) minęło przynajmniej pół roku.

E-skierowanie wystawiane jest automatycznie po upływie 6 miesięcy od pełnego zaszczepienia.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało także, że osoby z deficytem odporności, które skończyły 12 lat, mogą skorzystać z dawki dodatkowej szczepienia przeciw COVID-19 (drugiej w przypadku szczepionki J&J i trzeciej dla zaszczepionych preparatami Moderny Pfizera lub AstryZeneki), jednak decyzja o wydłużeniu ważności unijnego certyfikatu covidowego zostanie podjęta po uzyskaniu pozytywnej rekomendacji Rady Medycznej.

W jaki sposób uzyskać informację?

W piątek MZ rozpoczęło wysyłanie wiadomości tekstowych z informacją o możliwości zaszczepienia dawką przypominającą. W SMS-ie podana jest konkretna data, od kiedy dana osoba może udać się na szczepienie przypominające.

SMS o treści: "dziękujemy, że jesteś wśród zaszczepionych! Od (tu data) możesz zapisać się na dawkę przypominająca i wydłużyć o rok Twój certyfikat" otrzymało w piątek 12,25 mln osób.

W dniu, w którym dana osoba będzie już mogła się zaszczepić, otrzymuje kolejnego SMS-a o tym informującego.

SMS o treści: "dziękujemy, że jesteś wśród zaszczepionych! Możesz już zapisać się na dawkę przypominającą. Wydłuży to Twój certyfikat o rok. Zadzwoń pod bezpłatny numer 989" - tylko w piątek ministerstwo wysłało do 3,25 mln osób. 

Czytaj także:

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem