more_horiz
Wiadomości

Duński artysta w Poznaniu. Piotr Gliński otworzył wystawę "Vilhelm Hammershoi. Światło i cisza"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 15:53
W poznańskim Muzeum Narodowym otwarto wystawę "Vilhelm Hammershoi. Światło i cisza". To pierwsza w Polsce i w Europie Środkowej monograficzna wystawa, która poświęcona jest dziełom wybitnego duńskiego artysty.
Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego podczas otwarcia wystawy Vilhelm Hammershoi, Światło i cisza
Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego podczas otwarcia wystawy „Vilhelm Hammershoi, Światło i cisza” Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Wystawę otwarto w poniedziałek z udziałem ministra kultury, wicepremiera Piotra Glińskiego.

Vilhelm Hammershoi (1864-1916) malował nastrojowe krajobrazy, charakterystyczne wnętrza, realistyczne portrety, miejskie pejzaże.

Ekspozycja prezentuje zarówno najbardziej znane obrazy duńskiego mistrza, jak i rzadko eksponowane rysunki, akwarele i fotografie. Są wśród nich dzieła ze wszystkich okresów twórczej aktywności – od lat studiów na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze, po ostatnie lata życia.

Wicepremier Piotr Gliński powiedział podczas otwarcia ekspozycji, że wystawa jest dowodem wysokiego poziomu i profesjonalizmu polskich instytucji kultury.

- Cieszę się, że ta wystawa została zrealizowana, tego typu wspaniałych wystaw w Polsce mamy bardzo wiele. Polskie muzea, zwłaszcza w ostatnim czasie, działają bardzo intensywnie, bardzo profesjonalnie i znacznie bardziej odważnie. Nie wahamy się, jeśli chodzi o wsparcie różnego typu tak wielkich wyzwań jak wystawa Vilhelma Hammershoia – powiedział.

Szef resortu kultury podkreślił, że otwierana w Poznaniu wystawa to także dowód na doskonale rozwijającą się współpracę międzynarodową.

- Mamy tego wiele dowodów i przykładów - także jeśli chodzi o przyszłość, plany instytucji muzealnych. Są bardzo ambitne i myślę, że będą zrealizowane. Jesteśmy gotowi dalej wspierać wszystkie odważne projekty artystyczne – powiedział wicepremier.

Najważniejszy pokaz sztuki duńskiej w ciągu ostatnich 25 lat

Ambasador Królestwa Danii Ole Toft podkreślił, że poznańska wystawa jest najważniejszym pokazem sztuki duńskiej w Polsce w ciągu ostatnich 25 lat. Podziękował wszystkim duńskim i polskim partnerom zaangażowanym w ten projekt.

- Vilhelm Hammershoi jest malarzem, który w sposób znakomity uchwycił nastrój i charakter Północy, w której tworzył, wychował się i urodził. Chyba nikt tak dobrze nie oddał charakteru życia w tej części Europy, jak Hammershoi w swoich obrazach i nie jest chyba dziełem przypadku, że tę wystawę otwieramy w listopadzie, który jest czasem przejścia między jesienią a zimą - powiedział Ole Toft.

Na ekspozycji zgromadzono ok. 50 obiektów: obrazy olejne, rysunki, akwarele, fotografie, ukazujące kluczowe motywy twórczości duńskiego artysty: charakterystyczne wnętrza, puste lub z postacią kobiety, krajobrazy, miejskie pejzaże, portrety oraz akty.

- Organizacja tej ekspozycji była dla nas wielkim wyzwaniem, dziś cały świat interesuje się Hammershoiem, zabiega o jego dzieła. Prezentowane przez nas obrazy na co dzień stanowią element stałych ekspozycji największych, najważniejszych europejskich muzeów – powiedziała kuratorka wystawy Martyna Łukasiewicz.

Wyjaśniła, że główne rozdziały narracji wystawy zostały zbudowane wokół kluczowych motywów w twórczości duńskiego artysty.

Cały przekrój twórczości

- Zależało mi na tym, żeby ekspozycja była przyczynkiem do poznania całego przekroju jego twórczości - prezentujemy wszystkie tematy, jakie Hammershoi podejmował i które nie zawsze pojawiają się na jego wystawach - powiedziała.

Ekspozycja powstała we współpracy ze Statens Museum for Kunst w Kopenhadze, skąd wypożyczone zostały jedne z najważniejszych i najsłynniejszych dzieł duńskiego mistrza. Dzieła pochodzą także z innych muzeów i instytucji sztuki, m.in. z Hirschsprung Collection w Kopenhadze, Musée d'Orsay w Paryżu, Nasjonalmuseet w Oslo czy Alte Nationalgalerie w Berlinie.

Patronat honorowy

Minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier Piotr Gliński otoczył wystawę patronatem honorowym.

Kolekcję dzieł Hammershoia będzie można podziwiać w stolicy Wielkopolski do 23 stycznia 2022 roku. Potem pokaże ją Muzeum Narodowe w Krakowie.

Wystawie towarzyszyć będzie bogaty program edukacyjny. W styczniu w Poznaniu odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona artyście. 

Czytaj także:

es

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem