more_horiz
Wiadomości

Nowe środki w walce z pandemią. Lek Molnupiravir i szczepionka Novavax wkrótce w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 15:07
Jeszcze w tym roku na polskim rynku mają być dostępne: przeciwwirusowy doustny lek Molnupiravir i kolejna szczepionka przeciw COVID-19 amerykańskiej firmy Novavax. Oba preparaty mogą pojawić się już grudniu.
Lek przeciw COVID-19 Molnupiravir
Lek przeciw COVID-19 MolnupiravirFoto: Sonis Photography/Shutterstock

To ma być przełom w walce z pandemia koronawirusa. W sobotę Europejska Agencja Leków (EMA) wydała rekomendację dla pierwszego doustnego leku przeciw COVID-19. Jest nim Molnupiravir.

"Komitet ds. Leków dla Ludzi (CHMP) EMA wydał zalecenia dotyczące stosowania leku Lagevrio (znanego również jako Molnupiravir lub MK 4482) w leczeniu COVID-19. Lek ten, który nie jest obecnie dopuszczony do obrotu w UE, może być stosowany w leczeniu osób dorosłych z COVID-19, które nie wymagają podawania dodatkowego tlenu i są w grupie podwyższonego ryzyka (...).Należy go podać jak najszybciej po rozpoznaniu COVID-19 i w ciągu 5 dni od wystąpienia objawów. Lek dostępny w postaci kapsułek należy przyjmować dwa razy dziennie przez 5 dni" - czytamy w komunikacie przesłanym przez EMA mediom.

Choć Europejska Agencja Leków wydała rekomendację, to do krajów członkowskich będzie należała decyzja o dopuszczeniu tego leku do obrotu.

Jak powiedział w rozmowie z Radiem Plus prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak preparat firmy Merck&Co będzie jeszcze w tym roku.

- Myślę, że molnupiravir, który ma skuteczność około 50 proc. będzie jeszcze w grudniu- powiedział.

Dodał, że lek paxlovid, wyprodukowany przez amerykański koncern Pfizer w Polsce będzie "kilka tygodni później".

- Dopiero rozpoczęła proces w Europejskie Agencji Leków. Skuteczność tego leku to 89 proc. - oznajmił.

Szczepionka Novavax

Polska spółka Mabion będzie producentem szczepionki dla amerykańskiej firmy Novavax. Ten preparat kilka tygodni temu Europejska Agencja Leków przyjęła już finalny wniosek koncernu. Zdaniem prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych preparat powinien być zatwierdzony "w połowie grudnia, w grudniu".

- Ta szczepionka jest zakontraktowana przez Polskę i spodziewamy się, że jeszcze w grudniu dotrze ona do Polski i będzie można nią szczepić. Na razie jest to podstawowa szczepionka - powiedział.

Wyjaśnił też, że ma być traktowana jako preparat, którym wykonywać się będzie podstawowe szczepienie i wytwarzana jest w bardziej tradycyjny technologii.

- To jest trochę bardziej tradycyjna szczepionka, ale mimo wszystko innowacyjna, podjednostkowa - czyli ze starszego typu szczepionek. Bardzo skuteczna. Powyżej 90 proc. skuteczności. Ma adiuwant - substancję przyspieszającą naszą reakcję immunologiczną - oznajmił.

Polska firma Mabion na początku października podpisała umowę z Novavaksem na produkcję w skali komercyjnej antygenu białkowego kandydata na rekombinowaną nanocząsteczkową szczepionkę na COVID-19. Umowa zawarta została do końca 2025 r.

Koronawirus w Polsce

Minionej doby zarejestrowano w Polsce 19 936 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 398 zgonów zakażonych osób - wynika z danych epidemicznych. Do szpitali trafiły 962 osoby.

ZOBACZ TAKŻE: Jarosław Krajewski w Polskim Radiu 24 o szczepieniach

Czytaj także:

bf

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem