Szczepienia 5-latków. Cessak: stosunek korzyści do ryzyka jest większy
Jak poinformował prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak, w trakcie badań klinicznych szczepionki przeciw COVID-19 wśród dzieci w wieku 5-11 lat odnotowano tylko jedno ciężkie działanie niepożądane.
2021-11-24, 20:27
W najbliższych dniach Europejska Agencja Leków (EMA) powinna wydać rekomendację dotyczącą szczepień przeciw COVID-19 dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Także w tym tygodniu Komisja Europejska prawdopodobnie przyjmie tę rekomendację.
Grzegorz Cessak zaznaczył, że badania kliniczne przeprowadzono na grupie ponad 2300 dzieci. Jedyne ciężkie działanie niepożądane zgłoszono w trakcie pierwszej fazy badań. - To była wysoka gorączka na poziomie 39,7 stopnia u dziesięcioletniego uczestnika. To była oczywiście krótkotrwała gorączka, która ustąpiła następnego dnia. W fazie drugiej i trzeciej badań klinicznych nie zgłoszono w ogóle ciężkich działań niepożądanych. Widzimy w tej grupie wiekowej, że stosunek korzyści do ryzyka jest większy - mówił na konferencji prezes URPL.
Szczepienia 5-latków. Najnowsze dane
Grzegorz Cessak przytoczył też dane Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób z kilkunastu krajów unijnych. Wynika z nich, że 78 procent hospitalizowanych dzieci w wieku od 5 do 11 lat nie miało przewlekłych chorób współistniejących. Najnowsze dane z Europy i Stanów Zjednoczonych w jego ocenie potwierdzają też, że czwarta fala pandemii dotyka najmłodszych. W USA obecnie ponad 25 procent chorych stanowią dzieci, natomiast w Europie to co trzecia lub co czwarta osoba.
REKLAMA
Badania kliniczne szczepionki firmy Pfizer wśród 5-11-latków zostały przeprowadzone w 90 ośrodkach na całym świecie, w tym w Polsce. Dawka dla dzieci jest mniejsza niż dla dorosłych - wynosi 10 mikrogramów (dla dorosłych jest to 30 mikrogramów), dlatego fiolki dla tej grupy wiekowej będą oznaczone kolorem pomarańczowym. Skuteczność szczepionki oceniono na 97,7 procent.
Posłuchaj
Prezes URPL: koronawirus dotyka coraz więcej dzieci (IAR) 0:29
Dodaj do playlisty
W Polsce w starszej grupie wiekowej dzieci i młodzieży - od 12. do 17. roku życia - dotychczas zaszczepiono milion 600 tysięcy osób. Działania niepożądane stanowiły 0,004 procent i miały głównie łagodny, przejściowy charakter.
Zobacz także: Marcin Horała w Programie 1 Polskiego Radia
Czytaj także:
- Obowiązkowe szczepienia dla pracowników dużych firm. Biały Dom: przepisy wejdą w życie 4 stycznia
- "Nie ma obowiązku, ale jest rozsądek". Szef MZ o noszeniu maseczek w zatłoczonych miejscach
ng
REKLAMA